Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak dostosować stronę internetową do osób niepełnosprawnych?

Jak dostosować stronę internetową do osób niepełnosprawnych?

Budowanie stron internetowych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami jest coraz ważniejszym trendem, wykorzystywanym nie tylko w projektach dla instytucji publicznych. W ramach realizowanych w ostatnim czasie zadań przygotowaliśmy witrynę dla projektu kulturalnego „Tradycja dostrzegania”, realizowanego przez fundację Odrodzenia, Badań i Rozwoju Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Przemyskiej „Strywihor”. Doświadczenie związane z tworzeniem serwisów na zamówienie pozwoliło nam na analizę potrzeb i wymagań dotyczące wytycznych, zgodnych ze standardem WCAG 2.1. Dlaczego jest to ważne w kontekście serwisu skierowanego dla osób niepełnosprawnych?

Dostosowanie stron internetowych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – wytyczne

Z Internetu korzysta codziennie nawet 25 milionów Polaków, spośród których część stanowią osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami ograniczającymi możliwość sprawnego poruszania się po stronach WWW. Choć prawnie wymagane jest, by instytucje publiczne stosowały się do Ustawy o Dostępności Cyfrowej Stron Internetowych i Aplikacji Mobilnych, portale nie należące do takich instytucji i nie objęte obowiązkiem stosowania wytycznych dotyczących dostępności stron internetowych (WCAG, Web Content Accessibility Guidelines) pozostawiają wiele do życzenia.

Tymczasem, według raportu “Charakter użytkowania Internetu przez osoby niepełnosprawne i sprawne w perspektywie cyfrowego wykluczenia” szacuje się, że nawet 1/3 użytkowników internetu w Polsce to osoby z niepełnosprawnościami, starające się korzystać z możliwości sieci tak samo, jak pozostali użytkownicy. Problemy ze wzrokiem, słuchem oraz ruchem są pewną barierą, która stanowi dla takiego Internauty wyzwanie. Zadaniem nas, jako twórców stron internetowych jest takie przygotowanie designu serwisów, zawartości i treści, aby były dostępne i przyjazne dla wszystkich.

Jakie elementy strony są kluczowe dla osób niepełnosprawnych?

Jedną z inicjatyw fundacji Odrodzenia, Badań i Rozwoju Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Przemyskiej „Strywihor” było stworzenie treści o charakterze kulturowym, do których dostęp nie będzie ograniczony przez niepełnosprawności i trudności w korzystaniu z komputerów czy urządzeń mobilnych. Projekt strony dla projektu „Tradycja dostrzegania” miał być zwieńczeniem tej inicjatywy.

Wymagania naszego Klienta w sprawie projektu strony http://tradycjadostrzegana.pl były zrozumiałe od samego początku. Zadaniem dla naszych specjalistów było stworzenie funkcjonalnej, estetycznej, przyciągającej uwagę i wzbudzającej zainteresowanie strony internetowej, której treści byłyby czytelne, zrozumiałe, dostrzegalne i funkcjonalne dla wszystkich użytkowników odwiedzających witrynę projektu.

Strona ma być zgodna z wytycznymi WCAG 2.0, responsywna i wpisująca się w aktualne trendy zdobywające uznanie użytkowników. Z doświadczenia wiemy, że przystosowanie witryny na potrzeby osób niepełnosprawnych nie wymaga wielkich ingerencji w samą strukturę czy wygląd strony internetowej i z pewnością nie wiąże się z wyborem kompromisów obniżających jakość czy atrakcyjność strony WWW.

Przygotowując ją od podstaw zadbaliśmy o funkcjonalność każdego z elementów i dopilnowaliśmy, by nawet w przypadku zmian w zakresie wymagań WCAG 2.0 i 2.1 możliwe było zachowanie dostępności strony dla każdego użytkownika.

Realizacja strony WWW dla osób niepełnosprawnych

Strona typu multi page (czyli przeciwieństwo stron one page) została opracowana na podstawie prostych podstron z treścią w formie tekstowej, graficznej i video. Już na etapie pierwszego kontaktu ze stroną otrzymujemy nagłówek w formie filmu, proste menu bez dodatkowych podkategorii utrudniających kliknięcie w odpowiednią zakładkę, a także ikonę wózka inwalidzkiego otwierającą okno ustawień dla osób z niepełnosprawnościami.

W dolnej części nagłówka umieściliśmy symbol przewijania, sugerujący możliwość pominięcia wprowadzającego video i przejścia bezpośrednio do treści strony głównej. Ta przedstawia skrótową informację „O projekcie” z możliwością przejścia do dedykowanej podstrony z pomocą wyraźnego przycisku „Dowiedz się więcej”. Cała strona internetowa przygotowana jest tak, by użytkownik mógł płynnie poruszać się pomiędzy podstronami bez konieczności powrotu do menu głównego (choć to widoczne jest przez cały czas, na każdej podstronie witryny).

Treści w formie video, graficznej i tekstowej to ułatwienie wprowadzone z inicjatywy twórców „Tradycji dostrzegania”. Na stronie otrzymujemy filmy teoretyczne oraz praktyczne, a kafelek prowadzący do każdego z nich otwiera nową podstronę z osadzonym filmem opublikowanym na platformie YouTube oraz słownym opisem zawartości dostępnym bezpośrednio pod filmem i w rozwinięciu jako plik PDF.

Strona jest w pełni responsywna, dopasowana do potrzeb użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych, z rozwijanym menu dostępnym w prawym górnym rogu strony. Wersja mobilna korzysta w dalszym ciągu z dostępu do ustawień dla osób niepełnosprawnych i umożliwia przełączanie się pomiędzy kolejnymi podstronami bez potrzeby korzystania z menu, jeśli opcja taka byłaby dla użytkownika niewygodna.

Strona internetowa dostosowana do osób niepełnosprawnych – jak zacząć?

Na samym początku prac koncepcyjnych nad stroną internetową warto pamiętać, że zakres treści dla użytkowników sprawnych jak i niepełnosprawnych powinien być podobny. Kluczowym elementem jest dostosowanie konkretnych elementów dla osób np. ze słabym wzrokiem, jednakże nie powinno to odbywać się kosztem ilości informacji.

Dlatego planując uruchomienie własnej strony internetowej pamiętaj, aby mechanizmy witryny umożliwiały odczytanie treści jak największej liczbie Internautów. Większy rozmiar czcionki, modyfikacja tła oraz kontrastu z pewnością pozytywnie wpłyną na odbiór i postrzeganie firmy lub instytucji jako marki dbającej o każdego klienta.

Chcesz, aby Twoja strona była dostosowana do osó niepełnosprawnych? Skontaktuj się z naszymi specjalistami poprzez prosty formularz pod adresem https://home.pl/tworzenie-stron-internetowych lub kliknij na poniższy przycisk.

Zapoznaj się również z naszymi realizacjami, które opisaliśmy w osobnych artykułach: