Programy Affinity stanowią naturalną konkurencję dla narzędzi Adobe i CorelDRAW. Wynika to m.in. z wysokiego poziomu zaawansowania tych aplikacji i ich dostępności we wciąż pożądanym modelu licencji wieczystych. Nie każdy chce od razu inwestować setki lub tysiące złotych w subskrypcje, jak Photoshop, który w swoim modelu biznesowym już dawno oferuje tylko opłaty abonamentowe.
Pakiet Affinity jest tego przeciwieństwem. Nowa wersja aplikacji, która pojawiła się pod koniec 2022 roku, udowadnia jedno – można dzisiaj korzystać z dobrego programu do edycji grafiki w niskiej cenie. Co więcej, jest to możliwe bez subskrypcji.
Co posiadają wersje 2.0 w Affinity Photo, Designer i Publisher, że stały się one łakomym kąskiem dla grafików?
Pakiet Affinity 2.0 w pigułce – nowy design i oprawa
Jeśli w swojej codziennej pracy używasz Affinity, z pewnością zaskoczy Cię zupełnie nowa oprawa graficzna aplikacji. Wygląda bardzo nowocześnie, a tym samym wywiera korzystny wpływ na wydajność oprogramowania.
Nowe funkcje w Affinity Designer 2
Affinity Designer 2 zapewnia sporą dawkę nowych, kreatywnych wrażeń. Poznaj dodatkowe funkcje i ulepszenia, które znalazły się w aplikacji.
Wypaczenie wektorowe (Vector warp)
Ta funkcja pozwala w precyzyjny i nieinwazyjny sposób stosować wypaczenie wektorowe na dowolnej grafice lub tekście. Każde zmiany, które zamierzasz wprowadzić, podejrzysz w trybie szybkiego podglądu. Działa to zarówno w prostych, jak i mocno złożonych ilustracjach.
Konstruowanie kształtów (Shape Builder Tool)
Dzięki temu dodatkowi w prosty sposób stworzysz kształty dowolnego rodzaju. Interaktywnie możesz dodawać i usuwać poszczególne segmenty – wystarczy, że przeciągniesz wybrany kształt w dowolne miejsce.
Narzędzia: Pomiar i Obszar (Measure Tool & Area Tool)
Te dodatki pomogą Ci zmierzyć długości wybranych linii, segmentów, odległości, a także wyliczą pola powierzchni dowolnych obiektów w wybranej skali.
Widok rentgenowski (X-Ray View)
To nowy tryb widoku, który pokaże Ci wszystkie elementy, które składają się na tworzoną grafikę. Przydaje się podczas pracy nad bardzo złożonymi projektami i ułatwia np. znalezienie i zmodyfikowanie wybranej krzywej lub obiektu.
Innym ulepszeniem, wprowadzonym do Designer 2, jest rozbudowa narzędzia Noża (Knife Tool), które pozwala łatwiej i szybciej wycinać wymagane kształty.
Istotną okazała się również funkcja, która umożliwia import i edycję plików DXF / DWG. Jest to zauważalny ukłon w stronę inżynierów i architektów, którzy na co dzień pracują z oprogramowaniem AutoCAD.
Affinity Photo 2 – nowe funkcje dla grafików
Wieczysta licencja Affinity Photo 2 to atrakcyjna propozycja dla każdego zawodowego grafika i fotografa. To również dobry zakup dla osoby, która chce spróbować swoich sił w pracy z aplikacjami do do edycji grafiki. Sprawdź, co nowego trafiło do programu wraz z aktualizacją.
Non-destructive RAW Develop
Ta funkcja pozwoli Ci osadzać dokumenty lub zewnętrzne linki bezpośrednio w pliku RAW. Zamieszczenie zewnętrznych źródeł nie spowoduje żadnej straty w jakości plików RAW.
Żywe maski (Live Masks)
Dodatek pomoże Ci w efektywnej pracy nad nowymi maskami. Sprawia, że aktywne maski automatycznie aktualizują się na podstawie właściwości obrazu bazowego. Oto przykłady zastosowania:
- Hue Range – tworzenie maski na podstawie określonego koloru. Pozwala stosować korekty, efekty, a nawet automatycznie malować maskę według konkretnego odcienia.
- Band-pass – tworzenie maski skupionej wokół krawędzi obrazu. Ma zastosowanie np. w pracy retuszującej.
- Luminosity – określanie zakresu jasności do maskowania, np. wyizolowanie określonych zakresów świateł lub cieni i wykonanie korekt w tych obszarach.
Maski złożone (Compound Masks)
To narzędzie pozwala w prosty sposób łączyć wiele warstw masek. Oznacza to, że utworzone przez Ciebie maski są zachowywane w niezmienionej postaci – nie ulegają żadnym stratom danych.
Wypaczenie siatki na żywo (Live Mesh Warp)
Dzięki tej funkcji łatwo zniekształcisz grafikę i dopasujesz ją do wymaganego kształtu/szablonu „pod spodem”. W Affinity Photo 2 możesz korzystać z tego dodatku w dowolnym momencie i wracać do edycji, kiedy tylko chcesz.
Affinity Publisher 2 – nowości w programie
Szukasz narzędzi do tworzenia estetycznych e-booków i cyfrowych publikacji? Jeśli konkurencyjne rozwiązania są dla Ciebie zbyt drogie, to warto spojrzeć w kierunku jednego z produktów marki Affinity. Sprawdź, jakie nowe funkcje i ulepszenia przyniosła duża aktualizacja w Affinity Publisher 2:
Książki (Books)
W Affinity Publisher 2.0 możesz wygodnie pracować z innymi osobami nad wspólną publikacją. Funkcja Books pozwala zebrać materiały z różnych źródeł i prosto połączyć je w spójną całość. Automatyzacja procesu dotyczy np. synchronizacji numerów stron, spisu treści, indeksów i stylów.
Automatyczny przepływ (Place Auto-flow)
Ta opcja utworzy układ grafik, który będzie automatycznie powtarzany w całym dokumencie dla wielu zbiorów obrazów. Możesz również tworzyć własne, zaawansowane szablony, które w przyszłości przyspieszą pracę i ograniczą ją do dosłownie kilku kliknięć.
Linked File Layer Visibility Override
Dzięki temu dodatkowi aktywujesz i włączysz dowolne warstwy z zamieszczonych plików np. PSD, PDF, DWG itp. bez utraty integralności łącza. Nawet jeśli plik źródłowy zostanie zmieniony, to ustawienia widoczności warstw zostaną zachowane.
Wybór stylu (Style Picker Tool)
Narzędzie pozwoli Ci automatycznie dostosować jeden styl dowolnego obiektu lub tekstu na stronie do drugiego.
Przypisy (Footnotes, Endnotes, Sidenotes)
Najnowsza aktualizacja usprawniła proces dodawania i zarządzania przypisami w publikacji.
Gdzie kupić programy graficzne Affinity 2 z wieczystą licencją?
Wyżej wymienione funkcje to nie jedyne usprawnienia, które zostały dodane do najnowszych programów Affinity 2. Jeśli pracujesz na różnych urządzeniach (Windows, Mac, iPad), poznaj pakiet 3 aplikacji – Affinity V2 Universal Licence.
Aby uzyskać dostęp do zaawansowanych narzędzi graficznych, odwiedź stronę home.pl – sprawdzonego sprzedawcy rozwiązań dla firm – i wybierz aplikacje najlepsze dla siebie.
Czytaj więcej:
- Adobe Illustrator, CorelDRAW czy Affinity Designer – który pogram do grafiki komputerowej wybrać?
- Optymalizacja grafiki pod SEO – czym jest i jak ją zrobić?
Źródła grafik: