Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Czy kreator to dobry wybór do budowy strony internetowej?

Czy kreator to dobry wybór do budowy strony internetowej?

Zaczynasz działalność gospodarczą i chcesz pojawić się w Google ze swoją ofertą, ale masz obawy, że stworzenie strony WWW zwyczajnie Cię przerośnie? Nie tylko Ty masz takie odczucia i jest to jak najbardziej normalne, ponieważ jako młoda firma zależy Ci przede wszystkim na jak najszybszym uruchomieniu biznesu w sieci. A bez strony WWW po prostu tracisz na wiarygodności. Nie stoisz jednak na straconej pozycji. Twoja pierwsza strona może zostać zbudowana o wiele szybciej niż myślisz. Narzędziem, które Ci w tym pomoże, jest kreator stron internetowych.

Czym jest kreator stron internetowych?

Zacznijmy od podstawowej rzeczy, a mianowicie pojęcia „kreatora”, czym jest i na jakiej zasadzie działa.

Kreatorem nazywamy usługę lub rozwiązanie technologiczne, które umożliwia budowę własnej strony internetowej bez konieczności kodowania i programowania. Wyobraź sobie zestaw gotowych elementów, z których możesz przygotować wygląd i treść witryny, ale nie musisz wykorzystywać do tego specjalnych skryptów lub innych narzędzi – wszystko masz w jednym miejscu, a cały proces wygląda jak umieszczanie klocków poprzez przeciągnięcie ich myszą w odpowiednie miejsce.

Takie usługi posiadają również predefiniowane, przygotowane wcześniej szablony, a więc ułożone już schematy, na które składają się odpowiednie palety kolorystyczne oraz sekcje do dodawania treści oraz jej edycji.

Przeczytaj również: Jak tanio stworzyć stronę WWW?

Czy do kreatora potrzebuję hostingu lub innych usług?

W większości przypadków usługa kreatora stron zawiera już w pakiecie hosting, czyli przestrzeń do zamieszczenia plików. Jest to konieczne, aby zapisana przez użytkownika strona mogła być widoczna w internecie. Hosting dla kreatorów różni się jednak od tradycyjnego hostingu internetowego – klient nie ma na nim takich funkcji jak dostęp do edycji plików, baz danych lub poczty email w pakiecie. Może jednak przypisać do niego własną domenę (adres internetowy), aby wyświetlać pod nią swoje dzieło.

Niektóre kreatory są sprzedawane także w formie osobnych aplikacji z licencją i wymagają posiadania własnego hostingu internetowego. Należą one jednak do rzadkości, a z perspektywy użytkownika wymagają podstawowej wiedzy technicznej, związanej m.in. z instalacją oprogramowania na takim serwerze.

Chcesz zamówić domenę? Przeczytaj, jakich błędów uniknąć przy rejestracji adresu internetowego.

Czy kreator sam w sobie jest usługą wystarczającą do uruchomienia własnej strony? Tak, aczkolwiek nie zapominaj o 2 kwestiach:

 1. Zarejestruj własną domenę internetową, aby móc pod nią wyświetlać stworzoną stronę. Domena jest niezbędna jeśli chcesz, aby witryna była dostępna pod łatwym do zapamiętania ciągiem znaków (np. https://wlasnafirma.com)
 2. Nie zapomnij o certyfikacie SSL, który sprawi, że każdy użytkownik wchodzący na stronę nie ujrzy błędu o niezaufanej witrynie. Jeśli zamówisz kreator stron w home.pl, to pamiętaj również o usłudze certyfikatu.
Przykład sekcji z filmem z Youtube na stronie internetowej, wykonanej w kreatorze home.pl
Przykład sekcji z filmem na stronie internetowej, wykonanej w kreatorze home.pl

Jakie są zalety kreatora stron internetowych?

Biorąc pod uwagę specyfikację samej usługi, warto zastanowić się nad zaletami, które przemawiają za wyborem kreatora zamiast hostingu internetowego. Tych jest przynajmniej kilka, a do najczęściej wskazywanych argumentów „na TAK” należą:

 1. Twoja strona powstanie zdecydowanie szybciej – kreator posiada łatwy w obsłudze edytor, w którym odnajdzie się każdy użytkownik. Dlatego też strona powstanie błyskawicznie. Przy współpracy z agencją, freelancerem lub informatykiem należy liczyć się z długim czasem realizacji (od kilku dni do nawet kilku tygodni).
 2. Gotowe szablony – to ogromna zaleta usługi, ponieważ szablony są już dostępne w pakiecie i nie musisz ich szukać w sieci (jak w przypadku WordPressa), kupować lub wiedzieć, jak je instalować. Po prostu wybierasz krój dostosowany do Twojej branży.
 3. Strona wyświetla się prawidłowo na urządzeniach mobilnych – twórcy stron internetowych bardzo często mierzą się z wyzwaniem, jakim jest dostosowanie wyglądu do ekranu urządzenia mobilnego. Przy kreatorach masz pewność, że każdy szablon będzie dobrze wyświetlać się na smartfonie.
 4. Posiadają sprawdzone moduły do użycia – kreatory powstają w oparciu o dobre praktyki rynkowe, a więc unikniesz wrażenia, że całość jest przeładowana możliwościami i elementami do dodania na stronę. Każdy może wykonać stronę za pomocą sprawdzonych elementów tj. teksty, nagłówki, galerie czy filmy z Youtube.
 5. Większe bezpieczeństwo – ze względu na fakt, że kreatory są oprogramowaniem zamkniętym, oferują one znacznie mniej luk programistycznych, które mogłyby umożliwić cyberprzestępcom zhakowanie witryny. Strony oparte na tym narzędziu bardzo trudno złamać.

Warto wiedzieć – ceny wykonania strony internetowej są różne w zależności od projektu. Zapoznaj się z przykładowym cennikiem budowy stron WWW w home.pl i zdecyduj, czy chcesz najpierw wykonać witrynę samodzielnie, czy może wolisz zlecić to ekspertom.

Edycja treści w kreatorze stron internetowych w home.pl
Edycja treści w kreatorze stron internetowych w home.pl

Jakie są ograniczenia kreatora stron WWW?

Masz smartfon i chcesz zrobić kilka zdjęć pięknego Księżyca o północy? Może się okazać, że aparat w urządzeniu nie będzie Ci sprzyjał, ponieważ nie jest najwyższej jakości. Twoje dziecko chce pograć w grę mobilną? Telefon może być dla niej zbyt mało wydajny. Konkretne sytuacje życiowe mogą zaskakiwać i nie inaczej jest z kreatorem – w pewnych przypadkach może okazać się nieodpowiednim wyborem.

Jakie są niedoskonałości kreatora stron WWW?

 1. Praca tylko w obrębie konkretnych szablonów – każdy dostawca usługi oferuje pakiet szablonów do wyboru. Z jednej strony to jest zaleta, ale z drugiej – może się okazać, że żaden szablon nie przypadnie Ci do gustu.
 2. Brak możliwości dodania funkcji sklepów, e-płatności i dostaw – kreator nie powinien być Twoim wyborem, jeżeli chcesz uruchomić stronę z funkcją sklepu internetowego.
 3. Przeniesienie strony może być bardzo trudne – brak dostępu do plików strony powoduje, że przeniesienie jej np. na własny hosting za pomocą WordPressa będzie bardzo trudne.
 4. Wprowadzenie nowości uzależnione od dostawcy rozwiązania – potrzebujesz pilnie pewnej funkcjonalności, której aktualnie brakuje? Musisz liczyć się z tym, że dostawca kreatora nie będzie miał jej w planach.

Do jakich stron internetowych warto wybrać kreator?

To jedno z najczęstszych pytań, jakie są zadawane przez użytkowników, którzy chcą opublikować w internecie stronę internetową. Kreator będzie bardzo dobrym wyborem jeśli masz w planach:

 • Stworzenie pierwszej strony WWW dla np. małej firmy, organizacji non profit – przy podstawowych zastosowaniach korzyści płynące z użycia kreatora będą dla Ciebie od razu widoczne. Łatwy w użyciu interfejs i gotowe moduły sprawią, że witryna powstanie szybko i bez wiedzy technicznej.
 • Strona-wizytówka, która nie posiada dodatkowych podstron – jeżeli zależy Ci na szybkim uruchomieniu witryny promującej jakiś konkretny projekt (np. wydarzenie), a nie masz zbyt dużo czasu na współpracę z webmasterem, kreator będzie dobrym wyborem.
 • Strona, która opiera się na galeriach zdjęć oraz prezentacjach usług – jeśli chcesz zaprezentować swoją firmę za pomocą zdjęć (np. przedstawiających realizacje) to kreator spełni swoja rolę doskonale, ponieważ za pomocą kilku kliknięć dodasz i skonfigurujesz galerię wedle własnych potrzeb.