Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Ile kosztuje reklama internetowa? Cennik marketingu firm w sieci

Ile kosztuje reklama internetowa? Cennik marketingu firm w sieci

Reklama internetowa jest jednym z najskuteczniejszych sposobów promocji firmy w internecie. Pozwala dotrzeć do szerokiej grupy potencjalnych klientów i zwiększyć sprzedaż produktów lub usług. Jednak ile kosztuje reklama internetowa i jak wybrać najlepszą formę dla swojego biznesu?

Reklama w internecie – co wpływa na jej cenę?

Reklamowanie firmy w sieci to sprawdzony sposób na budowanie marki, zwiększanie sprzedaży i docieranie do nowych klientów. Koszt reklamy internetowej zależy od wielu czynników, takich jak cel kampanii, podjęte działania, grupa docelowa, kanał publikacji, czy model rozliczenia.

Niestety nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie „Ile kosztuje reklama internetowa?”, ponieważ każda kampania wymaga indywidualnego podejścia. Planując kampanię marketingową, należy określić jej parametry, jak:

 • cel kampanii – zwiększenie sprzedaży, rozpoznawalności, ruchu na stronie
 • grupa docelowa – wiek, płeć, zainteresowania, lokalizacja
 • kanał publikacji – Google Ads, LinkedIn, Facebook Ads,
 • forma rozliczenia – np. CPM, CPC, CPA, itd.
 • konkurencyjność wybranych słów kluczowych
 • budżet kampanii – środki, które przeznaczasz na reklamy

Duży wpływ na koszt kampanii marketingowej mają także wybrane sposoby wyświetlania. Często związane są różnymi formami rozliczeń, co może dodatkowo komplikować wyliczenie ceny kampanii. Wybierz gdzie i w jaki sposób mają wyświetlać się Twoje reklamy:

 • w wyszukiwarce (np. Google)
 • na stronach internetowych (banery, pop-upy)
 • w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn)
 • w wiadomości e-mail (newsletter, mailing)
 • jako wideo (na portalach jak YouTube, Facebook)
 • w aplikacjach mobilnych

Jak działają licytacje marketingowe?

Podczas sprawdzania kosztów reklamy w internecie, często pojawia się pojęcie licytacji. Co to znaczy i jak przebiega ten proces? Każda platforma działa nieco inaczej, lecz w większości przypadków reklamy otrzymują ranking, decydujący o ich pierwszeństwie w wynikach.

Na ranking reklamy składają się dwa parametry, które należy ze sobą pomnożyć:

 • ocena jakości reklamy – wystawiona jest na podstawie słów kluczowych, doświadczenia użytkownika oraz parametru CTR,
 • wysokość stawki – maksymalna stawka, którą jesteś w stanie zapłacić za wyświetlenie reklamy.

Znając te dwa parametry – np. ocena 7, stawka 5 zł – możemy wyliczyć, że ranking reklamy wynosi 35. Reklamy z wyższym rankingiem będą pojawiać się w pierwszej kolejności.

Pozycjonowanie firmy – czy warto zapłacić?

Pozycjonowanie to jeden z najważniejszych elementów zwiększania widoczności strony internetowej, a zatem oferty Twojej firmy lub sklepu. W ogólnym pojęciu, są to działania polegające na optymalizacji Twojej strony internetowej, np. aktualizacja grafik, poprawienie prędkości ładowania strony, czy zaszycie w treści słów kluczowych.

Celem pozycjonowania jest wysoka pozycja w „organicznych” (nie płatnych) wynikach wyszukiwarki, na wybraną frazę. Efekty jednak mogą być widoczne dopiero po kilku dniach lub tygodniach, a koszty zależne są od rozległości wymaganych prac czy konkurencyjności fraz, na które chcesz się wypozycjonować.

Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie: „Czy warto inwestować w pozycjonowanie?”. Odpowiedź jest twierdząca – dobrze wypozycjonowana strona nie tylko zbiera klientów, szukających danej frazy, ale także zdobywa przychylność „robotów Googla”, dzięki czemu efektywność reklam może być jeszcze wyższa.

Zobacz, na czym polega proces pozycjonowania strony internetowej.

Jakie są koszty reklam na Facebooku? (MetaAds)

Reklamowanie firmy na w MetaAds to jeden ze skuteczniejszych sposobów na dotarcie do klientów. Działania marketingowe w tym ekosystemie wyświetlają się nie tylko użytkownikom serwisów jak Facebook i Instagram. W MetaAds otrzymujesz także dostęp do Audience Network, dzięki której Twoje reklamy pojawią się nawet w aplikacjach mobilnych.

Koszty takich reklam mogą oscylować od kilku do kilkudziesięciu złotych, zależnie od ich celów, jakości oraz konkurencji w licytacjach reklam. Podobnie jak w innych środowiskach marketingowych, na cenę reklamy wpływa także wybrany model liczenia, np. koszt za kliknięcie (CPC) lub koszt za tysiąc interakcji (CPM).

Ile kosztuje reklama Google Ads?

Reklamy w wyszukiwarce Google są jedną z częściej używanych form marketingu w sieci. Trudno jednak jednoznacznie określić koszt takich reklam, ponieważ zależy od wielu czynników, jak np. konkurencyjność frazy kluczowej, jakość reklamy i strony czy lokalizacja użytkownika..

Kampanie reklamowe Google Ads zazwyczaj rozliczane są w modelu CPC (Cost Per Click), co oznacza, że płacisz tylko kiedy użytkownik kliknie w reklamę. Na podstawie wyżej wspomnianych czynników wyliczony zostaje ostateczny koszt reklamy, który może wynosić od kilku groszy do kilkudziesięciu złotych za jedno kliknięcie.

Myślisz o używaniu treści stworzonych przez sztuczną inteligencję?
Czy Google blokuje treści od AI? Wpływ AI na SEO (home.pl)

Cena wyświetlania sklepu w Zakupach Google

Zakupy Google to jedna z zakładek wyszukiwarki, która zamiast wyników tekstowych, wyświetla produkty pozycjonujące się na wybraną frazę. Obecność Twojego sklepu w zakładce „Shopping” jest w 100% darmowa, wystarczy, że spełnia on wymogi Google. Sama obecność jednak nie oznacza wzrostu sprzedaży czy liczby odwiedzających.

Koszty Profilu Firmy w mapach Google

Profil Firmy pozwala Tobie kontrolować wizerunek i dane kontaktowe firmy, które wyświetlają się m.in w wyszukiwarce oraz Mapach Google. Założenie profilu firmy w Google, podobnie jak wyświetlanie sklepu w Zakupach, jest kompletnie darmowe.

Czy ktoś może zrobić reklamę firmy za mnie?

Orientacyjnie można przyjąć, że koszt reklamy internetowej w modelu CPM (koszt za 1000 wyświetleń) wynosi kilka złotych, a w modelu CPC (koszt za kliknięcie) kilkadziesiąt groszy. Jednak te stawki mogą się znacznie różnić w zależności od rodzaju, skuteczności czy osób prowadzących kampanię reklamową.

Reklama w internecie jest inwestycją, która może przynieść duże zyski, ale wymaga odpowiedniego podejścia i planowania. Dlatego aby zaplanować budżet na reklamę w internecie, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy dokonają analizy rynku i konkurencji, zaproponują optymalne rozwiązania oraz pomogą zmierzyć efekty działań.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat reklamowania firmy w sieci, odwiedź home.pl i poznaj ofertę marketingu online. Pomożemy Tobie zadbać o dobry wizerunek, jakościowe reklamy i dotarcie do nowych klientów.