Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Czym jest FQDN? Poznaj znaczenie w pełni kwalifikowanej nazwy domeny

Czym jest FQDN? Poznaj znaczenie w pełni kwalifikowanej nazwy domeny

Rejestrujesz właśnie domenę internetową i spotykasz się z pojęciem FQDN? Ten skrót brzmi tajemniczo, ale w rzeczywistości jego definicja i zastosowanie może być Ci doskonale znane. Zapoznaj się z pojęciem w pełni kwalifikowanej nazwy domenowej (Fully Qualified Domain Name) i dowiedz się, na co trzeba uważać korzystając z tego mechanizmu.

FQDN (Fully Qualified Domain Name) – czym jest w pełni kwalifikowana nazwa domenowa?

Najkrócej ujmując, w pełni kwalifikowana nazwa domeny (FQDN – Fully Qualified Domain Name) to adres, który wchodzi w skład konfiguracji domeny głównej w strefie DNS i zawiera nazwę hosta. Taka informacja jest niezbędna do prawidłowego działania na przykład subdomen, a także prawidłowej identyfikacji danego węzła w strukturze rekordów domeny.

FQDN składa się z 3 elementów:

  • hosta np. www, sklep, blog, ftp
  • nazwy użytej w domenie głównej np. home
  • rozszerzenia domeny np. .pl, .com, .eu

W pełni kwalifikowana nazwa domenowa (inaczej zwana pełną nazwą domenową) posiada więc następujący schemat:

[host].[nazwa domeny].[rozszerzenie].

Przykładami FQDN są takie adresy jak: blog.home.pl, pomoc.home.pl.

Przykład nazwy domenowej (FQDN)
Przykład FQDN – adres hosta z www oraz nazwą domeny głównej

W jakich sytuacjach FQDN ma znaczenie?

FQDN nie jest szerzej znane, bo na co dzień w większości skupiamy się na wpisywaniu w przeglądarce internetowej nazw głównych dla domen tj. https://home.pl. Z technicznego punktu widzenia pełna nazwa domenowa ma jednak duże znaczenie np. przy zamawianiu certyfikatów SSL.

Podczas zamawiania SSL możesz zostać poproszony o podanie w pełni kwalifikowanej nazwy domenowej w ustawieniach certyfikatu, tak aby protokół HTTPS działał na prawidłowym adresie, należącym do Twojego sklepu lub strony WWW.

Pamiętaj, że decydując się na certyfikat SSL dla adresu mojadresdomeny.pl wyłączasz z obsługi szyfrowanego połączenia adres www.mojadresdomeny.pl (co może mieć ogromne znaczenie dla Twoich klientów). W tej sytuacji najlepiej zdecydować się na wybór adresu www.mojadresdomeny.pl – dzięki temu certyfikat SSL obsłuży oba warianty, w tym opcję z FQDN i hostem [www].

Nazwy FQDN są również kluczowe przy konfiguracji strefy DNS dla danej domeny. Ponieważ takie nazwy są łatwiejsze do zapamiętania niż adresy IP, ich prawidłowe opisanie ułatwia wskazanie domenie, jaki serwer (jego adres IP) odpowiada za działanie konkretnego zasobu. W ten sposób możesz rozdzielić działanie różnych adresów subdomen na kilka serwerów.

Jedną z bardziej znanych nazw FQDN jest host poczty dla Twojej domeny, którego użyjesz podczas konfiguracji programu pocztowego dla skrzynki email. Dzięki tej technice możesz np. użyć prostej i łatwej do zapamiętania nazwy tj. mail.mojadresdomeny.pl.

O czym warto pamiętać stosując pełną nazwę domeny (FQDN)?

Korzystanie z FQDN wymaga przede wszystkim pewnej staranności. Popełnienie np. literówki w nazwie hosta nie wybacza błędów – tu nie zadziała niestety autokorekta jak w Wordzie. Źle wpisana pełna nazwa domenowa przy zamawianiu certyfikatu SSL sprawi, że taki proces nie zostanie nawet zrealizowany lub osiągniesz niesatysfakcjonujący rezultat.

Pamiętaj, że po zmianie ustawień domeny musisz poczekać, aż nowa konfiguracja odświeży się na serwerach DNS. Może to potrwać około 60 minut.

Drugi aspekt łączący się ze stosowaniem w pełni kwalifikowanych nazw domen jest ich uniwersalność. FQDN stosuje się zazwyczaj przy ustawianiu przekierowań w strefie DNS (część z takich przekierowań tworzona jest automatycznie np. przy dodawaniu domeny do hostingu), ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie formuły były użyte np. przy dodawaniu rekordów TXT.

Szukasz dopiero domeny dla swojej firmy i temat FQDN wydał Ci się interesujący? Zapoznaj się z naszymi poradnikami, które ułatwią Ci wybór odpowiedniego adresu dla strony internetowej: