Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Odnowienie podpisu elektronicznego – jak przedłużyć ważność podpisu kwalifikowanego?

Odnowienie podpisu elektronicznego – jak przedłużyć ważność podpisu kwalifikowanego?

Podpis elektroniczny jest przydatnym i często niezbędnym narzędziem dla współczesnego przedsiębiorcy. Ważność takiego podpisu jest równoznaczna z podpisem odręcznym, który składa się na dokumencie papierowym. Certyfikat kwalifikowany wydawany jest na okres od 1 roku do nawet 3 lat, a złożone w tym czasie sygnatury nigdy nie ulegają przedawnieniu. Ograniczony czas działania usługi wymaga od właściciela e-podpisu odnawiania go na kolejny okres. Jak to zrobić, gdy ważność e-podpisu dobiega końca? Sprawdź, jak odnowić podpis elektroniczny na przykładzie SimplySign.

Twój podpis elektroniczny SimplySign w najbliższym czasie traci ważność? Odnów swój certyfikat w home.pl i zachowaj dostęp do najwygodniejszej metody podpisywania dokumentów.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby odnowić elektroniczny podpis kwalifikowany SimplySign?

Odnowienie podpisu kwalifikowanego SimplySign jest bardzo proste, o ile spełni się kilka warunków wymaganych, aby móc przystąpić do przedłużenia ważności e-podpisu.

Sprawdź czy Twój podpis kwalifikowany nie utracił ważności

Aby przystąpić do odnowienia certyfikatu kwalifikowanego SimplySign, upewnij się, że rozpoczniesz procedurę jeszcze przed zakończeniem okresu ważności swojego aktualnego e-podpisu. Certyfikatów kwalifikowanych, które utraciły swoją ważność nie można już odnowić. Wówczas należy przystąpić do procedury wydania nowego certyfikatu kwalifikowanego SimplySign.

Odnowienie podpisu elektronicznego, a zmiana danych

Aby przedłużyć ważność swojego aktualnego podpisu kwalifikowanego SimplySign, zweryfikuj czy od momentu jego wydania nie zmieniły się Twoje dane, tj:

 • zmiana nazwiska,
 • zmiana numeru PESEL,
 • zmiana identyfikatora Twojego dokumentu tożsamości bądź paszportu,
 • zmiana numeru NIP lub REGON dla podmiotu, którego jesteś właścicielem lub go reprezentujesz.

Sprawdź, czy korzystasz z mobilnego podpisu elektronicznego SimplySign

Dotyczy to każdego podpisu elektronicznego, który odnawiasz. Nie ma bowiem możliwości przedłużenia ważności obecnego certyfikatu kwalifikowanego (np. SimplySign), jeżeli:

 • do tej pory korzystałeś z certyfikatu kwalifikowanego wgranego na fizyczną kartę kryptograficzną;
 • korzystasz z usługi e-podpisu od innego dostawcy usług kwalifikowanych.

Certyfikat z funkcją skrótu SHA-1, z identyfikatorem BRAK lub „- „

Odnowienie podpisu elektronicznego wymaga również pewnych warunków technicznych samego certyfikatu. Ten odnowisz w momencie, jeżeli nie został on wydany wcześniej z funkcją skrótu SHA-1 i nie posiada on znaczników BRAK lub „-„. Jeżeli obecnie posiadany certyfikat posiada te elementy, przystąp do procedury wydania nowego certyfikatu.

Odnowienie podpisu kwalifikowanego jest tańsze nawet o 50% w stosunku do ceny nowej usługi. Nie przegap daty ważności swojego certyfikatu, aby skorzystać z tańszego odnowienia.

Jak odnowić podpis kwalifikowany SimplySign – procedura krok po kroku

Jeżeli żaden z powyższych warunków nie dotyczy Twojej sytuacji, odnów swój certyfikat kwalifikowany SimplySign. Skorzystaj z poniższej instrukcji, aby przejść przez procedurę odnowienia mobilnego podpisu elektronicznego.

 • Aby odnowić certyfikat kwalifikowany, zamów kod pozwalający zrealizować usługę. Wejdź na stronę odnowienia SimplySign w home.pl, wybierz okres, na jaki chcesz przedłużyć e-podpis i dokonaj zakupu. Kod odnowienia SimplySign zostanie do Ciebie wysłany w wiadomości e-mail.
 • Zaloguj się do swojej aplikacji SimplySign Desktop, aby wyświetlić listę posiadanych certyfikatów kwalifikowanych. Aplikację znajdziesz w prawym, dolnym przyborniku na ekranie:
Połączenie z SimplySign - odnowienie podpisu elektronicznego.
Aplikację SimplySign Desktop znajdziesz na ekranie pulpitu w formie skrótu lub w przyborniku w prawnym, dolnym rogu ekranu.

Przedłużanie ważności podpisu elektronicznego - logowanie. Jak odnowić podpis elektroniczny?
Wprowadź adres e-mail, na którym posiadasz zarejestrowaną usługę. Kod OTP znajdziesz w aplikacji SimplySign na swoim smartfonie.
 1. Przejdź na stronę odnowienia certyfikatu kwalifikowanego SimplySign.
 2. Pobierz Aplikację Certum CryptoAgent, służącą do zainicjowania procesu odnowienia podpisu mobilnego. Aplikacja samoczynnie uruchomi się w tle.
 3. Zobaczysz listę posiadanych certyfikatów. Wybierz ten, który zamierzasz odnowić i kliknij OK. Jego numer seryjny oraz numer karty automatycznie pojawią się w formularzu na stronie odnowienia certyfikatu.
 4. Uzupełnij pozostałe pola, tj. datę urodzenia, miejsce urodzenia, kod z obrazka i kliknij Dalej.
 5. Skopiuj kod na usługę odnowienia podpisu kwalifikowanego SimplySign, który znajdziesz w swojej skrzynce email (patrz pkt.1) i kliknij Dalej.
 6. Zaloguj się do systemu Certum adresem e-mail takim samym, na jaki zarejestrowałeś swój podpis elektroniczny. Przepisz kod OTP z aplikacji mobilnej SimplySign i kliknij Zaloguj;
Jednorazowy kod do weryfikacji adresu email dla właściciela podpisu elektronicznego.

Kod OTP generowany w aplikacji SimplySign przydaje się w wielu sytuacjach związanych z złożeniem podpisu elektronicznego, logowania do serwisów czy przystępowania do odnowienia certyfikatu.

Następnie wykonaj dwie proste czynności:

 1. Sprawdź, czy wszystkie dane zawarte we wniosku są poprawne i aktualne, zaakceptuj zgody i kliknij Dalej.
 2. Po wyświetleniu listy aktywnych certyfikatów wybierz ten, który zamierzasz odnowić, a następnie kliknij OK. Nastąpi podpisanie aneksu umowy o odnowienie certyfikatu kwalifikowanego. Potwierdzenie złożenia wniosku o odnowienie zostanie wysłane na Twój adres e-mail.

Dlaczego warto odnowić certyfikat kwalifikowany SimplySign w home.pl?

Odnowienie podpisu elektronicznego jest o wiele prostszą i tańszą procedurą, którą wykonasz bez wychodzenia z domu lub biura. Odnowienie nie wymaga wizyty w punkcie potwierdzenia tożsamości. Dzięki temu cały proces odnowienia trwa zaledwie kilka minut i wykonasz go w pełni samodzielnie, bez konieczności wysyłania dokumentów.

Odnów podpis kwalifikowany SimplySign w home.pl, a jeżeli szukasz więcej informacji o korzyściach i możliwościach, jakie daje e-podpis, sprawdź: