Wybór antywirusa to dziś spore wyzwanie bo każdy chce czuć się bezpiecznie w cyfrowym świecie. AVG i Avast to liderzy w tej dziedzinie, od lat cenieni za skuteczność i prostotę. Oba programy mają sporo do zaoferowania, ale różnice w szczegółach mogą zdecydować, który lepiej spełni Twoje oczekiwania. Z tego tekstu dowiesz się jak działają, co oferują i jaką skuteczność posiadają w walce z zagrożeniami.
Kto jest producentem antywirusów Avast i AVG?
Czechosłowacja końca lat 80-tych to kraj na progu transformacji, gdzie dwóch zapaleńców, Pavel Baudis i Eduard Kucera, zakłada spółdzielnię Alwil Software, która później przekształci się w Avast.
W tym samym czasie, w 1990 roku, w Brnie Tomas Hofer i Jan Gritzbach uruchamiają Grisoft, czyli przyszłe AVG Technologies. Obie firmy rodzą się w epoce, gdy technologia w Europie Wschodniej dopiero raczkuje, a internet pozostaje odległym marzeniem. Splatanie się historii obu firm nie jest przypadkowe.
Po latach konkurencji i dostarczania produktów antywirusowych – jedni w formie usług freemium, drudzy z kolei jako ochronę preinstalowaną na urządzeniach prosto z fabryki – dochodzi do branżowego przełomu. W 2016 roku Avast kupił markę AVG za 1,3 miliarda dolarów, tworząc potęgę kontrolującą 20% globalnego rynku antywirusów. Po fuzji obie nazwy zachowały swoje tożsamości, ale połączyły siły pod szyldem Avast Software z Pragi, integrując technologie i know-how.
Ale to jeszcze nie koniec tej historii. W 2022 roku amerykańska spółka NortonLifeLock przejęła Avast za ponad 8 miliardów dolarów, tworząc jednocześnie Gen Digital – nowego właściciela obu marek. Obecnie więc, korzystając z parasola znanego amerykańskiego producenta, Avast i AVG kontynuują swoją misję zapewniając ochronę milionom użytkowników w internecie.
Najważniejsze funkcje obu antywirusów – czy to jeden program pod dwiema nazwami?
Biorąc pod uwagę powyższą, dość barwną historię obu antywirusów warto sobie zadać pytanie, czy dzisiaj jest to de facto jeden produkt sprzedawany za pomocą 2 popularnych marek? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka łatwa.
Oczywiście najłatwiej napisać, że skoro obie marki działają w ramach jednej grupy, to zapewne współdzielą wiele rozwiązań. I tak na pewno jest (producent nie robi z tego wielkiej tajemnicy). Jednak po uruchomieniu aplikacji widać na samym początku wiele elementów, które je różni m.in. interfejs, nazewnictwo niektórych opcji, a także skala wykorzystania zasobów komputera (o tym dowiesz się z dalszej części artykułu).
Być może ma to związek z tym, iż właściciel antywirusów Avast i AVG chce rozwijać produkty poprzez testowanie lub wprowadzanie pewnych innowacji w jednym z nich, a następnie rozszerzać w drugim produkcie. Jak to wygląda w praktyce?
Poniższe porównanie wykonaliśmy za pomocą subskrypcji Avast Premium Security oraz AVG Internet Security, czyli dwóm najtańszym usługom.
Avast Premium Security w pigułce
Płatny antywirus od Avast to praktycznie kompleksowe rozwiązanie do walki z zagrożeniami w internecie.
Jego kluczowymi funkcjami jest szybki i wydajny skaner antywirusowy, który działa w czasie rzeczywistym. Ale to nie jedyna opcja, która zasługuje na wyróżnienie. Użytkownik kupujący pakiet Premium Security może liczyć na dostęp do takich opcji jak:
- Strażnik e-mail – to ochrona przeciw wyłudzeniom i niebezpiecznym linkom, które mogą znaleźć się w wiadomości na poczcie elektronicznej.
- Zapora ogniowa – automatyczna tarcza, która broni Twój komputer przed potencjalnymi atakami sieciowymi lub groźnymi aplikacjami.
- Tryb cichy – lubisz grać lub oglądać wieczorami filmy na laptopie? Zadbaj o to, aby nic nie rozproszyło Twojej uwagi. Antywirus z trybem cichym “usypia” wszelkie powiadomienia w tle i działa dyskretnie wciąż dbając o Twoje bezpieczeństwo.
- Niszczarka danych – chcesz usunąć trwale jakiś plik bez możliwości jego przywrócenia? Ta opcja z pewnością Ci to ułatwi.
- Środowisko testowe – otrzymujesz regularnie pliki o dziwnym rozszerzeniu? Nie uruchamiaj ich od razu u siebie na dysku. Skorzystaj z wydzielonego środowiska, w którym sprawdzisz, czy plik nie jest szkodliwy. Tzw. sandbox odseparowuje zawartość środowiska od reszty dysku, dzięki czemu nie ryzykujesz infekcji komputera.
Czy Avast jest skierowany do użytkowników konkretnego systemu? Na szczęście nie, ponieważ skorzystasz z niego na komputerze z Windows, Mac oraz urządzeniach z Androidem i iOS.

Co posiada AVG Internet Security?
Czy antywirus AVG znacząco różni się od Avasta i jego zawartości? Jeśli spojrzymy na poszczególne funkcje, to dojdziemy do wniosku, że jest to niemal ten sam program, ale z nieco innym interfejsem i nazewnictwem opcji.
Pakiet Internet Security posiada praktycznie wszystkie opcje, które są widoczne w Avaście, a więc nie tylko (dostępny w każdym płatnym antywirusie) skaner antywirusowy działający w czasie rzeczywistym, ale też ochronę kamery, ochronę przed ransomware, skaner sieci Wi-Fi czy ochronę przed fałszywymi stronami.
Wspomniany wyżej Tryb Cichy przemianowany został tutaj na Tryb Turbo. Jeśli dodamy do tego fakt, iż oba antywirusy korzystają z tej identycznej technologii do skanowania nowych plików i wysyłania ich do analizy (CyberCapture), to nie powinny nikogo dziwić pytania o to, czy Avast i AVG to jedno i to samo.
Z drugiej strony zastanawiające są różnice w wymaganiach sprzętowych obu aplikacji. AVG Internet Security potrzebuje bowiem 256 MB pamięci RAM i około 1,5 GB przestrzeni do instalacji. Avast potrzebuje nieco więcej zasobów, bo aż 1 GB pamięci RAM i 2 GB wolnego miejsca na dysku.
Z czego to wynika? Być może producent nie zaktualizował starych informacji lub po prostu oba antywirusy są rzeczywiście osobnymi, bardziej niezależnymi od siebie produktami.

Czy Avast i AVG to skuteczne antywirusy?
Biorąc pod uwagę fakt, iż obie usługi używają tej samej technologii to zestawienie ich skuteczności w walce z wirusami nie wymaga bardziej szczegółowego omówienia.
Aby przekonać się, czy AVG lub Avast dobrze chronią urządzenia, warto spojrzeć na wyniki testów w renomowanym serwisie AV-test, który co kilka tygodni bierze pod lupę kilkanaście najpopularniejszych antywirusów. W grudniowym teście (pod koniec 2024 roku) obie pozycje uzyskały maksymalne noty za jakość ochrony, wydajności oraz użyteczności.

Udało im się odeprzeć wiele ataków typu “zero day” (a więc jeszcze nie znanych), a dowodem na to jest świetny wynik na poziomie 99,8% (aczkolwiek rozwiązania konkurencji były tu minimalnie lepsze).
Równie dobrze AVG i Avast poradziły sobie przy zwalczaniu świeżych wirusów z ostatnich 4 tygodni. Z ponad 12 tysięcy próbek żadna nie zainfekowała urządzenia. Świadczy to o błyskawicznej aktualizacji bazy o zagrożeniach.
Z pewnością ważnym czynnikiem wyróżniającym oba pakiety jest marginalny wpływ na wydajność podczas przeglądania stron internetowych. W teście uruchamiania przeglądarki Avast i AVG uzyskały ponadprzeciętne wyniki (odpowiednio 17% i 20%), poniżej średniej rynkowej (22%).
Podkreśleniem bardzo wysokiej jakości jest też kategoria tzw. fałszywych alarmów (false positives), w której nie odnotowano ani jednej sytuacji budzącej niepokój. Zarówno AVG jak i Avast mogą pochwalić się wybitną skutecznością w interpretowaniu zagrożeń przy próbce wynoszącej ponad 1 mln plików.
A jak wygląda to historycznie? Od mniej więcej 5 lat oba produkty uzyskują jedne z najwyższych ocen w serwisie AV-test, zajmując czołowe miejsca w rankingu z wyróżnieniem:


Linki do pełnych testów antywirusów:
Ile kosztuje Avast i AVG? Porównanie cen pakietów
Porównanie cen obu antywirusów warto zacząć od dość dobrze znanego faktu – zarówno Avast jak i AVG oferują bezpłatne wersje swoich aplikacji. AVG Free Antivirus, oraz Avast Free Antivirus są znane wśród wielu użytkowników komputerów PC jak i urządzeń mobilnych. Czy to wystarczy? Na początek raczej tak, ale jak to w życiu bywa, przy bardziej wymagających scenariuszach podstawowa warstwa ochrony na niewiele się zda.
Oczywiście wybór darmowego antywirusa wiąże się z z wieloma ograniczeniami i tylko kilkoma funkcjami ochrony. Nie znajdziemy tu m.in. zabezpieczenia przed atakami ransomware lub blokady kamery internetowej. Dlatego też
W przypadku płatnych rozwiązań producenta przedstawiamy poniżej zestawienie pakietów na 1 stanowisko (urządzenie) z ceną dostępną w home.pl na koniec lutego 2025 roku.
Antywirusy (prawie) identyczne, czyli dla kogo?
Wielu czytelników pod zapoznaniu się z opisem antywirusów może zadać sobie pytanie – skoro obie aplikacje pochodzą praktycznie od tego samego producenta, posiadają bardzo podobne opcje oraz identycznie radzą sobie z wirusami, to co może przemawiać za wyborem jednego z nich i kto powinien się nimi zainteresować?
Dla jednych kluczowa będzie z pewnością cena, gdzie AVG Internet Security można zakupić o kilka złotych taniej. Dla wielu klientów decydujący może być zwykły sentyment związany z instalacją AVG lub Avasta jako pierwszego antywirusa na nowym komputerze. Inni z kolei będą kierować się kwestiami właścicielskimi (faworyzując Avasta).
Bez względu na preferencje, na waszych komputerach pojawią się antywirusy, które osiągają ponadprzeciętne (a w wielu aspektach rewelacyjne) wyniki potwierdzone przez specjalistów od cyberbezpieczeństwa. To świetne usługi oferujące kompleksową ochronę na urządzeniach domowych, prywatnych, a także dla mikroprzedsiębiorców narażonych na ataki szyfrujące oraz wykradające dane.
Przeczytaj również: