Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Co zamiast Shopee? – jak przenieść produkty do własnego sklepu

Co zamiast Shopee? – jak przenieść produkty do własnego sklepu

Nagła wiadomość o zamknięciu – z dnia na dzień – Shopee zaskoczyła i poruszyła sprzedawców, prowadzących swój biznes w ramach tej platformy. Po 13 stycznia 2023 roku klienci nie będą mieli możliwości dokonywania zakupów, a to z kolei budzi u Wielu sprzedawców pytania – co zamiast Shopee? Co dalej ze sprzedażą? Dowiedz się, jak szybko przenieść swój biznes na inną platformę. 

Shopee szturmem próbowało zdobyć polski rynek e-commerce, stawiając się jako wielkiego konkurenta dla platformy Allegro. Ciężko było nie natknąć się na ich reklamę – charakterystyczne piosenki (oparte a słynnym hicie „Baby Shark„) zostawały w głowie na długo.

Niestety nie tak długo, jak sama platforma. 12 stycznia 2023 r. Shopee ogłosiło, że platforma kończy działalność i zamówienia można będzie na niej składać do 13 stycznia 2023 r. do godziny 23:59. Warto dodać, że platforma działała w Polsce od września 2021 r.

Shopee kończy działalność - komunikat firmy
Komunikat firmy Shopee na stronie internetowej.

Co wybrać zamiast Shopee? 

Nagła informacja o zamknięciu Shopee dotknęła przede wszystkim sprzedawców, dla których platforma była kluczowym źródłem zysków. Co dalej z ich biznesem? Taka decyzja z pewnością nie jest powodem do uśmiechu dla osób parających się e-handlem. Ale nie muszą one stać na straconej pozycji – mogą przenieść ofertę na własną platformę e-commerce.

W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie sklep internetowy w abonamencie, oparty na silniku SaaS (Software as Service) – rodzaj oprogramowania jako usługi, takim jak sklep Shoper od home.pl. Dlaczego? Bo jest proste w obsłudze, gotowe do użycia, nie pobiera prowizji od sprzedaży i pozwala na szybkie przeniesienie produktów z platformy Shopee (za pomocą aplikacji Apilo).

Obawiasz się, że zarządzanie sklepem może okazać się zbyt trudne?

Nic bardziej mylnego – główna zaletą sklepu w modelu SaaS jest jego łatwa obsługa. Wraz zakupem usługi otrzymujesz dostęp do platformy, na której w łatwy sposób możesz dodać produkty, obsługiwać zamówienia i zmienić wygląd za pomocą gotowych szat graficznych (możesz też zlecić budowę indywidualnego projektu).

W ramach usługi sklep Shoper w home.pl otrzymujesz też wsparcie specjalistów na infolinii, którzy pomogą ci z techniczną stroną działania platformy. Możesz też skorzystać z materiałów dostępnych na naszym blogu – znajdziesz tam instrukcje i porady dotyczące funkcjonalności platformy.  

Sklep Shoper ma ponad 200 aplikacji i integracji, dzięki którym możesz połączyć go z wybranymi platformami, marketplace’mi (OLX, Allegro, Facebook, Amazon, Empik) i hurtowniami, prowadząc sprzedaż także w modelu dropshipping.

W panelu klienta możesz też zakupić aplikację Apilo, która pozwała z jednego miejsca zarządzać wieloma sklepami, platformami, systemami księgowymi i magazynowymi – a także połączyć go z ponad 200 hurtowniami. Korzystając z tego rozwiązania możesz przenieść swoje produkty z Shopee, za pomocą pliku CSV na platformę Shoper od home.pl.  

Pobieranie bazy produktów z Shopee poprzez Apilo - eSklep w home.pl
Konfiguracja aplikacji Apilo do importu produktów z Shopee, Allegro i innych źródeł.

Zdecyduj się już dziś, aby nie zatrzymywać swojego biznesu wraz z zamknięciem Shopee. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie twoje pytania. 

Dlaczego warto przenieść się z Shopee na sklep Shoper w home.pl? 

Budujesz własny sklep internetowy i przestajesz być zależny od platform typu marketplace – od tego czy się przypadkiem nie zamknie (jak Shopee) i o ile wzrośnie prowizja od sprzedaży. Nie będziesz jednym z setek tysięcy sprzedawców, oferujących ten sam produkt, o którym klient pomyśli w kategorii „Kupiłem to na Allegro” zamiast „Kupiłem to u Pana Marka” lub „Kupiłem to w sklepie Rowerowy Świat”.

Staniesz się niezależnym sprzedawcą z nazwy, z własnym adresem w sieci i sklepem, do którego może wracać Twój klient – takim, który pracuje na wizerunek swojej marki. 

Nie musisz jednocześnie rezygnować z publikacji oferty na marketplace!

Wybierając usługę Shoper w home.pl możesz zarządzać sprzedażą z jednego miejsca w ramach kilku platform jednocześnie. Allegro to wciąż najbardziej rozpoznawana marka e-commerce w Polsce, kojarzy ją 85% Polaków (Gemius, 2022). Sklep łączy się z nią (również za pomocą aplikacji Apilo) i ułatwia wystawianie oraz obserwację sprzedawanych przedmiotów bez konieczności przechodzenia na konto Allegro. Rozwiązanie Apilo pozwala m.in.:

  • obsługiwać zamówienia,
  • edytować aukcje,
  • automatycznie aktualizować ceny i liczbę produktów,
  • wznawiać oferty i wiele więcej. 
Znajomość platform e-commerce w Polsce
Znajomość platform e-commerce w Polsce. Źródło – Gemius, 2022

Prowadząc własny sklep zaoszczędzisz masz jeszcze jeden atut – nie będziesz płacił prowizji od sprzedaży, a to główna bolączka przedsiębiorców sprzedających na platformach typu marketplace. Możesz też skorzystać z wielu atrakcyjnych usług dla e-commerce, przygotowanych w ramach oferty partnerskiej home.pl – uruchomić szybkie płatności online, jak np. PayU z niższą prowizją od płatności i opłatą aktywacyjną, a także preferencyjne ceny na dostawy u najpopularniejszych firm kurierskich, np. w ramach serwisu Furgonetka.

Ofertę sklepu możesz promować korzystając z gotowych narzędzi marketingowych, dostępnych w ramach platformy Shoper w home.pl, a także za pomocą reklamy internetowej (możesz ją także zlecić specjalistom). Prowizję, którą potraciłby ci administrator platformy marketplace, wydasz na profesjonalną reklamę, która będzie prowadziła bezpośrednio do Twojego sklepu w internecie.

Tego typu promocja daje największą szansę na zwrot z inwestycji, a dodatkowo pozwala ci pozyskać nowych klientów. Pamiętaj – przy własnym sklepie to Ty decydujesz o marży. Koszty prowizji Cię nie obowiązują.

Zamknięcie Shopee – co dalej?

Niespodziewane ogłoszenie zamknięcia platformy Shopee w Polsce to tylko kolejny dowód na to, że warto dywersyfikować kanały sprzedaży, przy jednoczesnym inwestowaniu we własny e-sklep. Jeżeli prowadziłeś sprzedaż tylko za pośrednictwem Shopee, to z dnia na dzień (podobnie jak około 60 tys. sprzedawców) straciłeś swoje źródło dochodu.

Wielokanałowa sprzedaż jest dzisiaj kluczem nie tylko do zachowania stabilnej pozycji na rynku, ale również minimalizacji ryzyka, że jedna z platform zmieni zasady gry i ograniczy Twoje pole działania. I to praktycznie od razu po wejściu decyzji w życie.

Korzystając ze sklepu w internecie masz większą kontrolę nad tym, gdzie sprzedajesz i jakie zyski posiadasz. Twoja oferta pojawi się w social mediach tj. Facebook i Instagram (a także na coraz popularniejszym TikToku) oraz znanych marketplace’ach, jak Allegro, Empik, OLX, Amazon, eBay. To sprawia, że Twój biznes ma większą siłę dotarcia do różnych użytkowników. I nie potrzebujesz do tego wielu narzędzi.

Przeczytaj również:

Czym jest Dyrektywa Omnibus?
Jak uruchomić sklep w modelu drophipping
Jak rozpocząć sprzedaż w ramach własnej marki odzieżowej
Jak sprzedawać w internecie – krok po kroku