Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak odzyskać dane z telefonu? Poznaj sposoby przywracania plików na smartfonie

Jak odzyskać dane z telefonu? Poznaj sposoby przywracania plików na smartfonie

Utrata zdjęć, filmów, kontaktów, a nawet maili, haseł i danych bankowych? Nie bez powodu brzmi to strasznie – telefony stały się cennymi magazynami wartościowych danych, których perspektywa bezpowrotnej utraty może przyprawiać o dreszcze. Jednak awaria czy kradzież smartfona nie zawsze musi kończyć się czarnym scenariuszem. Dlatego sprawdź, jak odzyskać dane z telefonu i skutecznie zabezpieczyć się na przyszłość przed ich ponowną utratą.

Najczęstsze przyczyny utraty danych z telefonu

Smartfony, jak każde urządzenia elektroniczne, nie są bez wad. Mogą się popsuć w każdej chwili. Prześledźmy najczęściej pojawiające się usterki i ich przyczyny:

 • Awaria telefonu – potencjalnych scenariuszy jest wiele: wada fabryczna np. zepsute gniazdo ładowania, czy uszkodzony slot karty pamięci. Brak możliwości włączenia urządzenia lub odczytania zewnętrznego nośnika utrudnia odzyskiwanie danych – nie zawsze jednak jest to niemożliwe.
 • Uszkodzenie mechaniczne – ze względu na większe rozmiary (w porównaniu do tradycyjnych „komórek”), smartfony są szczególnie narażone na upadki z różnej wysokości. Uszkodzenia ekranu i obudowy same w sobie nie zawsze są ryzykowne, jednak zniszczenie wewnętrznych podzespołów czy zalanie urządzenia może zagrażać ważnym plikom.
Jak odzyskać dane z telefonu? Przywracanie plików na uszkodzonym smartfonie z wyłączonym ekranem.
Źródło: Unsplash
 • Uszkodzenie plików – z urządzeniem może być wszystko w porządku, a uszkodzeniu mogą ulec wybrane dane. Może się to zdarzyć np. w wyniku przerwania kopiowania plików. Dane są wrażliwe na skoki napięcia, dlatego narażenie telefonu na rozładowanie podczas przenoszenia plików stwarza dodatkowe ryzyko.
 • Atak hakerski – jednym z działań hakerów jest rozprzestrzenianie oprogramowania ransomware, którego zadaniem jest szyfrowanie danych na urządzeniu. Takie ataki często są powiązane z próbą wyłudzenia okupu w zamian za odblokowanie dostępu do smartfona. Dlatego unikaj podawania wrażliwych danych w ramach publicznych sieci Wi-Fi i nie pobieraj niesprawdzonych aplikacji.

Z hakerami nie ma żartów. Dlatego sprawdź, jak skutecznie usunąć wirusa z telefonu.

 • Zgubienie smartfona – samo zapodzianie czy kradzież telefonu często wiąże się ze stresem, tym bardziej, gdy znajdują się na nim cenne dane. Jeśli pliki nie były zabezpieczone kopią zapasową w chmurze lub na innym nośniku i nie odzyskasz smartfona, możesz pożegnać się z przechowywaną na nim zawartością.

Zobacz, jak możesz ustrzec się przed kradzieżą lub zgubieniem smartfona.

Jak odzyskać dane z telefonu z uszkodzonym wyświetlaczem?

Awarie wyświetlacza nie należą do rzadkości. Ekran, który się nie włącza lub nie reaguje na dotyk (brak możliwości nawigowania) to realny problem dla użytkownika. Jeśli któraś z tych dwóch sytuacji Cię dotyczy, sprawdź dostępne opcje działania.

Czarny ekran na telefonie – odzyskiwanie danych

Całkowicie czarny ekran nie musi oznaczać, że nasze dane zostaną utracone bezpowrotnie. Istnieje bowiem kilka sprawdzonych metod na odratowanie plików:

 • Odzyskanie plików z chmury – ten sposób sprawdzi się w każdym przypadku utraty dostępu do danych na konkretnym telefonie. Jeśli Twój ekran się nie podświetla, zaloguj się do używanej chmury* na innym urządzeniu i pobierz pliki.

* Ta opcja wymaga wcześniejszego przygotowania. Jeśli nie zabezpieczyłeś/aś plików aplikacją do kopii zapasowych, ta metoda nie zadziała. Przykładowe aplikacje do backupu w chmurze:

 • Debugowanie USB – gdy wyświetlacz Twojego smartfona się nie włącza, podłącz urządzenie do komputera za pomocą przewodu USB. W ten sposób uzyskasz dostęp do danych z telefonu w ramach eksploratora plików i skopiujesz je na dysk komputera.

Aby skorzystać z tego sposobu odzyskiwania danych, konieczne jest wcześniejsze przygotowanie smartfona (konfiguracja odpowiednich ustawień).

 • Przeniesienie danych za pomocą karty pamięci – jeśli nie masz aktywnego trybu debugowania USB, a magazynujesz pliki na karcie microSD, wyjmij kartę ze smartfona i włóż ją do komputera (może być potrzebny adapter) lub innego telefonu.
 • Oddanie smartfona do serwisu – ta metoda wiąże się z dodatkowymi kosztami i nie zawsze gwarantuje sukces. Można potraktować ją jako ostatnie koło ratunkowe.

Ekran nie reaguje na dotyk – sposób na przywrócenie plików

Jeżeli wyświetlacz działa i pokazuje m.in. ekran blokady, ale nie reaguje na Twój dotyk, może to oznaczać problem sprzętowy. Jednak i w tym przypadku możesz posiłkować się poniższymi metodami na przywrócenie plików:

 • Przewód USB OTG – to skuteczny sposób na brak reakcji ekranu na dotyk. Mysz lub klawiatura, podłączona do smartfona za pomocą takiego przewodu, pozwoli nawigować telefonem, jak komputerem stacjonarnym.
 • Bezprzewodowy kontroler – jeśli grasz w gry i masz pod ręką kontroler Bluetooth, to urządzenie również pozwoli Ci poruszać się w zasobach uszkodzonego smartfona. Nie będzie to tak wygodne, jak mysz komputerowa, jednak może wystarczyć do przeniesienia danych do chmury i pobrania ich na inne urządzenie.

Podobnie, jak z debugowaniem USB czy odzyskiwaniem z chmury – wymagane jest przygotowanie, czyli: włączona funkcja Bluetooth na telefonie i zapamiętany kontroler w ustawieniach, np. przy okazji wcześniejszego parowania.

Odzyskiwanie danych z telefonu za pomocą kabla USB OTG.
Przewód OTG USB pozwoli Ci kontrolować smartfona np. za pomocą myszy komputerowej.

Jak przywrócić pliki ze smartfona, który się nie włącza?

Gdy nie możesz włączyć swojego smartfona, robi się bardziej skomplikowanie. Niektóre opisane wyżej metody mogą się w tej sytuacji sprawdzić. W pierwszej kolejności warto mimo wszystko spróbować włączyć urządzenie (bywa, że podłączenie smartfona do zasilania, odczekanie kilku minut i kilkukrotna próba włączenia działa).

Jeśli telefon nadal nie reaguje, zapoznaj się z poniższymi podpowiedziami:

 • skopiowanie danych z karty pamięci – oczywiście, jeśli służyła do przechowywania plików na smartfonie,
 • przywrócenie backupu danych z chmury – jeśli pliki były objęte kopią zapasową,
 • oddanie telefonu do serwisu – jak wspomniałem wyżej, to opcja dodatkowo płatna i bez gwarancji powodzenia.

Jak przywrócić przypadkowo usunięte pliki?

Telefon działa, ale zdjęcia czy inne pliki niechcący wyparowały? Da się to naprawić.

Obecne smartfony przechowują usunięte zdjęcia i filmy w specjalnym albumie, np. o nazwie „usunięte”. Domyślne ustawienia (o ile ich nie zmieniono) często pozwalają na odzyskanie plików w ciągu 30 dni od momentu ich skasowania. Jeśli chcesz odzyskać multimedia – przeszukaj swoją aplikację Galerii.

Jak przywrócić pliki na smartfonie? Odzyskiwanie zdjęć i filmów.
Usunięte zdjęcia i filmy często są przechowywane jeszcze przez 30 dni od skasowania.

Jeśli to nie podziałało, możesz użyć aplikacji do odzyskiwania danych. Przykładowo oprogramowanie Recuva działa zarówno na smartfonach, jak i komputerach. Tu jednak uwaga – pliki mogą być nie do odzyskania, jeśli od ich usunięcia instalowałeś/aś inne aplikacje.

Jak odzyskać dane ze zgubionego lub skradzionego telefonu?

Smartfon, którego nie można zlokalizować. Taka sytuacja może przysparzać bólu głowy. Dlatego jeśli podejrzewasz kradzież lub po prostu telefon zniknął i za bardzo nie ma szans na jego odnalezienie, postaraj się o odzyskanie danych.

W tym przypadku zadziała tylko jedna opcja – pobranie plików z chmury. Jeśli nie backupowałeś/aś danych na zaginionym smartfonie, nie odzyskasz przechowywanej na nim zawartości (chyba że urządzenie jednak się odnajdzie).

Jak odzyskać kontakty z uszkodzonego telefonu?

Lista kontaktów to cenny zasób w każdym telefonie. Na szczęście nawet przy całkowitej awarii i zniszczeniu urządzenia istnieje szansa na odzyskanie wszystkich, zapisanych numerów telefonów. Przede wszystkim zadbaj o to, aby dane były zapisywane w chmurze np. na koncie Google.

W telefonie z Androidem wystarczy wejść w Ustawienia i przejść do zakładki „Google”. Po wyświetleniu danych konta kliknij na funkcji „Zarządzaj kopią zapasową” (najczęściej znajdziesz ją pod Twoim adresem w domenie @gmail.com), a potem na dole w „Dane konta Google”. Upewnij się, że opcja Kontakty jest aktywna. Wówczas wszystkie numery telefonów zgromadzone w aplikacji Kontakty będą synchronizowane między urządzeniami. Po usunięciu awarii lub zakupie nowego telefonu odzyskasz całą listę logując się na konto Google.

Drugim sposobem na odratowanie listy kontaktów jest przeniesienie kart SIM do nowego urządzenia. Zadziała to jednak tylko wtedy, gdy kontakty były zapisywane na karcie, a nie w pamięci telefonu.

Kiedy odzyskanie danych ze smartfona nie będzie możliwe?

Po lekturze tego artykułu pewnie już automatycznie nasuwają Ci się sytuacje, w których nie przywrócisz plików na smartfonie.

 • Pierwsza z nich, to brak synchronizacji plików w chmurze w sytuacji, gdy telefon został zgubiony lub skradziony.
 • Druga sytuacja, o której jeszcze nie wspominałem, to przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych. Jeśli przewidujesz totalny reset pamięci smartfona, koniecznie wykonaj kopię danych w chmurze lub na innym urządzeniu.

Wygodnym zabezpieczeniem plików na smartfonie jest wykonywanie regularnych i automatycznych kopii zapasowych. Takie rozwiązania pozwalają zachować zawsze najbardziej aktualne wersje danych.

Czytaj więcej o skutecznym backupie urządzeń w chmurze.

Jak zapobiegać utracie danych? Poznaj podstawy backupu, czyli kopii zapasowych

W myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć” można stwierdzić, że pozostawianie ważnych plików bez żadnego zabezpieczenia po prostu się nie opłaca. Wiadomo – póki nic się nie dzieje z Twoim smartfonem, wszystko jest ok.

Jednak gdy dochodzi do uszkodzenia lub w najgorszym przypadku – kradzieży, odzyskiwanie danych może okazać się drogą przez mękę. Dlatego wykonaj pewne kroki, które pozwolą Ci spać spokojnie i nie martwić się o bezpieczeństwo pamiątkowych zdjęć, ważnych dokumentów czy listy kontaktów.

 1. Synchronizuj dane z chmurą – opcji jest wiele, a każda z nich dobrze spełnia główne założenie. W razie potrzeby odzyskasz pliki, logując się do chmury na dowolnym urządzeniu. Przykłady:
  • OneDrive,
  • Dysk Google,
  • iCloud,
  • Acronis Mobile Backup
 2. Przechowuj pliki na innym nośniku – jeśli chmura Ci nie odpowiada lub chcesz backupować dane w różnych miejscach, wykonuj regularne kopie, np. przerzucając pliki na komputer lub dysk zewnętrzny.
 3. Backupuj nie tylko multimedia – pamiętaj też o ważnych wiadomościach, kontaktach i poczcie e-mail. Automatyczne kopie zapasowe poczty e-mail wykonasz za pomocą Dropsuite Basic Backup.

Dobrą praktyką backupu jest stosowanie zasady 3-2-1. Czyli przechowywania 3 kopii danych na 2 różnych nośnikach, z czego 1 z kopii będzie w innej lokalizacji. Przykład:

 • 3 kopie zdjęć i filmów ze smartfona,
 • 2 nośniki (co najmniej), np. dysk zewnętrzny i chmura
 • 1 inna lokalizacja umiejscowienia danych, przykładowo: konkretna szuflada w biurku czy (w biznesowych środowiskach) zdalnie obsługiwany serwer w innym mieście czy nawet kraju.

Chcesz wiedzieć więcej o bezpieczeństwie danych? Odwiedź inne nasze artykuły!