Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jaki serwer wybrać dla księgowości i biur rachunkowych?  

Jaki serwer wybrać dla księgowości i biur rachunkowych?  

W pracy na dużych bazach danych nie ma miejsca na przypadkowo wybrane narzędzia. Wybierając serwer do takich zadań zastanów się, jak wpłynie on na twoją pracę. Ten optymalny usprawni ją, pozwoli na instalację kluczowych programów księgowych i będzie bezpieczną przystanią dla danych Twoich klientów. Na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć przed zakupem serwera (lub hostingu), aby w przyszłości nie mieć problemu z przetwarzaniem i bezpieczeństwem danych w biurze rachunkowym i księgowym?

Jaki cechy i parametry powinien mieć serwer dla księgowości lub biura rachunkowego? 

Odpowiednie parametry techniczne serwera pozwolą Ci na wykonanie wszystkich prac, które są codziennością w biurze rachunkowym przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa danych. Cechy serwera, na którym będzie Ci się dobrze pracować to:

 • Duża pojemność dysków
 • Wydajność
 • Kontrola nad serwerem i możliwość jego samodzielnej obsługi
 • Bezpieczeństwo
 • Niezawodność.

Wszystkie te cechy zależą od parametrów technicznych, które masz do dyspozycji. I choć oferty różnych operatorów mogą się od siebie znacząco różnić nie tylko ceną, to zwróć uwagę przede wszystkim na elementy, które będą kluczowe w przypadku działalności Twojego biura rachunkowego. Inne potrzeby ma bowiem mała, 1-2 osobowa firma obsługująca kilkunastu stałych klientów, a inne 6-7 osobowe biuro przetwarzające dane nawet kilku tysięcy firm.

W tym tekście opiszemy nasze spostrzeżenia w zakresie działania serwera z oferty home.pl. To pakiet VPS Windows L z pamięcią 8 GB RAM, dyskiem 120 GB NVMe, mocą obliczeniową CPU 4 vCore oraz systemem Windows Server. Jest to usługa, którą wybierają u nas najczęściej właśnie firmy z branży finansowej tj. firmy księgowe, biura rachunkowe oraz firmy obsługujące aplikacje do e-księgowości.

Przyjrzyjmy się, jak VPS z Windows wypada na tle innych serwerów i dlaczego akurat on powinien być wybrany do obsługi księgowości.

Czy na serwerze VPS z Windows będą działały programy księgowe? 

Wiesz już, jakimi parametrami powinien się wyróżniać twój serwer. Zanim zapadnie decyzja, warto przeanalizować, czy upatrzona maszyna obsłuży programy księgowe, z których korzystasz. Sprzęt musi bowiem poradzić sobie z obsługą kluczowych narzędzi pracy w twoim biurze i to w nieprzerwany sposób.

Warto pamiętać, że same aplikacje księgowe posiadają własne wymagania dotyczące zasobów serwera. Przykładowo, najniższe parametry serwera, pozwalające na obsługę programu INSert nexo to:

 • procesor Core 2 Duo,
 • pamięć 4 GB RAM,
 • system Windows Server w wersji 2012, 2012 R2 lub 2016

Są to minimalne parametry do instalacji oraz obsługi oprogramowania. W przypadku serwerów VPS z Windows dużym ułatwieniem będzie funkcja zdalnego pulpitu, dzięki czemu program może być zainstalowany jedynie na serwerze (liczba wykupionych stanowisk powinna być taka, jak realnych użytkowników programu plus jedno dla serwera).

Ważne – pamiętaj, że serwery VPS z dyskami NVMe są lepszym rozwiązaniem do obsługi baz danych, ponieważ technologia dysków jest o wiele bardziej wydajna i umożliwia szybsze wykonywanie operacji (zapis/odczyt).

Jak z zadaniem poradzi sobie VPS Windows L? Po odpowiedniej konfiguracji obsłuży on większość narzędzi pracy księgowości. Możesz na nim spokojnie zainstalować popularne programy do obsługi biur rachunkowych z rodziny INSert oraz Symfonia.

Ma dokładnie takie parametry, jakich potrzeba, aby narzędzia działały sprawnie: 

 • Posiada środowisko Windows Server, niezbędne do obsługi narzędzi księgowych,
 • Dzięki zdalnemu pulpitowi na jednym programie może pracować wiele osób z firmy,
 • Zapewnia stały adres IP,
 • Konfiguracja CPU 4 V Core, pamięć RAM 8 GB i dyski 120 GB NVMe poradzą sobie z utrzymaniem bardzo dużych baz danych i sprawią, że obsługa zapytań i zapisów w bazie danych przebiegnie sprawnie.

Czy serwer VPS z Windows jest łatwy w obsłudze dla firmy księgowej?

To zagadnienie, które jest szczególnie istotne dla osób niezwiązanych z branżą informatyczną. Na rynku istnieją usługi dedykowane o wyższych parametrach, których potrzebujesz, a które niestety są dosyć trudne w obsłudze dla zwykłego użytkownika. Wymagają one bowiem konfiguracji całego systemu od zera, co z kolei przekłada się na konieczność zatrudnienia specjalisty.

Alternatywą dla tego wyboru jest właśnie VPS z Windows, który oferuje odpowiednie zasoby mocy, a przy tym posiada bardziej intuicyjny system operacyjny. Polecany dla biur rachunkowych i księgowości VPS Windows jest właśnie taki. Graficzny interfejs pozwoli Ci szybko nauczyć się jego funkcji, a środowisko Windows Server ułatwi instalację większości narzędzi. Do obsługi tego serwera nie potrzebujesz konsoli ani znajomości środowiska Linux.

Bezpieczeństwo serwera dla aplikacji księgowej

Korzystając z serwera trzeba mieć na uwadze bezpieczeństwo danych, które są na nim zawarte. To istotne zwłaszcza w firmach przetwarzających informacje klientów. Aby uniemożliwić niepożądanym osobom dotarcie do danych, musisz pamiętać o ustawieniu m.in. zapór sieciowych (przeczytaj więcej o zaporze sieciowej na serwerze VPS Windows).  

O ochronę danych powinien zadbać skuteczny backup. Nawet najbezpieczniejszy serwer go potrzebuje. Dlaczego? Jeśli zasoby są zabezpieczone przed atakami z zewnątrz, to przecież nie zawsze masz wpływ na to, co zrobią pracownicy w ramach aplikacji. A przywracanie danych z kopii zapasowej powinno być rytuałem w Twojej firmie (i w każdym przedsiębiorstwie, w którym środowisko dynamicznie się zmienia i przechowywane są wrażliwe dane).

Backup to polisa ubezpieczeniowa na wypadek utraty plików przez dowolny incydent, dlatego nie zaniedbuj tego obszaru. Do ochrony VPS z Windows zalecamy backup w ramach usługi Acronis Cyber Protect Cloud – wspiera on bowiem nie tylko tradycyjne serwery Linux, ale też takie z obsługą Windows Server.

Warto również pamiętać, że serwery VPS z Windows (dostępne w home.pl) charakteryzują się bardzo wysoką dostępnością na poziomie 99,9% w skali miesiąca. Jest to jeden z kluczowych parametrów, jako warto wziąć pod uwagę przy wyborze danego rozwiązania.

Serwer VPS z Windows dla biura rachunkowego oferujący SLA na poziomie 99,9%.
SLA dla serwerów VPS z Windows – źródło: home.pl

Serwer czy hosting – na co powinno zdecydować się biuro rachunkowe?

Przeglądając oferty różnych operatorów możesz natknąć się na propozycję hostingu internetowego w atrakcyjnej cenie. Pamiętaj jednak, że nie musi on spełniać wymagań technicznych, opisanych przez producenta danej aplikacji księgowej. Tradycyjny hosting opiera się bowiem na technologii Linux, jest dostosowany do prowadzenia stron, sklepów oraz poczty email. Aplikacje księgowe dla biur rachunkowych potrzebują jednak innych rozwiązań i właśnie do tego służy serwer VPS z Windows Server.

Przywołany wyżej przykład VPS Windows L mocą przewyższa tradycyjny hosting. Posiada odpowiednią przestrzeń na programy księgowe, a korzystanie z niego jest bardziej intuicyjne, niż przy korzystaniu z konsoli oraz linii komend.

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat tej usługi? Sprawdź konfigurację VPS Windows L oraz inne propozycje serwerów dla biur rachunkowych na home.pl.