Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Microsoft 365 Personal czy Family – który pakiet jest lepszy? Poznaj porównanie usług Microsoft dla domu

Microsoft 365 Personal czy Family – który pakiet jest lepszy? Poznaj porównanie usług Microsoft dla domu

Aplikacje biurowe Microsoftu zazwyczaj kojarzą się z pierwszym wyborem usług do zastosowań biznesowych. Praktycznie w większości firm z sektora finansowego, ubezpieczeniowego lub szeroko pojętego rynku medialnego, korzysta się z takich rozwiązań jak Excel, PowerPoint oraz Word. Czy w tej sytuacji warto w ogóle myśleć o pakietach Microsoftu jako użytkownik prywatny? Jak najbardziej tak! Zobacz, jak Microsoft 365 Personal może Ci pomóc w codziennym życiu.

Czym jest Microsoft 365 Personal?

Pełne wsparcie w podejmowaniu codziennych decyzji, poza biurem i pracą – taką rolę przypisuję się usłudze Microsoft 365 Personal.

Brzmi tajemniczo? Tylko początkowo, bo pakiet Personal jest rozwinięciem znanych już rozwiązań Microsoftu, w tym popularnych aplikacji do edycji oraz udostępniania plików. Zawiera on bowiem:

 • dostęp do aplikacji Word, Excel, PowerPoint i OneNote w zawsze aktualnej wersji, zarówno przez przeglądarkę, jak i w klasycznej formie – po instalacji na dysku
 • komunikator Teams, który możesz użyć do rozmów z rodziną lub znajomymi (nie muszą oni posiadać osobnego konta Microsoft – wystarczy wysłać link do zaplanowanego spotkania)
 • pojemny dysk w chmurze OneDrive z przestrzenią 1 TB (o tym, dlaczego jest to mocny argument za zakupem pakietu dowiesz się dalej)
 • 60 minut na rozmowy przez Skype
 • aplikację pocztową Outlook
 • elastyczną licencję, umożliwiającą instalację aplikacji nawet na 15 urządzeniach użytkownika (maksymalnie w konfiguracji: 5x PC, 5x smartfon, 5x tablet), .

Czym Microsoft 365 Personal w ogóle różni się od klasycznego Office, który był dostępny na płytach CD? Po pierwsze, jest to usługa subskrypcyjna, opłacana co roku. Z drugiej strony nie ogranicza ona użytkownika w zakresie instalacji licencji. Stary Office działał tylko na jednym komputerze przypisanym do konkretnego użytkownika. Microsoft 365 Personal wyznaje inną filozofię – możesz z niego korzystać nawet na 15 urządzeniach (laptop, tablet i smartfon są tu traktowane tak samo).

Dzięki temu nie musisz się martwić odzyskaniem klucza licencji na wypadek awarii – po prostu instalujesz pakiet na nowym sprzęcie, a za pomocą konsoli administracyjnej „usuwasz” poprzednie, problematyczne urządzenie.

Microsoft 365 Personal z aplikacją OneNote, dzięki której można zbierać notatki i dzielić się projektami z użytkownikami
Przykład zastosowania aplikacji OneNote w pakiecie Microsoft 365 Personal.

Drugi argument, który warto przytoczyć to dostępność dysku w chmurze. Ponownie – stary Office nie posiadał tego w swojej specyfikacji, a wszystkie pliki trzeba było zapisywać lokalnie. Teraz jest zgoła inaczej – użytkownik Microsoft 365 może swobodnie trzymać wszystkie zasoby w chmurze OneDrive. A że ma ona 1 TB przestrzeni, trudno będzie ją zapełnić przy zastosowaniach domowych.

WARTO WIEDZIEĆ: Microsoft odchodzi od nazwy „Office” tj. w przypadku Office 2019, Office 2021. Od niedawna wszystkie pakiety z aplikacjami biurowymi mają wspólną nazwę Microsoft 365.

Czym jest Microsoft 365 Family?

Microsoft 365 Personal to nie jedyny pakiet przygotowany dla użytkowników domowych. Jeżeli Twoje potrzeby wykraczają poza 1 osobę (czyli Ciebie), to warto spojrzeć przychylnie na rozwiązanie Microsoft 365 Family. Hasło „Rodzina” użyte w nazwie nie jest przypadkowe, albowiem pakiet ten umożliwia założenie w ramach licencji aż 5 dodatkowych kont użytkowników!

Użytkownicy Ci mogą istnieć niezależnie, a zasada działania licencji jest podobna do wersji Personal – można ją instalować na 15 urządzeniach dla 1 osoby.

Oznacza to, że Microsoft 365 może działać nawet na 90 stanowiskach w obrębie rodziny. Brzmi ciekawie, prawda? Dodatkowo każdy użytkownik uzyskuje dostęp do tych samych korzyści, w tym własnego dysku w chmurze OneDrive – w pakiecie Family dostępne jest aż 6 TB przestrzeni do rozdzielenia między 6 kontami.

Ile kosztuje Microsoft 365 Personal oraz Family?

Cennik pakietów Microsoft 365 dla domu uzależniony jest od źródła, w którym zaopatrzysz się w taką licencję. Dla przykładu, jeśli skorzystasz z oficjalnej oferty na stronie Microsoft musisz liczyć się z cenami rocznymi (stan na grudzień 2023 roku) na poziomie:

 • Microsoft 365 Personal – 299,99 zł
 • Microsoft 365 Family – 429,99 zł

Warto jednak sprawdzić ceny u dostawców, którzy są partnerami Microsoft w zakresie dystrybucji usług. Dzięki temu możesz znaleźć ofertę, która będzie po prostu tańsza. Dla przykładu, w home.pl cena tych usług (stan na grudzień 2023 roku) prezentuje się następująco:

Jest to więc ciekawa opcja, aby zaopatrzyć się w usługę taniej, ale na takich samych zasadach. Jeżeli ważne są dla Ciebie również aspekty pozacenowe, to warto wiedzieć, że w drugim przypadku możesz liczyć na osobne wsparcie techniczne produktu, a także wygodne formy płatności np. BLIKiem.

Jak korzystać z pakietów Microsoft 365 w domu? Przykłady zastosowań

Raporty miesięczne, analityka danych, czy tworzenie ofert handlowych to najczęstsze potrzeby, na które odpowiadają biznesowe pakiety Microsoft 365. A co z użytkownikami domowymi? Na jakim polu aplikacje biurowe wspomagają naukę dzieci lub wypełnianie obowiązków w ognisku domowym?

Możliwości jest tu całkiem sporo:

 1. Tworzenie harmonogramów i list zakupów na specjalne okazje za pomocą Excela lub planu ułatwiającego zarządzanie domowymi obowiązkami np. odkurzanie, wychodzenie z pupilem na dwór i wiele innych.
 2. Tworzenie pomysłowych i personalizowanych zaproszeń na uroczystości, kartek świątecznych i albumów rodzinnych za pomocą szablonów w Wordzie i PowerPoint.
 3. Opracowanie zestawień wydatków z budżetu domowego oraz analizowanie kosztów za pomocą gotowych funkcji arkusza kalkulacyjnego w Excel.
 4. Przechowywanie i archiwizowanie rodzinnych fotografii lub filmów, udostępnianie ich do odczytu na wybrany adres e-mail
 5. Tworzenie kalendarza wakacyjnego lub urlopowego, sporządzanie listy rzeczy do zabrania na wyjazd rodzinny.
 6. Wykorzystanie funkcji komunikatora oraz narzędzi do tworzenia lub edycji dokumentów podczas nauki zdalnej, edukacji domowej oraz pomaganie przy realizacji projektów szkolnych dzieci.
 7. Zarządzanie zdrowym trybem życia – przygotowanie planów treningowych lub posiłków dla całej rodziny.

Jak więc widać – w rodzinnym gronie Microsoft 365 Personal (lub Family) przyda się na pewno i nie trzeba go szufladkować jako narzędzia tylko dla firm (i to tych większych).

Czego nie posiada pakiet domowy Microsoft 365?

Usługi Microsoft 365 dla użytkowników domowych różnią się znacząco od wersji przeznaczonych dla biznesu. To, czego przede wszystkim nie zobaczysz w Personal oraz Family to osobna przestrzeń na pocztę e-mail (Microsoft Exchange) o pojemności 50 GB, działająca pod własną domeną internetową i w pełni zsynchronizowana z kalendarzem oraz innymi aplikacjami pakietu Microsoft 365.

Dla przypomnienia – Personal i Family posiadają aplikację Outlook, jednak skonfigurujesz w niej tylko zewnętrzne konto pocztowe.

To, co jeszcze wyróżnia firmowe pakiety to dostęp do funkcji (aplikacji) Sharepoint, czyli wewnętrznego systemu informacyjnego dla pracowników. Dla organizacji zatrudniającej kilkanaście osób będzie to jedno z głównych źródeł wiadomości o tym, co dzieje się w firmie. Osoba zarządzająca biurowym Sharepointem nie będzie musiała każdorazowo wysyłać pracownikom maila z jakimś komunikatem – wystarczy, że skorzysta z funkcji dodawania postów wewnętrznym, bezpiecznym systemie.

Outlook w Microsoft 365 Personal i Family -program do obsługi poczty e-mail
Interfejs nowej wersji aplikacji Outlook do obsługi poczty e-mail.

Wiele nowoczesnych funkcji do ochrony urządzeń i danych (m.in. w pakiecie Business Premium) to również kwestia, której firmy nie powinny podważać przy decyzji o zakupie Microsoft 365. Dla użytkowników domowych pozostawiono jednak opcję instalacji antywirusa Microsoft Defender, który skanuje zagrożenia sieciowe w czasie rzeczywistym.

Personal czy Family – jaką licencję wybrać?

Pakiet Family oferuje dokładnie to samo, co Personal, ale z jednym wyjątkiem – umożliwia obsługę nawet 6 osobnych kont. Oznacza to, że jest skierowany do użytkowników, którzy chcą korzystać z aplikacji Microsoft w ramach grupy lub zespołu.

Rozwiązanie Microsoft 365 Family zalecane jest przede wszystkim:

 • kilkuosobowym rodzinom,
 • małym instytucjom non-profit, fundacjom itp.
 • zespołom działającym w obszarze edukacji szkolnej i wyższej.

Jeżeli chcesz korzystać z Microsoft 365 samodzielnie i jako użytkownik prywatny – skorzystaj z pakietu Personal.

PAMIĘTAJ – pakiety Personal i Family są skierowane wyłącznie do użytkowników domowych. Jeżeli chcesz korzystać komercyjnie z usługi, wybierz Microsoft 365 dla firm.