Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jaka domena jest najlepsza do pozycjonowania?

Jaka domena jest najlepsza do pozycjonowania?

Im wyższa pozycja w Google tym większa liczba wizyt na stronie internetowej. Aby jednak osiągnąć taki efekt, musisz wykonać wiele pracy i dokonać po drodze właściwych wyborów. Czy znalezienie odpowiedniej domeny jest jednym z nich? Czy domena wpływa na pozycjonowanie? Jeśli tak – które rozszerzenie wpłynie pozytywne na tzw. SEO? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Czym jest domena?

Domena jest adresem służącym m.in. do identyfikacji stron w sieci internetowej. Składa się z 2 elementów:

 • wybranej nazwy (znaków przed kropką)
 • rozszerzenia (np. .pl, .com, .org).

Umożliwia ona użytkownikom bezpośrednie dotarcie do strony za pomocą intuicyjnego ciągu znaków. Domeny powstały w wyniku zapotrzebowania na konieczność zastąpienia skomplikowanych, trudnych do zapamiętania adresów IP. Można więc stwierdzić, że dzięki domenom poruszamy się po sieci w szybszy sposób, aniżeli za pomocą adresów pokroju 202.181.65.98 i podobnych.

Łatwa nawigacja po stronach internetowych to nie jedyna zaleta domen. Budują one tożsamość online, będąc pierwszym punktem kontaktu z marką, firmą, instytucją lub stroną www stworzoną na potrzeby hobby. Są nieodzownym elementem kreowania wizerunku przedsiębiorstwa w sieci.

Domeny są rejestrowane najczęściej w celu pojawienia się z własną stroną w internecie. Ale to nie jedyna ich rola. Własna domena internetowa posłuży Ci także do:

 • założenia adresu email z unikalnym rozszerzeniem
 • obsługi technicznej aplikacji i systemów firmowych (niedostępnych dla użytkowników zewnętrznych)
 • ochrony wizerunku (np. w formie zabezpieczenia się przed próbą podszycia pod osobę, firmę, instytucję)

Domena, a pozycjonowanie – czy wybór adresu ma znaczenie dla SEO?

Czy wybór domeny ma jakiekolwiek przełożenie na widoczność strony internetowej w wyszukiwarce? Czy w ogóle można znaleźć najlepszą domenę do pozycjonowania się w Google?

Takie pytanie jest oczywiście ważne dla osób, które chcą zobaczyć swoją witrynę na pierwszym miejscu w wyszukiwarkach. Stanowisko Google jest jednak jasne – wybór domeny (zwłaszcza z popularnym rozszerzeniem) nie ma wpływu na pozycjonowanie strony. Mówił o tym m.in. John Mueller (inżynier z Google) w serwisie Reddit, wypowiadając się w temacie rejestracji domen zawierających frazy kluczowe.

Komentarz Johna Muellera z Google na temat wyboru domeny pod SEO

Wypowiedź Muellera jest o tyle ciekawa, ponieważ porusza 2 aspekty: techniczny wpływ nazwy domeny na SEO oraz strategię długoterminową dla rozwoju biznesu. W tej pierwszej kwestii, jak już wspomnieliśmy, zawarcie frazy kluczowej w domenie nie daje żadnej „mocy” w pozycjonowaniu.

W drugim przypadku jest jeszcze ciekawiej, ponieważ tak generyczna domena z hasłami kluczowymi będzie utrudniała działalność firmy w kolejnych miesiącach czy latach.

Jeżeli więc myślisz poważnie o swoim biznesie, ale kusi Cię rejestracja domeny pokroju tanie-odkurzacze-warszawa.pl, to nie wpłynie ona na pozycję strony, gdy ktoś szuka tanich odkurzaczy w Warszawie. Co więcej, na dłuższą metę może zmniejszać zaufanie do firmy (ze względu na dziwną nazwę), a w rezultacie wpłynie negatywnie na liczbę wizyt.

Dlaczego musisz unikać pułapki w postaci domeny z frazą kluczową w nazwie? Ponieważ z biegiem czasu nie będzie pasować do Twojego biznesu. Jeżeli w Twojej ofercie pojawią się nie tylko tanie odkurzacze, ale cały asortyment AGD, wówczas adres strony będzie nieadekwatny do jej zawartości.

Pamiętaj również, że w 2023 roku Google wskazało, jakich tanich lub darmowych domen warto unikać przy rejestracji. To może być dla Ciebie przydatna wskazówka!

Czy wiek domeny wpływa na pozycjonowanie?

Skoro użycie fraz kluczowych w nazwie domeny nie wpływa na SEO to może warto spojrzeć na wykorzystanie odpowiedniej nazwy pod innym kątem. Jednym z parametrów, który interesował zawsze pozycjonerów był wiek domeny.

Wiek domeny to czas liczony od momentu jej rejestracji. Co ważne, domena musi być co roku odnawiana (lub po prostu z góry opłacona na dłuższy okres – tutaj opisujemy jak opłacić domenę .pl nawet na 20 lat), ponieważ tylko wtedy zachowuje ona pierwotną datę rejestracji. Jeżeli trafi ona do puli nazw wolnych i zostanie zarejestrowana ponownie – jej wiek zostanie „zresetowany” do nowej daty.

Specjaliści od SEO uznawali kiedyś wiek adresu za ważny czynnik rankingowy, ponieważ wedle ich pomysłu Google miało uznawać starsze domeny za bardziej wiarygodne, z wyższą oceną autorytetu. Do tej sprawy odniósł się również wspomniany wyżej John Mueller wyraźnie zaznaczając, że wiek domeny nie ma żadnego znaczenia dla sygnałów rankingowych SEO. Nie wpływa to na pozycjonowanie.

Komentarz w serwisie Twitter (X) Johna Muellera na temat wpływu wieku domeny na pozycjonowanie w Google.
Komentarz Johna Muellera na temat wieku domeny i wpływu na ranking w wyszukiwarce Google

Czy lepiej wybrać domenę .pl, .com czy .eu?

Wybór domeny, jak wspomniałem wyżej, nie ma znaczenia dla pozycjonowania. Wpływ na widoczność strony Google ma wiele innych czynników (np. jakość treści, szybkość ładowania strony itd.), natomiast nie zmienia się jedno – wciąż musisz zadbać o własną stronę internetową, którą klienci znajdą pod unikalnym adresem.

Wybór polskiej domeny z rozszerzeniem .pl wydaje się logiczny dla każdej firmy lub instytucji, która działa na naszym rodzimym rynku. To zresztą najczęściej rejestrowany rodzaj domeny w Polsce.

Nie zawsze jednak dana domena jest dla nas dostępna. Ktoś mógł ją już wcześniej zarejestrować i wciąż ją regularnie opłaca. Wówczas z pomocą przychodzą inne rozszerzenia tj. .com oraz .eu, które są doskonale znane wśród polskich przedsiębiorstw. Zaletą wyboru innej końcówki jest fakt, że szybciej znajdziesz wolną domenę z interesującą Cię frazą (np. nazwą marki) i użyjesz jej do wyświetlenia strony WWW lub konfiguracji w ramach własnej poczty elektronicznej.

Podsumowując, nie ma różnicy, czy wybierzesz domenę .pl, .com lub .eu. Nie wpłynie to na pozycję strony w wyszukiwarce Google, aczkolwiek dzięki nim możesz znaleźć wolny adres, którego nikt jeszcze nie zarejestrował.

Jakie alternatywne domeny warto kupić?

Powyższe 3 przykłady rozszerzeń nie muszą być ostatnim pomysłem na znalezienie atrakcyjnej domeny. Jeżeli z trudem przychodzi Ci rejestracja ciekawej nazwy dla strony lub poczty email, warto sięgnąć po kolejne rozwiązania.

Domeny internetowe posiadają wiele różnorodnych, dostępnych do publicznej rejestracji końcówek, które są dostosowane do różnych branż. Są to na przykład:

 • domena .store – pasująca do wszelkiego rodzaju sklepów internetowych
 • domena .cloud – sprawdza się w branży, która świadczy usługi w technologii chmury (np. aplikacje)
 • domena .art – idealna dla osób i przedsiębiorców obracających się w branży artystycznej, sprzedawców produktów z kategorii DiY
 • domena .expert – świetny wybór dla osób budujących markę osobistą, oferującą różnorodne usługi konsultingowe, szkolenia i warsztaty stacjonarne lub internetowe
 • domena .credit – rozszerzenie może wyróżnić każdą firmę z branży finansowej
 • domena .energy – optymalne rozszerzenie domeny dla firm zajmujących się tematyką energii odnawialnej lub ekologią
 • domena .photos – ciekawy wybór dla studia fotograficznego lub fotografa-freelancera, który chce udostępnić w sieci swoje portfolio
 • domena .yoga – coś dla instruktorów jogi. Intuicyjny i łatwy do zapamiętania adres dla fanów tej aktywności duchowo-ruchowej.

Tak kreatywne podejście może rozwiązać wiele problemów ze znalezieniem wolnej domeny, a to tylko początek! Zapoznaj się z innymi końcówkami domen w wyszukiwarce wolnych adresów.

Domeny z rynku wtórnego

Jeżeli Twoja wymarzona domena jest już zajęta, to warto sprawdzić, czy właściciel nie wystawił jej np. na giełdzie.

Giełda domen umożliwia pozyskanie adresu, który jest już w posiadaniu kogoś innego, ale z jakiegoś powodu (najczęściej finansowego) nie jest używany i został wystawiony na aukcję. Taki zakup z rynku wtórnego wiąże się z wyższymi kosztami, ale to jest kolejna alternatywa na wypadek braku dostępności adresu do rejestracji.

Korzystając z odpowiednich kategorii znajdziesz na giełdzie domen wiele ciekawych propozycji, które mogą pasować do Twojej firmy lub samej branży. Gdzie ich szukać? Sprawdź oferty dostępne na premium.pl.

Przeczytaj również: