Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Czy TikTok zostanie zablokowany w Polsce?

Czy TikTok zostanie zablokowany w Polsce?

Kontrowersje wokół popularnej aplikacji TikTok narastają z każdym dniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ z chińskiego oprogramowania korzysta ponad 800 milionów użytkowników, a kolejne liczby mówią same przez siebie – aplikacja zajęła 2 miejsce w rankingu najczęściej pobieranych pozycji w sklepie Google Play oraz App Store. Polscy użytkownicy TikToka z niecierpliwością czekają na wiadomości o możliwości użytkowania aplikacji. Czy potencjalny amerykański „ban” może sięgnąć również Polski?

Dlaczego TikTok może zostać zablokowany?

Przypomnijmy, iż wg serwisu Forbes po jednej z ostatnich aktualizacji iOS przez przypadek odnotowano bardzo dużą liczbę informacji pobieranych przez TikToka ze smartfonów. Dotyczy to m.in. danych przechowywanych w schowku, ale również informacji wprowadzanych na bieżąco za pomocą wirtualnej klawiatury.

O sprawie zaczęto mówić coraz głośniej po bardzo dokładnym badaniu działania aplikacji przez użytkownika serwisu Reddit, z którego wniknęły kolejne ciekawostki na temat funkcjonowania TikToka m.in. weryfikację sprzętową smartfona, sprawdzanie lokalizacji, odczytywanie danych dotyczących połączenia internetowego. Szczegóły w tym temacie udostępnił również Niebezpiecznik, który podsumował cały tekst stwierdzeniem „[..] jeśli wybitnie nie potrzebujecie — odinstalujcie TikToka.”.

W międzyczasie twórcy aplikacji musieli zmierzyć się z pierwszym problemem – TikTok został zbanowany w Indiach, a ten kraj był akurat dużym rynkiem użytkowników (ponad 140 milionów aktywnych kont).

TikTok w USA

Kolejnym ciosem wymierzonym w twórców TikToka była deklaracja prezydenta USA Donalda Trumpa, iż aplikacja zostanie zablokowane na obszarze USA. Powód? Amerykański przywódca chce, aby dane użytkowników mieszkających w Stanach Zjednoczonych były przetwarzane wyłącznie na terenie tego kraju. To wymaga jednak dodatkowej interwencji w postaci zakupu części akcji firmy ByteDance (właściciela TikToka) przez amerykańskie przedsiębiorstwa. W innym przypadku deklaracja Donalda Trumpa – przekładana już kilkukrotnie – wejdzie zapewne w życie.

Na dzisiaj wygląda na to, że firmy Walmart i Oracle z amerykańskim kapitałem mogą stać się współwłaścicielem aplikacji, a co za tym idzie – przenieść obsługę amerykańskich tiktokowych kont do swojego kraju. 20 września minął co prawda termin na zakup akcji, ale na 24 godziny przed jego upływem amerykański prezydent stwierdził, że zakończenie negocjacji jest już bardzo bliskie.

Czy amerykańskie restrykcje mogą wpłynąć na polskich użytkowników TikToka?

Warto tutaj wspomnieć, że na chwilę obecną Amerykanie wciąż mogą korzystać z aplikacji i publikować w niej treść. Nie oznacza to jednak, że w przyszłości nie pojawią się dodatkowe obostrzenia dotyczące prywatności danych użytkowników. Jak to przekłada się na użytkowników polskich?

Przełożenie sytuacji z USA na polski rynek jest niezwykle trudne z prostej przyczyny – Polska podlega pod regulacje RODO (GDPR), które są nadrzędne dla państw Unii Europejskiej w kwestii ochrony danych osobowych i ich przetwarzania. W tym przypadku decyzja o ewentualnej blokadzie TikToka mogłaby być rozszerzona na całą UE, w tym również Polskę. Co ważne – decyzja o ewentualnej blokadzie mogłaby być podjęta indywidualnie. Należy przy tym pamiętać, że każda decyzja wymagałaby uprzedniej analizy. Taką wykonali m.in. Francuzi na przestrzeni ostatnich tygodni.

Czy TikTok zostanie zablokowany w Polsce? Na chwilę obecną nie zapowiada się, aby jakakolwiek zmiana przepisów miała wejść w życie. Potwierdzenie tej informacji zamieściło w lipcu tego roku Ministerstwo Cyfryzacji:

Zapewniamy: rząd, w tym Ministerstwo Cyfryzacji, nie pracuje nad przepisami, które miałyby umożliwić zablokowanie jakichkolwiek mediów społecznościowych w Polsce (w tym TikToka), czy też jakichkolwiek serwisów sprzedażowych (w tym AliExpress)

Pełny komunikat ministerstwa dostępny jest na stronie internetowej instytucji.

Jak bezpiecznie korzystać z TikToka?

Przede wszystkim musisz zachować czujność i świadomość, że każda aplikacja do mediów społecznościowych zbiera dane o użytkownikach. Ilość informacji jest uzależniona od typu platformy oraz sposobu działania aplikacji. TikTok jest pod tym względem szczególny, ponieważ zasada jego działania jest niezwykle prosta, a rodzaj dostarczanej treści mocno ograniczony. Kontrowersją jest fakt wykrycia ogromnej dawki danych zbieranych za pośrednictwem tego oprogramowania.

Jeżeli zastanawiasz się nad uruchomieniem konta lub jesteś aktywnym użytkownikiem serwisu – zapoznaj się z naszym poradnikiem, z którego dowiesz się jak zabezpieczyć profil na TikToku.

Dodatkową ochronę prywatności zapewnisz sobie używają usługi VPN do szyfrowania swojego połączenia z siecią. W tym przypadku warto sprawdzić w akcji polecany VPN dla smartfonów i komputerów – NordVPN.