Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Google Play bezpieczniejszy – usunięto 600 aplikacji adware

Google Play bezpieczniejszy – usunięto 600 aplikacji adware

Google, dostawca m.in. pakietu Google Workspace, nie od dziś walczy z cyberprzestępczością i złośliwym oprogramowaniem kryjącym się w sieci. Tym razem prewencyjne działania giganta zostały skierowane przeciwko deweloperom dystrybuującym za pośrednictwem platformy Google Play szkodliwe aplikacje, zawierające m.in. złośliwe reklamy. Sprawdź jakie aplikacje zawierały złośliwe oprogramowanie adware, które wyświetlało reklamy poza aplikacją oraz ile z nich zostało usuniętych przez Google.

Ile aplikacji w sklepie Google Play zawierało złośliwe oprogramowanie adware?

Oprogramowanie adware to aplikacje, które powodują wyświetlanie złośliwych reklam na komputerze lub smartfonie użytkownika. Wyświetlanie reklam poza aplikacją jest szczególnie złośliwą funkcją takiego oprogramowania, które powoduje wyświetlanie materiałów audio/ wideo również poza zainstalowaną aplikacją, np. nad innymi aplikacjami bądź zakrywające pulpit urządzenia użytkownika.


W odpowiedzi na wykrycie tego rodzaju oprogramowania na sklepie Google Play, gigant podjął decyzję o usunięciu z niej 600 aplikacji, które łamały zasady polityki platformy. Deweloperzy, którzy wstawiali na platformę szkodliwe materiały zostali zablokowani.

Niedawno opracowaliśmy innowacyjne podejście oparte na uczeniu maszynowym do wykrywania, które aplikacje wyświetlają reklamy poza kontekstem, co doprowadziło do działań, które ogłosiliśmy dzisiaj.

Per Bjorke, Starszy Menedżer Produktu Google
ds. Jakości Ruchu Reklamowego

Dodatkowo Google wycofał możliwość monetyzacji reklam, co uniemożliwi programistom skuteczne zarabianie na stworzonych aplikacjach. Jednym z zablokowanych twórców aplikacji był Cheetah Mobile – jeden z największych producentów oprogramowania na urządzenia mobilne z Android na świecie.

Jakie działania przeciw aplikacjom Adware Google podejmie w przyszłości?  

Google, oprócz zablokowania szkodliwych aplikacji i ustanowienia zakazu monetyzacji reklam w aplikacjach, planuje również wdrożyć plan przeciwdziałania łamaniu zasad dotyczących polityki reklam w przyszłości. Gigant przedstawił 3-etapowy plan, którego celem jest zachowanie bezpieczeństwa na platformie Google Play oraz zdrowego środowiska systemu Android:

  1. W pierwszej kolejności Google planuje kontynuować działania przeciwko nieuczciwym twórcom aplikacji, którzy stosują reklamy wyświetlające się nad innymi aplikacjami.
  2. Gigant opublikuje lepsze narzędzia dla deweloperów aplikacji, aby za ich pomocą mogli oni tworzyć oprogramowanie zgodne z standardami branży dotyczącymi wyświetlania treści reklamowych.
  3. Ostatecznie, Google planuje wprowadzić zmiany w samym systemie operacyjnym Android, aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników i zminimalizować ryzyko negatywnego odziaływania aplikacji zawierających złośliwe oprogramowanie.

Jak usunąć wirusa z telefonu z systemem Android?

Niezależnie od zabezpieczeń i planów Google, warto wzmocnić ochronę swojego smartfona o niezawodne oprogramowanie antywirusowe na Android. Dodatkowo sprawdź co zrobić, gdy Twój smartfon lub tablet z Android zostanie zawirusowany: