Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Dark web monitoring – czym jest i jak działa?

Dark web monitoring – czym jest i jak działa?

Dark web to siedlisko cyberprzestepców. W każdej chwili złodzieje bez twojej wiedzy mogą okraść cię z poufnych danych i sprzedawać je dalej. Hasła, maile, PESEL, numery kart kredytowych – to tylko kilka przykładów danych obarczonych ryzykiem rabunku. Czytaj dalej i dowiedz się jak chronić się przed konsekwencjami cyberkradzieży i nieautoryzowanym wykorzystaniem wrażliwych danych.

Czym jest dark web?

Ciemna sieć (dark web) to część Internetu, rządząca się własnymi prawami. Dużo łatwiej pozostać tu anonimowym, a dostęp do nielegalnych zasobów jest niemal na wyciągnięcie ręki. Mają tutaj miejsce przestępstwa, wobec których organy ścigania często pozostają bezsilne. Dzieje się tak przez specjalne zabezpieczenia, które zapewniają całkowitą anonimowość i skutkują brakiem możliwości namierzenia przestępców. Ta część Internetu pozostaje ukryta i nie dostaniesz się do niej z poziomu zwykłej przeglądarki.

Jak działa monitorowanie dark webu?

Jak sama nazwa wskazuje – dark web monitoring to nic innego jak proces skanowania działalności w dark webie. Ma on na celu przeszukiwać ciemną sieć i identyfikować poufne dane, które zostały skradzione i wykorzystane bez twojej wiedzy. Śledzenie aktywności w anonimowej części Internetu przyczyni się do wzrostu ochrony wrażliwych informacji, których wyciek może mieć drastyczne konsekwencje.

Aby skutecznie śledzić aktywność w dark webie, zostały stworzone specjalistyczne narzędzia, które to umożliwiają. Programy przeszukują często odwiedzane witryny i sprawdzają, czy nie widnieją na nich twoje dane. Możesz monitorować każdy rodzaj informacji np. hasła, numer PESEL czy numery kont bankowych. W ten sposób zawsze masz pewność, czy twoje poufne informacje są bezpieczne i zapobiegniesz tragediom związanym z kradzieżą tożsamości.

Czytaj również: Jaki antywirus z VPN wybrać? Przegląd aplikacji do ochrony i zmiany IP

Jakie dane są narażone na kradzież?

Co do zasady – każde. Od e-maili i haseł, przez dane osobowe, po numery kont bankowych. Tak naprawdę wszystkie wrażliwe dane są narażone na kradzież i użytek bez autoryzacji. Co najgorsze, często nie będziesz świadom tego, że jakieś informacje zostały wykradzione i sprzedane w dark webie. Skutki takiego ataku mogą być bardzo dotkliwe, dlatego jest to tak ważne, aby zadbać o odpowiednią ochronę i zabezpieczenia.

Jak uchronić się przed kradzieżą danych?

Jak się ochronić przed cyberkradzieżą?

Internet jest nieodłączną częścią naszej codzienności. Spędzamy godziny, korzystając z jego dóbr i możliwości. Używany do pracy, rozrywki, a nawet nieraz jako zapychacz czasu, towarzyszy nam w każdym miejscu i o każdej porze dnia. Mając na uwadze, jak dużą częścią stał się naszego życia, warto zadbać o skuteczną ochronę w sieci. W tym pomogą ci poniższe wskazówki.

  • Używaj bezpiecznych haseł – bezpieczne hasła to te, które składają się z długich ciągów znaków. W haśle powinny znaleźć się małe i duże litery, cyfry i znaki specjalne. Hasło nie powinno nawiązywać do ciebie ani bliskich ci osób, ponieważ takie zabezpieczenie jest dużo łatwiej złamać.
  • Często zmieniaj hasła – oprócz stosowania bezpiecznych haseł, warto również zadbać o ich regularne zmienianie. Zawsze ustawiaj nowe hasła i nigdy nie używaj uprzednio wykorzystanych. Uchroni cię to przed odkryciem hasła przez cyberprzestępców.
  • Nie podawaj swoich danych w sieci – obecnie istnieje wiele form oszustw i przekrętów. Dużo z nich wygląda bardzo profesjonalnie i na pierwszy rzut oka ciężko dostrzec, że to próba oszustwa. Dlatego zawsze miej na uwadze, gdzie podajesz swoje dane i nie ryzykuj, gdy coś wzbudzi w tobie wątpliwości.
  • Korzystaj z antywirusa i VPN – antywirus zapewni ci bezpieczeństwo w sieci i uchroni przed wieloma zagrożeniami. Z kolei VPN dodatkowo zwiększy Twoją anonimowość w sieci, ponieważ ukryje prawdziwy adres IP Twojego urządzenia.
  • Nie klikaj podejrzanych linków i nie pobieraj plików z wątpliwych źródeł – oszuści stosują różne metody, aby uzyskać odpowiedni efekt. Dlatego zawsze przyglądaj się stronom, na które wchodzisz i z których pobierasz pliki. Czasem chwila nieuwagi wystarczy, żeby przestępca sprawił ci problemy.
  • Trzymaj dane w bezpiecznym miejscu – przechowuj wrażliwe informacje wyłącznie w miejscu, które masz pewność, że jest bezpieczne. Nie zapisuj haseł ani danych karty kredytowej w przeglądarce, ponieważ to nie zapewnia im właściwej ochrony.
  • Stosuj uwierzytelnianie dwuskładnikowe – wiele serwisów oferuje teraz uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które polega na dwuetapowej weryfikacji użytkownika. Logując się na portalu, potwierdzasz swoją tożsamość przykładowo przez pocztę email, osobną aplikację lub inne urządzenie. Dzięki temu zabezpieczeniu zawsze jesteś powiadomiony, gdy ktoś próbuje dostać się na twoje konto i unikniesz nieautoryzowanej aktywności.
  • Monitoruj ciemną sieć – systematycznie sprawdzaj ciemną sieć czy żadne dane nie przedostały się w niewłaściwe ręce. To pozwoli ci uniknąć zagrożeń związanych z kradzieżą danych, których jest naprawdę wiele. Korzystając z usług monitorowania dark webu, zidentyfikujesz moment wycieku poufnych informacji dzięki stosownemu powiadomieniu, gdy Twoje dane trafią do internetu.

Jak monitorować dark web?

Czuj się bezpiecznie i trzymaj rękę na pulsie w cyberprzestrzeni. Pomogą ci w tym specjalne narzędzia stworzone do tego, aby zadbać o najwyższy stopień twojej ochrony. W tym celu powstał antywirus Norton Small Business, który nie tylko zapewni pełną ochronę twoich urządzeń, a także udostępnia opcję skanowania dark webu. Dzięki temu zyskasz pełną kontrolę nad swoimi danymi i zminimalizujesz ryzyko wykorzystania ich w złym celu.

Chcesz poznaj więcej zalet pakietu? Zapoznaj się z jego możliwościami po kliknięciu przycisku: