Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Gry dla dzieci w usłudze Game Pass – jakie tytuły warto uruchomić małoletnim graczom?

Gry dla dzieci w usłudze Game Pass – jakie tytuły warto uruchomić małoletnim graczom?

Co zrobić, kiedy dziecko chce pograć na Twojej konsoli lub PC, a nie masz przy sobie tytułu, który byłby dostosowany do wieku pociechy? Najlepiej w tej sytuacji poratować się abonamentem Game Pass, który dla właścicieli konsol Xbox oraz laptopów oraz komputerów z Windows otwiera nowe możliwości. Z tego tekstu dowiesz się, jakie gry warto zainstalować właśnie za pomocą dostępu do Game Passa.

Jakie gry warto uruchamiać dzieciom?

Dzieci grające na smartfonach to dość częsty widok, jaki rodzice zastają w domu. Z czasem przychodzi jednak opcja na wspólne posiedzenie przed konsolą i telewizorem. I tutaj wkracza temat związany z wyborem odpowiedniego tytułu. W co zagrać z dzieckiem lub co wybrać, aby pociecha mogła czerpać zabawę z pierwszych samodzielnie chwil spędzonych na konsoli lub PC?

Dobra gra, którą warto uruchomić kilkulatkowi powinna zawierać:

  • Atrakcyjną, kolorową grafikę – strona wizualna gry musi budzić pozytywne skojarzenia i zachęcać do kreatywnego myślenia. Dodatkowo produkcja powinna być pozbawiona efektów stroboskopowych, które wywołują ataki paniki lub epilepsji.
  • Pomysłowe, rozwijające zadania – rdzeń rozgrywki powinien dać dziecku odczuć, że może samodzielnie kreować zasady i grać wedle własnych potrzeb. Dlatego wszelkiego rodzaju zadania oparte na craftingu (wytwarzaniu przedmiotów) lub swobodnej eksploracji mapy będą mile widziane.
  • Odpowiednie oznaczenie PEGI – gra dla dzieci powinna zawierać minimalne ilości przemocy oraz tekstu do przyswojenia. O kategoryzowaniu gier przeczytasz niżej.
  • Nawiązania do lubianych filmów lub bajek – to opcjonalne, ale jeśli dziecko uwielbia jakąś znaną markę zabawek, bajek lub animację to z pewnością łatwiej mu będzie przyswoić zasady rozgrywki w grze, która korzysta z danej licencji. Można jednak spróbować wyjść z tej bańki i zaproponować coś zupełnie nowego.

Czym jest oznaczenie PEGI w grach?

PEGI to europejski system klasyfikowania gier pod kątem rekomendowanego wieku użytkownika. Oznaczenie znajdziesz nie tylko na opakowaniu fizycznym w sklepie (które powoli odchodzą do lamusa), ale także na karcie produktu na popularnych platformach dla graczy np. Steam czy Game Pass.

System ten funkcjonuje w 38 krajach, a oznakowanie składa się z 2 elementów. W pierwszym uwzględniany jest minimalny wiek gracza, w drugim natomiast pojawiają się bardziej szczegóły opisy lub cechy zawartości produkcji (np. hazard, przemoc, przekleństwa). Wszystko po to, aby rodzice mogli dostosować wybór gry pod swoje dziecko.

Aktualna klasyfikacja PEGI uwzględnia 5 poziomów wiekowych:

  • PEGI 3 – gry z tym oznaczeniem są skierowane do wszystkich, nie mogą się w nich znajdować wulgaryzmy, a przemoc (jeśli jest uzasadniona) musi być przedstawiona w formie komicznej.
  • PEGI 7 – w tej wyższej kategorii gry mogą zawierać pojedyncze elementy, które mogą wystraszyć małe dzieci (nie można ich mylić jednak z elementami horroru etc.), dodatkowo zawarta w nich przemoc nie może być realistyczna.
  • PEGI 12 – w tej kategorii gry mogą zawierać pewne ilości przemocy skierowanej do bohaterów fantastycznych. W dialogach lub innej treści pojawiają się odwołania do seksu, a wulgaryzmy mogą być prezentowane w cenzurowanej formie.
  • PEGI 16 – gry od lat 16 mogą zawierać treści nacechowane tematyką seksu, a przemoc wygląda realistycznie i może dotyczyć postaci przypominających ludzkie. Dodatkowo twórcy gier mogą w tej kategorii korzystać z tematyki palenia tytoniu i zażywania narkotyków.
  • PEGI 18 – gry z tym oznaczeniem są traktowane jako tytuły dla dorosłych. Zawierają treści nawiązujące do seksu (również w formie aktywności w grze) i narkotyków, promują brutalną i realistyczną przemoc, zawierają również mechaniki np. zabijania bohaterów.
Klasyfikacja PEGI wg wieku i opisu zawartości gier

Lista polecanych gier dla dzieci w usłudze Game Pass

Jeżeli korzystasz lub zastanawiasz się nad zakupem abonamentu Game Pass z katalogiem gier, to musisz wiedzieć, że oprócz produkcji dla nieco starszych graczy znajdziesz tam kilkadziesiąt produkcji skierowanych do osób poniżej 12 roku życia. Poniżej znajdziesz polecane przez nas tytuły z Game Passa, które mieszczą się najczęściej w dwóch pierwszych kategoriach PEGI, czyli gier dla kilkuletnich dzieci.

Jeżeli nie chcesz wiązać się z usługą Microsoftu na dłużej, wówczas wygodnym sposobem na skorzystanie z dobrodziejstw platformy jest zakup karty podarunkowej Game Pass, która przedłuża ważność abonamentu o 30 dni.

Przeczytaj również: Jaka jest różnica między Game Pass Core i Game Pass Ultimate?

PAW Patrol World

Przygody Psiego Patrolu to od kilku lat jedna z ulubionych bajek dla dzieci. Nic więc dziwnego, że twórcy gier chcą aktywnie korzystać z licencji i wydawać tytuły nawiązujące do tego zwierzęcego uniwersum. PAW Patrol World, który znajdziemy w abonamencie Game Pass, jest jedną z najlepszych pozycji z serii (średnia ocen 79/100 w serwisie Metacritic). W tej grze pełnej akcji przemierzymy mapy, na które składają się m.in. Zatoka Przygód, Góra Jake’a oraz Psiburg, a do naszych zadań należeć będzie realizacja misji ratowania świata oraz kolekcjonowanie gadżetów.

Gra zawiera pełną polską wersję językową.

Zrzut ekranu z gry Psi Patrol w usłudze Game Pass
Zrzut ekranu z gry PAW Patrol World w usłudze Game Pass

Dordogne

Dordogne to gra przygodowa oparta na narracji, a więc nie wymagająca refleksu i wciskania wielu przycisków podczas szybkiej akcji. W tej historii wcielamy się w dziewczynkę o imieniu Mimi, która podróżuje po uroczej, francuskiej okolicy i wykonuje szereg aktywności. Jej działania wpływają jednak na przyszłość, w której bohaterka już jako dorosła kobieta kolekcjonuje wspomnienia po zmarłej babci. Gra okraszona jest przepiękną grafiką, która przypomina obrazy namalowane akwarelą.

Gra posiada polskie napisy.

Zdjęcie z rozgrywki w grze Dordogne, prezentujące etap kajakowy.
Zdjęcie z rozgrywki w grze Dordogne w usłudze Game Pass

Descenders

Jeżeli Twoje dziecko uwielbia jeździć na rowerze, to Descenders będzie idealnym tytułem do wspólnej zabawy. Jest to bowiem tytuł, w którym poznajemy dyscyplinę sportową o nazwie downhill, czyli ekstremalny format kolarstwa górskiego. Pokonywanie etapów, pełnych niebezpiecznych zakrętów oraz wykonywanie trików jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Co ciekawe, Descenders oferuje technologię proceduralnie generowanych tras, dzięki czemu przejazdy gwarantują za każdym razem odmienne doświadczenia.

Screen z Descenders, zręcznościowej gry o motocyklach, dostępnej w usłudze Game Pass
Zdjęcie z gry Descenders

Forager

Znasz Minecrafta? Kojarzysz wolność rozgrywki rodem z Robloxa? Forager może być dobrym wyborem dla Twojej pociechy, jeżeli chce ona rozrywki nastawionej na kreatywność i własne zasady. Jak w każdej pozycji nastawionej na crafting, Forager oferuje różne funkcje urozmaicające grę, począwszy od mechaniki zakupów własnej ziemi do eksploracji, budowanie bazy, czy wytwarzanie rzeczy ze zdobytych przedmiotów. Dzięki temu dziecko nie odczuje presji wygrywania, albowiem liczy się tu tylko i wyłącznie wyobraźnia i dobra zabawa.

Gra podobna do Mincecrafta - Forager.
Forager to gra z elementami craftingu, dostępna w usłudze Game Pass.

Gra dostępna jest w abonamencie Game Pass tylko na konsoli Xbox One oraz Xbox One X/S!

Among Us

Gra Among Us jest już uznawana za fenomen społeczny. Ta niepozorna produkcja nastawiona na kooperację i rozgrywkę sieciową stała się niezwykle popularna wśród młodzieży. Dość powiedzieć, że w 2023 roku baza graczy przekroczyła 400 milionów osób (!). Nie jest to jednak zaskakujące jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że Among Us zgrabnie miesza kilka gatunków oferując bardzo świeże podejście do tematu współpracy. Głównym zadaniem, stawianym graczom, jest konieczność zbudowania statku kosmicznego do ucieczki. Użytkownicy muszą połączyć siły, aby ową misję zrealizować, a uprzykrzać im życie będą sabotażyści.

Zrzut ekranu z Among Us, popularnej gry z Game Pass, z trybem kooperacji
Rozgrywka w grze Among Us

ASTRONEER

Przekraczaj razem z dzieckiem granice niezbadanej przestrzeni kosmicznej, odkrywaj nieznane planety, kształtuj ich powierzchnię i buduj własne bazy. A wszystko to w estetycznej, kolorowej oprawie graficznej. ASTRONEER to propozycja dla małoletnich graczy, żądnych galaktycznych przygód, podczas których tworzą oni własne reguły rozgrywki. Na śmiałków czeka 7 różnych planet, które zwiedzamy w trybie swobodnej eksploracji.

Gra ASTRONEER w usłudze Game Pass zawiera polskie napisy w interfejsie.

ASTRONEER - gra o budowaniu bazy na planetach
W ASTRONEER jednym z zadań jest budowa bazy na planecie.

Disneyland Adventures

To z pewnością jedna z najciekawszych gier dla dzieci w usłudze Game Pass. Zabiera ona graczy do wirtualnego Disneylandu, w którym czeka aż 18 różnych mini-gier, w których spotkamy legendarne postacie z animacji – Piotrusia Pana, Myszkę Miki, Królewnę Śnieżkę, czy Kaczora Donalda. Niewątpliwą atrakcją jest również sama możliwość zwiedzania ogromnej lokacji, jaką jest Disneyland.

Gra posiada polskie napisy.

Gra dla dziecka z Game Pass - Disneyland Adventures
Zdjęcie z gry Disneyland Adventures.

Escape Academy

Tytułowa akademia to miejsce, w których kształceni są mistrzowie ucieczek z escape roomów. Na śmiałków czeka wiele wyzwań, zagadek oraz rzecz jasna różnorodne tematyczne pokoje. Najmłodsi mogą tutaj bawić się razem z dorosłymi dzięki wbudowanej funkcji kooperacji na podzielonym ekranie. Escape Academy jest więc grą dla całej rodziny, w której rozwiązywanie łamigłówek na czas będzie kluczowe do wyjścia z danego pomieszczenia.

Ekran z gry Escape Academy
W Escape Academy razem z dzieckiem rozwiążesz zagadki w escape room.

Ben 10: Wyprawa po moc!

Ben 10: Wyprawa po moc! to bazująca na licencji serialu animowanego gra pełna przygód i akcji, w której wcielamy się nastolatka Bena Tennysona, spędzającego wakacje z rodziną. Kiedy światu zaczyna zagrażać mroczny Hex, bohater postanawia skorzystać ze swojego wynalazku – Omnitrixa – który zmienia go w kosmitów z supermocami. Znajdziemy tu doskonale znane graczom połączenie gry platformowej z łamigłówkami oraz elementami zręcznościowymi. A wszystko to doprawione szczyptą humoru.

Gra na podstawie bajki Ben 10 - gra dla dziecka z Game Pass
W Ben 10: Wyprawa po moc! dziecko znajdzie połączenie gry logicznej i platformówki.

Headbangers: Rhythm Royale

Czy wiesz jak to jest być gołębiem? W tej grze znajdziesz odpowiedź na to pytanie i jeszcze więcej – dowiesz się jak wcielić się w gołębia umuzykalnionego! Headbangers jest bowiem grą rytmiczną, gdzie odpowiednie wyczucie nut umożliwi Ci zdobycie odpowiedniej liczby punktów. Przed Tobą aż 23 kreatywne, muzyczne mini-gry, w których przyjdzie Ci zmagać się z różnymi zadaniami – od odgadnięcia instrumentów użytych w utworze, a na zadbaniu o dynamiczne ćwiczenia fitness gołębi kończąc.