Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Koniec aktualizacji OneDrive na Windows 7, 8 i 8.1. Co oznacza dla użytkowników Office 365?

Koniec aktualizacji OneDrive na Windows 7, 8 i 8.1. Co oznacza dla użytkowników Office 365?

Mimo wycofania wsparcia technicznego dla Windows 7, wielu użytkowników wciąż korzysta ze sprawdzonego systemu. Trzeba jednak pamiętać, że wycofanie wsparcia dla systemu wiążę się z wygaszaniem wsparcia w aplikacjach i narzędziach, które działają na danym systemie. Tym razem padło na aplikację dysku chmurowego OneDrive, której wsparcie kończy się także dla następców „Siódemki” – Windows 8 i 8.1.

Starsze Windowsy bez wsparcia dla OneDrive

OneDrive jest nieodłączną częścią pakietów biurowych Office i Microsoft 365. Wielu domowych użytkowników także korzysta z dysku chmurowego, by zapisywać swoje dokumenty i zdjęcia w chmurze. Aplikacja OneDrive, która została wbudowana w systemy Windows, pozwala korzystać z dysku w chmurze tak, jakby był dyskiem/folderem na naszym komputerze. Ze względu na zakończenie wsparcia dla Windows 7 i wygaszanie wsparcia dla Windows 8 (koniec zapowiedziany na 2023 rok), Microsoft zdecydował się zakończyć działanie aplikacji OneDrive na wspomnianych systemach.

O wycofaniu wsparcia dla OneDrive napisała przedstawicielka Microsoftu:

„W celu skupienia zasobów na nowych technologiach i systemach operacyjnych oraz by zapewnić użytkownikom najbardziej aktualne i bezpieczne rozwiązania, od 1 stycznia 2022 aplikacja OneDrive na urządzeniach z systemami Windows 7, 8 i 8.1 nie będzie otrzymywać nowych aktualizacji. Personalne aplikacje OneDrive działające na tych systemach przestaną synchronizować się z chmurą od 1 marca 2022.

Od 1 marca 2022 Twoje dane nie będą się już synchronizować i powinny być zamieszczane oraz przetwarzanie tylko w przeglądarkowej aplikacji OneDrive.”

Oznacza to, że użytkownicy OneDrive na systemach Windows 7, 8 i 8.1 utracą wygodę aplikacji OneDrive. Wygląda na to, że dalej będzie można pobierać dokumenty z aplikacji OneDrive, lecz utraci ona niezwykle ważną funkcję automatycznej synchronizacji. Jako, że zmiana dotyczy tylko aplikacji OneDrive, użytkownicy pakietów Office i Microsoft 365 nie muszą martwić się o swoje dane. Te będą cały czas przechowywane w chmurze OneDrive . By dalej korzystać z OneDrive w systemie, zaleca się zaktualizować system Windows 7 przy pomocy narzędzia Microsoftu lub kupując nową licencję Windows 10.

Systemy operacyjne i oprogramowanie niestety mają swoje cykle życia, które oznaczają koniec aktualizacji i potrzebę przejścia na nowe systemy i korzystanie z aktualnych wersji narzędzi. Microsoft zakończył wsparcie dla Windows 8.1 w 2018 roku, dla Windows 7 w 2020. Biorąc pod uwagę, że Windows 10 nie jest już najnowszym systemem Microsoft na rynku, a koniec wsparcia zaplanowano na 2025 rok, należy powoli zacząć myśleć o aktualizacji do Windows 11.

Wymagania Windows 11 - aktualizacja systemu