Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Narzędzie do tworzenia stron internetowych – jakie rozwiązanie wybrać dla firmy?

Narzędzie do tworzenia stron internetowych – jakie rozwiązanie wybrać dla firmy?

Przy budowie strony internetowej najważniejsza jest szybkość oraz uzyskany efekt. Chcemy, aby docelowy projekt był dostępny w sieci najlepiej w kilka dni, a także aby wyglądał estetycznie i przyciągał uwagę. Dlatego odpowiednie narzędzie do samodzielnego tworzenia strony ma ogromne znaczenie. Jego wybór nie jest jednak tak łatwy. Jakie oprogramowanie warto sprawdzić w momencie, gdy nie posiadamy doświadczenia?

Jak zbudować stronę internetową – przydatne narzędzia

Współczesne tworzenie stron WWW nie zawsze musi odbywać się za pośrednictwem specjalisty. Na rynku znajdziesz wiele narzędzi, które prowadzą użytkownika za rękę i pomagają w stworzeniu intuicyjnej, internetowej wizytówki, a także małych sklepów internetowych lub blogów. Na poniższej liście znajdziesz 3 popularne rozwiązania, dzięki którym samodzielnie wykonasz stronę o różnym przeznaczeniu.

Kreator stron WWW – prosta, intuicyjna usługa dla stron WWW

Do najłatwiejszych w obsłudze narzędzi do tworzenia stron zalicza się z pewnością kreator WWW. Oprogramowanie zostało przygotowane przez specjalistów, którym przyświecał jeden cel – dostarczenie narzędzia, w którym odnajdzie się użytkownik bez doświadczenia i wiedzy w zakresie programowania.

Narzędzie działa w kompleksowej formie, a więc nie wymaga do obsługi plików dodatkowych usług tj. hosting. Co więcej, użytkownik do pełnego zarządzania wyglądem strony i treści potrzebuje tylko przeglądarki internetowej – to w niej uruchamia intuicyjny panel sterowania w wersji online.

Narzędzie kreator WWW - edycja treści na stronie internetowej

Ogromnym ułatwieniem dla początkujących twórców jest szybki i przyjazny panel, w którym wybierzesz konkretny szablon strony, powiązany z Twoja branżą np. gastronomia, usługi prawnicze, studio fryzur/makijaży i wiele więcej.

Możliwość personalizacji szablonów jest bardzo duża. Proces rozbudowy strony oparty jest o metodę „drag & drop”, która polega na wybraniu elementu, złapaniu go i przeciągnięciu w odpowiednie miejsce w szablonie. W gotowych modułach znajdziesz m.in. pola tekstowe, nagłówki, przyciski, zdjęcia, galerie, przyciski social media, mapy, formularze kontaktowe, jak również sekcję z blogiem.

Twój wybór powinien paść na kreator stron WWW jeżeli:

 • nie masz zaawansowanej wiedzy o tworzeniu stron internetowych, a chcesz taką wykonać samodzielnie nawet w 60 minut
 • cenisz sobie intuicyjny interfejs oraz gotowe szablony do wyboru
 • zaczynasz swoją przygodę z biznesem w internecie i nie planujesz zatrudniać informatyka lub webdevelopera do tworzenia strony.

WordPress – najpopularniejsze narzędzie do tworzenia stron 

WordPress na samym początku był narzędziem do prowadzenia wyłącznie blogów. Z czasem stał się elastycznym i nieustannie rozwijanym oprogramowaniem do tworzenia stron internetowych, z którego korzystają również zawodowi programiści. Co ważne, WordPress jest dystrybuowany w formie bezpłatnej licencji, a do jego obsługi potrzebujesz przestrzeni na pliki, jaką jest hosting.

Wordpress z wtyczką do rezerwacji

Z pewnością jego główną zaletą jest ogromna baza dodatków i wsparcie społeczności, dzięki czemu nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć go do budowy zaawansowanego sklepu internetowego lub serwisu z informacjami ze świata.

Z kolei pewnym wyzwaniem dla użytkowników jest wyższy niż w przypadku kreatora tzw. próg wejścia – do instalacji WordPressa na hostingu potrzebujesz wiedzy i informacji o danych dostępowych serwera i bazy danych, aczkolwiek uprościsz ten krok za pomocą wygodnych autoinstalatorów

Twórcy WordPressa starają się, aby oprogramowanie stawało się coraz bardziej przystępne dla początkujących (m.in posiada ono już wbudowany edytor drag&drop). Aczkolwiek ze względu na swoje liczne wtyczki, początkujący użytkownik może poczuć się lekko zdezorientowany. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania strony internetowej (np. z zaawansowanymi funkcjami), zewnętrznej firmie lub specjalistom.

WordPress będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem w momencie, gdy:

 • oczekujesz od oprogramowania dużej elastyczności i wolności w budowaniu strony,
 • od samego początku chcesz posiadać zaawansowany serwis np. sklep,
 • chcesz skorzystać ze wsparcia ze strony dużej społeczności, tworzącej dodatki do aplikacji.

Joomla! – alternatywa dla WordPress

Joomla! to narzędzie do budowy stron WWW, które od lat stara się nawiązać rywalizację z WordPressem. Jest uważana za aplikację trudniejszą w obsłudze, jednakże jej przeznaczenie jest identyczne – ma za zadanie umożliwiać zarządzanie pełną treścią strony internetowej, od wyglądu, a kończąc na pojedynczych funkcjach.

Z Joomli korzystają zarówno profesjonaliści, jak i początkujący użytkownicy, którzy chcą spróbować swoich sił z web developingiem. Narzędzie dostępne jest w ramach licencji open source, które rozwijane jest przez społeczność. Zbiór gotowych skórek i dodatków jest jednak zdecydowanie mniejszy niż w WordPress.

Joomla będzie dla Ciebie odpowiednia, gdy:

 • posiadasz już podstawową wiedzę w zakresie instalacji oprogramowania CMS na hostingu
 • WordPress nie przypadł Ci do gustu
 • chcesz zbudować zaawansowany, niestandardowy serwis.

Które narzędzie do tworzenia stron WWW jest najlepsze? 

Najlepsze narzędzie do tworzenia stron to takie, w którym czujesz się swobodnie i wiesz, co robić od samego początku. Oczywiście z technicznego punktu widzenia poszczególne rozwiązania różnią się od siebie diametralnie. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka cech, które są dla każdego początkującego użytkownika niezmiernie ważne:

 • Gotowe szablony,
 • Intuicyjny panel zarządzania,
 • Nawigacja w języku polskim,
 • Automatyczne tworzenie stron w wersji RWD (dostosowanych do urządzeń mobilnych),
 • Zarządzanie treścią poprzez przeglądarkę internetową,
 • Szybki czas utworzenia strony WWW,
 • Tworzenie strony metodą przeciągnij i upuść (drag & drop),
 • Łatwa publikacja strony po jej utworzeniu,
 • Dostęp do edycji strony w każdej chwili.

Jeżeli chcesz jak najszybciej opublikować samodzielnie stronę internetową, to Twoim pierwszym wyborem powinien być kreator stron WWW.  Gotowe, dostosowane do smartfonów szablony i łatwa edycja treści sprawią, że cała praca nad budową serwisu będzie najszybsza w porównaniu do Joomli oraz WordPressa.