Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Flash Player zostaje kompletnie wycofany z systemów Windows

Flash Player zostaje kompletnie wycofany z systemów Windows

Z końcem poprzedniego roku Adobe Flash stracił wsparcie techniczne. Teraz Microsoft ogłosił, że wraz z nowymi aktualizacjami znane oprogramowanie zostanie całkowicie wycofane.

Dlaczego Adobe wycofało Flasha?

Flash przez wiele lat był podstawowym narzędziem obsługującym pliki multimedialne w sieci, przez co jego baza użytkowników była ogromna. Według danych Adobe, opublikowanych w 2013 roku, po wprowadzeniu nowej aktualizacji Flasha, 40% komputerów miało ją zainstalowaną w przeciągu sześciu tygodni. Takie tempo adopcji jest bardzo rzadko spotykane, a Flash zawdzięczał je szerokiemu zastosowaniu na stronach internetowych z grami, animacjami i filmami odtwarzanymi we wtyczce Adobe. Wtyczka była tak popularna, że systemy operacyjne jak Windows 10 posiadają wbudowaną jej obsługę.

Gdzie kupić Windows 10? Licencje Windows 10 Home i Pro w home.pl

Niestety z czasem okazało się, że wydajność wtyczki używanej na niezliczonej liczbie stron internetowych pozostawia wiele do życzenia, co powodowało wysokie zużycie baterii na urządzeniach mobilnych. Gwoździem do trumny Flasha były także braki w zabezpieczeniach, umożliwiające ataki hakerskie czy umieszczanie wirusów na stronach z grami i filmami. Z tych względów na przykład, Apple nigdy nie wspierało Flasha na systemie iOS. Zastosowanie Flasha także spadało w związku z powstawaniem innych standardów webowych, które robiły to co Flash, ale lepiej i bezpieczniej.

Kiedy Adobe Flash zniknie z systemów Windows?

Wraz z końcem 2020 roku Adobe zakończyło wsparcie techniczne dla Flash, pozostawiając nawet „tykającą bombę” wewnątrz wcześniejszych aktualizacji, która 12 stycznia 2021 wyłączała wtyczkę i wyświetlała informację o zmianie. Wycofanie wsparcia nie oznacza jednak, że Flash jest w pełni nieaktywny. Dlatego Microsoft usuwa z Windowsów komponenty systemu, które pozwalają na działanie wtyczki.

Tegoroczne lato to ostatni moment życia tej wtyczki. Microsoft wycofał już wsparcie dla Flash z przeglądarki Edge, a teraz wypuścił łatkę, która po zainstalowaniu usunie komponent Adobe Flash z Windows. Wszystkie wersje Windows 10, Windows 8.1 oraz Windows Server 2012 będą wymagały instalacji od lipca 2021 roku. W maju zostanie także wypuszczona większa aktualizacja „21H1” dla Windows 10 Home i Windows 10 Pro, która również będzie usuwać komponenty Flash z systemu.

Majowa aktualizacja pewnie wprowadzi kolejne przygotowania pod nowy wygląd Windows 10.