Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak anulować zakupy na Allegro?

Jak anulować zakupy na Allegro?

Kupowanie rzeczy na Allegro jest dzisiaj jedną z najpopularniejszych form zaopatrywania się w planowane prezenty. Niestety, użytkownikom tego serwisu przydarza się od czasu do czasu zakupić coś przypadkowo lub błędnie (np. inny, podobny towar niż zakładali). Anulowanie zamówienia i zakupów jest w tym przypadku dobrym rozwiązaniem, a warto wspomnieć, że Allegro wprowadziło tę opcję 1 lipca 2021 roku. Jak odwołać taki zakup?

Kto może anulować zakup na Allegro?

Zakupy na Allegro odbywają się na takich samych zasadach, jak zakupy w sklepach internetowych. Nie każdy kupujący jest więc uprawniony do anulowania zamówienia. Obowiązuje tutaj tzw. odstąpienie od umowy, z którego skorzysta wyłącznie konsument (czyli osoba fizyczna). Jeżeli kupujesz produkty jako firma, to klasyczne odstąpienie nie jest dostępne.

Jeżeli kupujesz produkty na Allegro jako konsument, zapoznaj się z wyjątkami, które nie uprawniają Cię od skorzystania z prawa do odstąpienia od umowy..

Kiedy należy anulować zakup na Allegro?

Odstąpienie od umowy to tylko jeden z elementów wpływających na dostępność opcji odwołania zakupów na Allegro. Niezmiernie ważne jest, aby jako kupujący (osoba fizyczna) jak najszybciej skorzystał z tej opcji w panelu konta (lub w aplikacji mobilnej).

Odwołanie zamówienia będzie możliwe tylko wtedy, gdy sprzedający nie zmieni statusu zamówienia (np. na „w realizacji” i dalej) lub nie poda numeru przesyłki. Jeżeli sprzedawca zmieni status zamówienia lub wyśle numer przesyłki mailowo – link do anulowania nie będzie widoczny.

Jakie produkty nie podlegają anulowaniu?

Dodatkowym obostrzeniem, które decyduje, czy opcja anulowania zakupu jest dostępna, jest rodzaj kupowanego produktu. Nie każda kategoria kwalifikuje się bowiem na odstąpienie od umowy. Mowa tutaj o produktach ograniczonych polskim prawem oraz usługach cyfrowych, które są wysyłane automatycznie po zakupie (realizacja zakupu jest wykonywana od razu po opłaceniu). Należą do nich:

 • leki
 • elektroniczne karty podarunkowe (vouchery)
 • kody
 • gry online (internetowe)
 • audiobooki i ebooki
 • zasoby inwestycyjne (tj. złoto)

Jak anulować zakup przedmiotu na Allegro?

Rezygnacja z zakupów, o ile dotyczy właściwej kategorii przedmiotu, nie jest trudna i wymaga tylko kilku prostych kroków. Anulowanie zamówienia dokonywane jest przez użytkownika poprzez:

 • Zalogowanie się do konta Allegro i przejścia do zakładki Moje Zakupy
 • Wybraniu z listy danego zamówienia i przejścia do „Szczegółów zakupu”
 • Kliknięcia w przycisk Anuluj Zakup i potwierdź operację.
Anulowanie zakupów na Allegro

Jak uniknąć przypadkowych zakupów?

Przypadkowe zakupy na Allegro nie muszą wynikać z Twojej pomyłki. Bardzo często jest to kwestia dostępu do urządzenia lub konta nieautoryzowanej osoby np. dziecka, które przypadkowo kliknie w przycisk do zakupu. Jak uniknąć takich sytuacji? Zastosuj kilka sprawdzonych metod tj.:

 1. Wylogowanie z konta Allegro przy każdej sesji w przeglądarce,
 2. Blokowanie klawiatury przy odejściu od komputera,
 3. Włączenie wszystkich zabezpieczeń do logowania na koncie Allegro (zakładka Moje Allegro – Bezpieczeństwo) tj. weryfikacja kodem SMS,
 4. Jeżeli korzystasz z aplikacji mobilnej na smartfonie – uruchom blokadę ekranu, najlepiej na bazie biometrii (przycisk palca),
 5. Korzystaj z kart podarunkowych Allegro do opłacania zakupów, aby uniknąć nieprzewidzianych obciążeń na koncie bankowym.

Dlaczego warto skorzystać z kart podarunkowych Allegro?

Elektroniczne vouchery Allegro są wygodną formą zapłaty za zakupy. Dzięki nim skorzystasz ze wszystkich dobrodziejstw serwisu, a jedyną rzeczą, która podlegać będzie opłacie standardowej to koszty wysyłki (z wyłączeniem produktów cyfrowych, które takich kosztów nie mają).

Co więcej, jeżeli dysponujesz kartą podarunkową o wyższym nominale niż cena produktu – nic nie tracisz! Tzw. reszta zostanie przypisana do Twojego konta Allegro jako osobna karta do wykorzystania przy innej transakcji.