Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Strona internetowa za darmo – jak ją zrobić i dlaczego to zły pomysł?

Strona internetowa za darmo – jak ją zrobić i dlaczego to zły pomysł?

Stworzenie własnej strony internetowej to dla wielu użytkowników duże wyzwanie. Chcesz zrobić to za pomocą darmowych serwerów i aplikacji? Sprawdź, jak zaważy to w przyszłości na prowadzeniu samej witryny.

Darmowa strona internetowa na bezpłatnym hostingu – jak to działa?

W pierwszej kolejności warto określić, czym jest de facto „darmowa strona internetowa”.

To sytuacja, w której użytkownik korzysta z darmowego hostingu z zainstalowanym bezpłatnym oprogramowaniem do zarządzania treścią (CMS np. WordPress) lub z serwisów umożliwiających budowę z gotowych rozwiązań i hostowanie witryny w chmurze (tzw. strona WWW jako usługa).

Efekt? W obu przypadkach jest podobny. Wybrane narzędzia kryją w sobie jednak duże różnice. Można nakreślić to w następujący sposób:

 • strona internetowa na darmowym serwerze – z technicznego punktu widzenia nie różni się niczym od strony umieszczonej na serwerze płatnym. Użytkownik posiada dostęp do edycji plików strony (czasami również do baz danych MySQL), serwera FTP oraz podstawowych parametrów technicznych i funkcjonalności, umożliwiających zarządzanie serwisem.
 • strona internetowa w usłudze SaaS – użytkownik nie posiada dostępu do plików strony internetowej, a jej edycja odbywa się wyłącznie za pomocą dedykowanego, udostępnionego przez producenta narzędzia.

Regulamin darmowego hostingu dla stron WWW – co warto wiedzieć?

Jedną z ważnych kwestii przy wyborze darmowego hostingu jest regulamin świadczenia usługi. Niestety, wielu użytkowników nie zapoznaje się z jego zawartością, co przekłada się później na nieuzasadnione pretensje do usługodawcy np. w wyniku blokady strony internetowej.

Regulamin bezpłatnych usług jest nieubłagany i kryje najczęściej wiele zapisów, ograniczających dostępność stron internetowych. Do najważniejszych należą najczęściej:

 • mocno ograniczona przestrzeń dyskowa na pliki – darmowe hostingi nie są przeznaczone do celów komercyjnych, jednak nie są również dobrym rozwiązaniem dla osób, które szukają niezawdnego hostingu dla samych plików. Dodatkowo, część z nich ma odgórnie założony blokady na tzw. upload większych danych – rozmiar pliku może być limitowany w taki sposób, że nie zdołasz wgrać większego zdjęcia lub multimediów. Operator hostingu blokuje w ten sposób potencjalne próby wykorzystywania darmowych usług jako „przechowalni” danych.
 • ograniczony transfer danych w skali miesiąca – mało który operator darmowego hostingu zapewnia nielimitowany transfer danych. Usługi te są w tym aspekcie szczególne i skonstruowane w taki sposób, aby nie wykorzystywać ich do stawiania stron internetowych nastawionych na duży ruch. Biorąc pod uwagę obecne trendy oraz specyfikę działania stron opartych np. na WordPressie – limit transferu można osiągnąć już przy kilku tysiącach wizyt w miesiącu.
 • wyświetlanie reklam na stronie WWW – zakładasz stronę firmową na darmowych hostingu? Musisz liczyć się z faktem, że wyświetlą się na niej dodatkowe reklamy, na których wybór nie będziesz mieć wpływu. Wyobraź sobie sytuację, że na przygotowanej przez Ciebie witrynie wyświetla się baner z preparatem zwalczającym łysienie lub inna reklama zupełnie niezwiązana z Twoją branżą. Potencjalni klienci raczej wybiorą ofertę konkurencji.
 • brak poczty email – skoro chcesz przejść z ofertą do Internetu i dotrzeć do nowych klientów, warto zainwestować w profesjonalny adres email z własną domeną. W darmowym hostingu ta funkcja jest najczęściej nieobecna.
 • dodatkowe obostrzenia związane z logowaniem – regulaminy darmowych hostingów zawierają również liczne, mniej rzucające się w oczy ograniczenia np. związane z użytkowaniem panelu użytkownika. Operator może wymagać od Ciebie cyklicznego logowania, aby „wydłużyć” aktywność usługi. Jeżeli nie wykonasz tej operacji przynajmniej raz na kilka tygodni – usługodawca może usunąć Twoje konto bez dodatkowego wyjaśnienia.

Z powyższych (ale również z innych) powodów darmowy hosting powinien być traktowany z dystansem. Jako coś, co służy do sprawdzenia, przetestowania działania pojedynczych plików. A i tak może okazać się, że ze względów technologicznych (np. braku wsparcia najnowszych bibliotek PHP) darmowy hosting nie będzie dobrym wyborem na eksperymenty.

Chcesz działać profesjonalnie? Zapoznaj się z płatnymi pakietami w home.pl, w których znajdziesz:

 • łatwy i przyjazny instalator stron na WordPressie,
 • nowe, zawsze bezpieczne wersje PHP,
 • odpowiednią przestrzeń na dane,
 • ochronę przed atakami WAF,
 • nielimitowany transfer danych.

Darmowe kreatory stron WWW – czy są godne polecenia?

Darmowe kreatory, działające w ramach SaaS (ang. Software as a Service – oprogramowanie jako usługa), mają swoje zalety np. w postaci szybkiej i łatwej edycji strony. Podobnie jak w przypadku darmowego hostingu, regulamin tej usługi jest często obwarowany różnymi zapisami, które ograniczają zakres działania użytkownika. Do najczęstszych zapisów należą m.in.:

 • ograniczenia w eksporcie strony WWW jeżeli będziemy chcieli przenieść ją na wydajny hosting – brak dostępu do plików na FTP to tylko przykład takiego ograniczenia, ale brak wbudowanych narzędzi np. do eksportu treści do pliku komplikuje proces przeniesienia witryny.
 • ograniczona liczba szablonów i funkcji – już na samym początku może okazać się, że darmowy kreator WWW uniemożliwi Ci dodanie do strony jakiegoś elementu.
 • brak aktualizacji i wsparcia technicznego – kreatory WWW powstają docelowo dla użytkowników, którzy nie mają wiedzy o tworzeniu stron internetowych. Dlatego też darmowe rozwiązania nie oferują wsparcia technicznego oraz cyklicznych aktualizacji, zabezpieczających stronę WWW np. przed włamaniem.
 • limitowana liczba podstron – za pomocą kreatora WWW nie stworzysz działającego sklepu internetowego lub bogatej w zdjęcia galerii z Twoim portfolio.

Jaki ograniczenia techniczne posiada darmowy hosting dla stron WWW?

Nie da się ukryć, że darmowy hosting różni się pod kilkoma względami od płatnego. O zapisach regulaminowych już wspomnieliśmy. Są jednak jeszcze inne aspekty, które trzeba wziąć pod uwagę, gdy chcesz postawić nawet prostą stronę internetową w formie wizytówki dla firmy. Jakie techniczne bariery wprowadza darmowy hosting?

 • Brak wsparcia technicznego – jeżeli coś nie działa, uzbrój się w cierpliwość. W darmowym planie nie przysługuje Ci bowiem kontakt telefoniczny, zgłoszenie awarii poprzez email, chat lub wiadomość techniczną na Facebooku.
 • Przestarzała technologia – firmy oferujące płatny hosting nieustannie inwestują w rozwiązania technologiczne, które zabezpieczają strony internetowe klientów (np. protokół DNSSEC dla domeny lub skaner antywirusowy dla stron WWW). Dla usług, które są oferowane bezpłatnie taki rozwój jest znikomy, co w efekcie przekłada się na brak wsparcia dla najnowszych wersji PHP. Ze względu na oszczędności, strony internetowe są również umieszczanie stron na starym, niemodernizowanym sprzęcie w serwerowni. O żywotności takiego można pisać książki…
 • Ograniczenia na plikach – w przypadku darmowych planów występują techniczne ograniczenia w rozmiarze hostowanych plików, a także ich zastosowania. Nie możesz np. wykorzystywać hostingu do linkowania zdjęć do zewnętrznych serwisów. Nie umieścisz na nich również dużych archiwów do pobrania.
 • Brak możliwości dodania własnej domeny – wraz z bezpłatnym hostingiem otrzymasz mało przyjazny adres strony, do którego nie dodasz własnej, unikalnej domeny internetowej. Darmowy hosting oferuje najczęściej tylko obsługę systemowej subdomeny.

Czy darmowy hosting posiada kopię zapasową?

Próżno szukać w ofertach darmowych usług hostingowych kopii zapasowych.

Prowadzenie firmowej strony WWW w oparciu o taki model jest więc bardzo ryzykowne, ponieważ jedna awaria sprzętu może oznaczać definitywny koniec dla Twojej obecności w Internecie. Cyklicznie wykonywana kopia zapasowa danych jest skutecznym sposobem na uniknięcie kryzysu, związanego z przypadkowym usunięciem plików, zawirusowaniem i włamaniem do zawartości, co w efekcie przekłada się na niedostępność strony WWW.

Jeżeli zależy Ci na prowadzeniu firmy w sieci na solidnych fundamentach – wybierz hosting komercyjny, oferujący kopie zapasowe.

Dlaczego warto zainwestować w płatny hosting?

Płatne rozwiązania są dokładnym przeciwieństwem możliwości, funkcjonalności oraz jakości, jakie zastaniesz w darmowych hostingach. Opłata za usługę jest jednoznaczna z rozpoczęciem umowy i świadczeniem usługi o konkretnych parametrach, a także zobowiązaniami stojącymi po stronie firmy hostingowej. Serwery komercyjne w porównaniu do bezpłatnych oferują m.in.:

 • większą przestrzeń na dane,
 • funkcje wspierające biznes tj. poczta email,
 • nielimitowany transfer miesięczny,
 • opcje dodawania własnych domen internetowych,
 • cykliczne aktualizacje i rozwój platformy technologicznej m.in. zabezpieczania DNSSEC dla domen,
 • dostęp do pomocy technicznej za pomocą kilku kanałów kontaktu,
 • rozszerzone opcje tj. dodatkowe konta FTP dla użytkowników, skrzynki email,
 • nowe, bezpieczne wersje PHP,
 • regularną kopię zapasową danych.

Jeżeli już wiesz, że swoją przygodę w sieci chcesz rozpocząć od taniego hostingu i zrezygnować z darmowych usług – to pierwszy krok do budowy wiarygodnej, stabilnej strony internetowej, nad którą masz pełną kontrolę.