Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Ulepszony system skrótów na Dysku Google. Nadchodzi aktualizacja

Ulepszony system skrótów na Dysku Google. Nadchodzi aktualizacja

W tym roku Dysk Google miał otrzymać aktualizację ulepszającą działanie skrótów w ramach chmury Google. Wdrożenie zostało przesunięte na 2022 rok i głównym jego założeniem będzie zmniejszenie wykorzystania przestrzeni przez użytkowników Google Drive. Czego konkretnie dotyczy nadchodząca zmiana i jaki będzie miała wpływ na użytkowników?

Co się zmieni w działaniu skrótów na Dysku Google?

Sytuacja na dziś wygląda następująco:

  • Posiadając na Dysku Google ten sam plik w różnych lokalizacjach (w różnych folderach), przestrzeń zajęta przez ten plik jest wykorzystana jako wielokrotność danego dokumentu, obrazu, czy filmu.

    Przykład: Masz film, który waży 15 MB. Jeśli przechowujesz go na Google Drive w 3 różnych folderach, wówczas całkowita wykorzystana przestrzeń Dysku, to 45 MB.

Sytuacja po aktualizacji:

  • Jeśli będziesz przechowywał na Dysku Google ten sam plik w różnych lokalizacjach, zostanie zajęta przestrzeń równa wadze konkretnego jednego pliku. Będzie to spowodowane ulepszeniem funkcjonowania skrótów w ramach chmury Google.

    Przykład: Masz film, który waży 15 MB. Jeśli przechowujesz go na Dysku Google w 3 różnych folderach, zostanie wykorzystane tylko 15 MB w ramach zastosowania skrótów w dodatkowych lokalizacjach.
Dysk Google - konfiguracja systemu skrótów.
Zostaną wdrożone reguły, dzięki którym skonfigurujesz funkcjonalność działania skrótów w chmurze Google.

Jednym słowem – zmiana będzie skutkowała zmniejszeniem zużycia przestrzeni w ramach Dysku Google.

Przeczytaj również: Czym są Dyski Współdzielone Google Workspace?

Dysk Google – co się stanie z moimi plikami?

Całą migracją zajmuje się Google, więc indywidualni użytkownicy nawet nie poczują, że coś się zmieni na ich kontach. Inaczej będzie z użytkownikami biznesowych licencji Google Workspace, ponieważ na kilka tygodni przed rozpoczęciem migracji w ich domenie, administratorzy otrzymają mailowe powiadomienia z instrukcjami. Jeszcze przed aktualizacją admini będą mogli skonfigurować zasady tworzenia skrótów dla współdzielonych folderów w ich organizacji.

Podsumowując, zmiany dotyczą wszystkich użytkowników Google – zarówno firmowych licencji Google Workspace, jak i osobistych kont. Nie będą one jednak negatywnie wpływać na przechowywane obecnie pliki i foldery w chmurze Google.

Czy z Dysku Google można korzystać w firmie?

Możesz korzystać z całego środowiska Google w celach biznesowych, dzięki licencjom Google Workspace. Otrzymasz wówczas wszystkie funkcje Gmaila, Dysku Google, Google Meet i wielu innych aplikacji w swojej firmie.

Odbierz zniżkę z kodem rabatowym na Google Workspace.