Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Czy Roblox jest bezpieczny?

Czy Roblox jest bezpieczny?

Wielu rodziców organizujących wolny czas zastanawia się, czy bijący rekordy popularności Roblox jest bezpieczny dla dzieci. Troska o prawidłowy rozwój naszych pociech jest w pełni uzasadniony. Nikt bowiem nie chce, aby dziecko grało w gry z brutalną przemocą i wulgaryzmami. Jak w tej sytuacji wypada Roblox? Czy jest on dostosowany dla dzieci oraz nastolatków? Sprawdź nasz poradnik, w którym zdradzamy jak dostosować środowisko gry, aby kilkulatek czuł się bezpiecznie w trakcie rozgrywki.

Dlaczego Roblox stał się popularny i mniej bezpieczny?

Jeśli chodzi o definicję Robloxa to wymyka się ona standardowym opisom. Trudno tu mówić bowiem o typowej grze. Jest to bardziej platforma (fundament) do tworzenia własnych mini-gier z takimi zasadami, jakie nam się żywnie podobają.

Ten brak skrępowania przy opracowywaniu rozgrywki sprawił, że Roblox stał się niezwykle popularny. Gracze skupieni wokół platformy mogą tworzyć także własne awatary, korzystać z map innych użytkowników, komunikować się i po prostu czerpać radość grając.

Zrzut ekranu promujący grę Roblox

Popularność Robloxa wzięła się również z jego ceny, a raczej braku – konto można założyć w pełni za darmo i cieszyć się grą bez dodatkowych opłat. Same płatności również występują, ale wynikają one z dostępnych na platformie mikrotransakcji, za pomocą których zaopatrzymy się w dodatkowe skórki, mapy czy unikalne gry. Wszystkie opłaty wykonuje się za pomocą wewnętrznej waluty, czyli Robuxami. Robuxy oczywiście trzeba już kupić za prawdziwe pieniądze.

Te aspekty (oraz inne, o których piszemy niżej) sprawiły, że Roblox miewa problemy z zapewnieniem bezpieczeństwa dla graczy jeśli chodzi o kwestię pojawiających się niedozwolonych treści, hejtu, internetowej przemocy itd.

Czy Roblox jest dla dzieci?

Wszystkie gry komputerowe, które ukazują się na rynku muszą być oznaczone znakiem PEGI, informującym o minimalnym, rekomendowanym wieku użytkownika. Jeżeli spojrzysz na zrzuty ekranu z Robloxa to pomyślisz, że jest to tytuł doskonale skrojony pod małoletnich graczy. To może być mylące!

Kategoria wiekowa gry Roblox z rekomendowaną Kontrolą Rodzicielską.
Oznaczenie PEGI dla gry Roblox

Tutaj pojawia się ważne, kluczowe pytanie – czy Roblox jest bezpieczny dla dzieci?

Owszem, w Robloxa gra bardzo dużo dzieci i domyślnie jest to gra stworzona dla nieletnich, aczkolwiek PEGI wyraźnie wskazuje na możliwość występowania treści nieodpowiedniej dla kilkulatków. Jako jedna z nielicznych gier posiada symbol rekomendacji stosowania Kontroli Rodzicielskiej, a to oznacza, że rodzice powinni monitorować rozgrywkę dziecka będąc w jego otoczeniu. 

Dlaczego gra nie otrzymała konkretnej kategorii wiekowej? Wszystko rozbija się o tzw. user-generated content (czyt. treść tworzoną przez graczy), który jest poza kontrolą instytucji weryfikującej występowanie nieodpowiednich elementów dla danej grupy wiekowej. 

Nie można tu jednak uogólniać sprawy i sugerować, że tytuł ten jest szkodliwy dla 5-6 latka. Rodzice muszą jednak wziąć pod uwagę kilka czynników, zanim oddadzą klawiaturę z myszką lub smartfona w ręce pociechy.

Co zrobić, aby Roblox był bezpieczny dla dziecka?

Rozgrywka w Roblox jest tak urozmaicona i zależna o wybranej mapy, trybu, a nawet grupy graczy, że zapewnienie nieletnim graczom bezstresowej rozrywki jest bardzo trudne. Można jednak te ryzyko zminimalizować. Jakie działania warto wykonać, aby Roblox był bezpieczny dla Twojego dziecka?

Ustawienia prywatności oraz kontrola rodzicielska 

Po pierwsze, wykorzystaj swój czas i zapoznaj się z ustawieniami Prywatności i Kontroli Rodzicielskiej po zalogowaniu na konto. Znajdziesz tam kilka ważnych opcji.

W zakładce Prywatność skonfigurujesz m.in. zakres dostępnej komunikacji z innymi graczami. Możesz ograniczyć treści, które będą wysyłane na czacie do Twojej pociechy.

Poniżej znajdują się także ustawienia dotyczące zaproszeń do znajomych oraz dołączania do trwającej gry. Tutaj zdecyduj, czy Twoje dziecko może brać udział w grach na prywatnych serwerach.

Ustawienia związane z dołączaniem do gry na prywatnym serwerze w Roblox.
Ustawienia związane z dołączaniem do gry na prywatnym serwerze.

W zakładce Kontrola Rodzicielska skup się na 2 ustawieniach. Najpierw dodaj numer PIN, aby zablokować edycję innych opcji (po każdej nieautoryzowanej zmianie gra poprosi o wpisanie kodu weryfikującego).

Następnie zdecyduj jaki powinien być dostępny zakres treści, z uwzględnieniem minimalnego wieku. Na tę chwilę Roblox oferuje content 9+ (czyli dla 9-latków i starszych dzieci), ale nie oznacza to, że na platformie nie znajdziesz gier skierowanych do jeszcze młodszych graczy.

Lista dozwolonych projektów z uwzględnieniem wieku użytkownika.
Dozwolone projekty z kategorią wiekową w ustawieniach Roblox.

Wskazówki dla rodziców 

Samo skonfigurowanie ustawień to dopiero pierwszy krok. Nie popełnij podstawowego błędu ufając zbytnio wewnętrznym mechanizmom filtrującym treści. Bezpieczna rozgrywka to taka, w której rodzice częściowo biorą udział.

Czy Roblox jest bezpieczny dla dzieci w każdym wieku? Na pewno znajdziesz w nim gry i zabawy stworzone dla gracza młodszego jak i starszego, ale to właśnie Ty jako rodzic, musisz zadbać o prawidłowy wybór trybu rozgrywki. Dzięki kilku prostym wskazówkom sprawisz, że będzie to łatwiejsze, a Twoja pociecha poczuje się w uniwersum tej gry komfortowo.

Zapoznaj się z poniższymi poradami dla rodziców tworzących konta w Roblox: 

  1. Załóż konto dla dziecka z prawidłową datą urodzenia (wiekiem) – nie oszukuj mechanizmów w grze tworząc konto dla “siebie”, ponieważ platforma może aktualizować filtry treści i dostosowywać je do wieku użytkownika, jaki podano w informacji na koncie. 
  1. Ustaw kontrolę rodzicielską i ochronę prywatności na maksymalnym poziomie, przynajmniej na początku – sprawdzisz w ten sposób jakie gry i treści trafiają do Twojego dziecka w wersji filtrowanej, cenzurowanej. Z biegiem czasu możesz te opcje poluzowywać np. gdy dziecko będzie chciało zagrać z paczką znajomych. 
  1. Graj chwilowo razem z dzieckiem i sprawdzaj, jak reaguje na różne gry – nie zostawiaj pociechy samej przed monitorem próbując zapełnić w środku dnia wolny czas. Traktuj Robloxa jak każdą inną grę, która może wpłynąć na samopoczucie dziecka, dlatego bądź przy nim i twórz bezpieczne środowisko dla wspólnej zabawy. 
  1. Stwórz listę bezpiecznych, sprawdzonych gier – po przetestowaniu gier, które przypadną dziecku do gustu, możesz dodać je do Ulubionych. Listę takich propozycji znajdziesz później na swoim profilu. 
  1. Pamiętaj o PIN – skonfigurowany kod PIN to ważny element Robloxa. Ograniczy on bowiem dziecku możliwość zmiany niektórych ustawień (a warto wiedzieć, że dzieci są zdolne do wszystkiego).  
  1. Rozmawiaj z dzieckiem o grach – nie unikaj rozmów o postępach w grze ze swoim dzieckiem. Pytaj o wrażenia, ulubione tryby rozgrywki, a nawet własne doświadczenia i sukcesy. Niewykluczone, że pociecha sama opowie Ci o swoich zmaganiach i możliwych problemach, które możesz szybko rozwiązać.

Czy zakupy przedmiotów w Roblox są bezpieczne? 

Mikrotransakcje i zakupy wewnątrz aplikacji to osobna kategoria związana z bezpieczeństwem. Roblox jest platformą, na której można grać za darmo od początku. Aczkolwiek na każdym kroku znajdziemy w niej oferty płatnych dodatków, wydawanych przez innych graczy. Są to różnego rodzaju przedmioty, animacje lub funkcje oznaczone w sklepie jako treści Premium. Może to być m.in. opcja założenia serwera prywatnego dla danej gry.

Wszystkie ceny podawane są w formie waluty Robux. A tą kupujemy już za realne środki np. za pomocą Paypala i karty płatniczej. Zakupy są więc bezpieczne i autoryzowane przez sprawdzone bramki płatnicze. Jako rodzic możesz dodatkowo ograniczyć “przypadkowe” zakupy realizując kody na doładowanie konta Roblox.

Wskazówkakody przedpłacone do Roblox umożliwiają dokonanie zakupów przedmiotów w grze bez konieczności podpinania własnej karty płatniczej do konta.

Ta ostatnia metoda jest o tyle ciekawa, ponieważ ułatwia kontrolowanie wydatków w Robloxie poprzez zasilanie konta przez kupon o określonej wartości (kupisz go w sklepach internetwych lub u autoryzowanych dostawców tj. home.pl). Kwoty kuponów podarunkowych są stałe (50, 100 i 200 zł), a więc nie grozi Ci sytuacja, gdy producent gry zmieni np. wysokość abonamentu na cykliczne dodawanie Robuxów. Kluczowa jest tu wartość zakupionego kuponu, bo tylko taka kwota „zasili” konto w Roblox. 

Taki voucher zrealizujesz w menu po zalogowaniu się na konto lub pod adresem https://roblox.com/redeem (także po zalogowaniu). 

Które gr w Roblox są bezpieczne dla dzieci?

Gier w Robloxie są setki, a nawet tysiące. Spisanie ich wszystkich jest praktycznie niemożliwe, ale w te najpopularniejsze grają miliony użytkowników na całym świecie. Nie wszystkie jednak są dostosowane dla kilkulatków. Na poniższej liście znajdziesz 5 najciekawszych propozycji i dowiesz się, czy Roblox jest bezpieczny dla dzieci, a nawet nastolatków.

Hide and Seek Extreme 

Popularna wariacja gry w chowanego jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku. Podczas rozgrywki nie znajdziemy kontrowersyjnych treści i przemocy. Jest to propozycja bezpieczna nawet dla 6-7 letnich graczy.

Hide and Seek Extreme- gra w Roblox
Zrzut ekranu z gry Hide and Seek Extreme w Roblox. Źródło – roblox.com

Murder Mystery 2 

Popularna gra polegająca na rozwikłaniu zagadek kryminalnych jest oznaczona jako dostępna dla graczy 13+. Tematyka morderstw (pomimo umownej przemocy) nie będzie tutaj odpowiednia dla młodszych graczy. 

Murder Mystery 2 - tryb rozgrywki w grze Roblox
Okładka do gry Murder Mystery 2. Źródło – https://roblox.com

Brookhaven 

Ten popularny sandbox jest dozwolony dla graczy w każdym wieku. Należy jednak pamiętać, że każda “piaskownica” bywa nieprzewidywalna. Warto sprawdzić zawartość rozgrywki samodzielnie, zanim ocenisz, czy to tytuł bezpieczny dla nieletniej osoby.

Zrzut ekranu z gry Brookhaven w Roblox
Grafika z gry Brookhaven w Roblox. Źródło – https://roblox.com

Blox Fruits 

Ta gra skupia się na walkach z innymi użytkownikami z wykorzystaniem różnego rodzaju oręża. Nie znajdziemy tutaj brutalnej przemocy, a sama treść jest dostosowana już dla 9-latków. Należy jednak pamiętać, że w trakcie rozgrywki na ekranie pojawia się bardzo dużo efektów stroboskopowych i rozbłysków.

Blox Fruits - gra akcji dostępna na platformie Roblox
Grafika promująca Blox Fruits. Źródło – https://roblox.com

Bloxburg

Bloxburg to kolejna propozycja sandboksowa w katalogu Robloxa. Pozwala ona na podróżowanie po tytułowym miasteczku, budowanie domów, a nawet wykonywanie pracy oraz zarabianie pieniędzy (wirtualnych, wewnątrz samej gry). Nie ma tutaj ani grama przemocy oraz niedozwolonych treści dla nieletnich.

Gra Bloxburg z Roblox
Zrzut ekranu z gry Bloxburg. Źródło – https://roblox.com

Przeczytaj również:

TAGI: / /