Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak utworzyć forum na WordPress? Przydatne wtyczki i wskazówki dla użytkowników

Jak utworzyć forum na WordPress? Przydatne wtyczki i wskazówki dla użytkowników

Chcesz założyć forum dyskusyjne, ale posiadasz stronę WWW opartą na WordPress? Na szczęście oba elementy można ze sobą połączyć, ponieważ te najpopularniejsze oprogramowanie do budowania stron WWW posiada wtyczki do zarządzania dyskusjami i społecznością. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie pluginy do WordPressa warto wziąć pod uwagę pod kątem forum, oraz o czym trzeba pamiętać uruchamiając takie forum na hostingu.

W moim zestawieniu znajdziesz (w zdecydowanej większości) wtyczki darmowe, a także płatne.

Jaki hosting wybrać pod forum na WordPress?

Forum dyskusyjne przynajmniej na początku nie potrzebuje mocnej konfiguracji serwera. Do instalacji i przetestowania funkcji takiej wtyczki wystarczy najczęściej podstawowy pakiet hostingowy.

Ale z biegiem czasu, gdy liczba użytkowników rośnie, a dyskusje w wątkach zajmują kolejne podstrony – możesz odnotować nie tylko wyraźne spowolnienie jego działania, ale także problemy z dostępnością w wyniku wykorzystania wszystkich, przydzielonych zasobów na hostingu, co zwiastuje m.in. błąd 503.

Dlatego zamiast leczyć, przeciwdziałaj.

Jeżeli masz pomysł na rozkręcenie forum, a tematyka Twojego miejsca na dyskusje jest bardzo atrakcyjna, wybierz konfigurację hostingu z wyższymi parametrami. Dla osób potrzebujących wydajnego serwera rekomendujemy pakiety z oferty WordPress Hosting SSD.

W przypadku pakietów WordPress Hosting SSD dysponujesz nie tylko większą mocą serwera, ale także dyskami SSD i bazami danych, działającymi na kartach NVMe. Dzięki temu działanie forum będzie o wiele szybsze niż na tradycyjnym hostingu.

W poniższej tabeli zamieściłem porównanie 3 konfiguracji hostingu do obsługi WordPress:

Rodzaj parametruHosting WordPress SSD StartHosting WordPress SSD ProfesjonalnyHosting WordPress SSD Premium
Równoległe procesy (MaxCGI) 12 12 16
Maksymalne użycie procesora (CPU Limit) 90s 90s 180s
Maksymalna ilość pamięci (Mem Limit) 380 MB 380 MB 512 MB
Maksymalna ilość procesów (Proc Limit) 16 16 32
Maksymalna liczba otwieranych plików przez proces (Files Limit) 64 64 128
Maksymalny czas życia procesu (Alarm) 600s 600s 900s
HTTP Timeout 60s 60s 60s
Limit ilości plików (INODES) 500 000 1 000 000 1 500 000
Powierzchnia pojedynczej skrzynki e-mail 24GB 49GB 99GB
 Liczba wiadomości w pojedynczej skrzynce e-mail 500 000 500 000 500 000
Powierzchnia na całą pocztę e-mail 24GB 49GB 99GB
Powierzchnia na WWW 24GB 49GB 99GB
Powierzchnia na MySQL 6GB 6GB 6GB
Parametry bezpieczeństwa w linii hostingowej WordPress Hosting SSD w home.pl

Korzyści z posiadania forum dyskusyjnego

Mimo nieustannego rozwoju mediów społecznościowych wielu użytkowników wciąż decyduje się na zakładanie i prowadzenie własnego forum dyskusyjnego. Powodem tego jest chęć budowania społeczności wokół konkretnego tematu na swoich zasadach i w miejscu, które jest urządzane wedle własnych oczekiwań.

W przypadku Facebooka i funkcji grup jesteś zmuszony do używania konkretnego szablonu, a sama dyskusja bywa nieuporządkowana i chaotyczna (co jest efektem mechanizmów feeda z treścią). Dlatego posiadanie forum to coś więcej, niż tylko miejsce, gdzie ktoś może założyć nowy post i rozpocząć interesującą dyskusję:

  • Budowa relacji ze społecznością – dzięki forum zyskasz grono użytkowników, które będzie Cię kojarzyło z konkretną formą pomocy. A relacje na forum pozytywnie wpływają na inne aspekty działalności tj. zakup usług, kontakty z działami handlowymi, czy wzbudzanie zainteresowania danym produktem. Im więcej i częściej wchodzisz w dyskusję na forum, tym ludzie spojrzą na Ciebie przychylniej bo uwierzą w Twoje dobre zamiary.
  • Lepsze pozycjonowanie w Google (SEO) – forum to nie tylko dyskusja, ale także treść. Na bardzo wiele pytań zadawanych w Google odpowiedzi znajdziesz także na forach (np. w przypadku zagadnień technicznych są to serwisy Stackoverflow czy Quora), co sprawia, że przyciągają one użytkowników z jakimś problemem i Ty ten problem możesz rozwiązać. Posty publikowane na forum potrafią się dobrze pozycjonować, zwłaszcza, gdy dotyczą bardzo specyficznych zagadnień lub niszowych branż.
  • Wsparcie techniczne jako korzyść – czy forum może być dodatkowym wabikiem dla klienta? Jeśli pokażesz, że jest to miejsce z wieloma przydatnymi treściami, wskazówkami i inspiracjami to jak najbardziej jest to możliwe. W niektórych branżach tzw. „dostęp do specjalnej sekcji forum” jest usługą dodatkowo płatną i klienci chętnie się do tego przekonują. Dotyczy to zwłaszcza branży edukacyjnej, z szerokim portfolio szkoleń.

Wtyczki forum do WordPressa

W przypadku WordPressa – jeżeli już posiadasz odpowiednio mocny i stabilny hosting – założenie forum na osobnej podstronie nie jest specjalnie trudne. Całą pracę ułatwiają odpowiednie wtyczki. Z perspektywy technicznej instalacja dodatków przebiega dokładnie tak samo, jak w przypadku innych pluginów – najpierw poszukaj danej wtyczki w katalogu z dodatkami (lub pobierz ją ze strony twórcy aplikacji), a następnie zainstalują ją i aktywuj w zakładce „Wtyczki – Zainstalowane wtyczki”.

Jakie wtyczki umożliwiają prowadzenie forum na WordPressie?

wpForo

Jedna z najpopularniejszych i sprawdzonych przez społeczność wtyczek, które umożliwiają dodanie do strony na WordPressie forum dyskusyjnego. Ponad 20 tysięcy aktywnych instalacji to wynik naprawdę robiący wrażenie, ale jeszcze lepsze odczucia budzi zakres dostępnych funkcji.

W bezpłatnej wersji wtyczki znajdziemy m.in. rating (rangi) użytkowników, zakładki z wątkami, wsparcie dla wielu języków i opcję multi-forum (zakładanie dodatkowych forów dyskusyjnych pod jedną stroną).

Wtyczkę wpForo znajdziesz m.in. w oficjalnym katalogu wtyczek w WordPress.

WPforo - wtyczka (plugin) do zakładania forum w CMS WordPress
Przykład szablonu forum we wtyczce wpForo- źródło: wpforo.com

bbPress

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych, darmowych wtyczek typu „forum” w WordPress. Nie jest jednak już tak często rozwijana, dlatego nie polecam jej na dłuższą metę ze względów bezpieczeństwa. Nie mniej, może stanowić za interesujący punkt startu z testowaniem forum dyskusyjnego na własnym hostingu. Niektórzy użytkownicy określają bbPress jako wtyczkę staromodną, ale wciąż napędza ona tysiące społeczności na całym świecie.

Wtyczkę bbPress wraz z dokumentacją techniczną znajdziesz na oficjalnej stronie twórców dodatku – https://bbpress.org/

Wtyczka bbpress - plugin do prowadzenia forum dyskusyjnego na WordPressie
Zaplecze forum dyskusyjnego we wtyczce bbPress na WordPress.

Simple:Press

To wtyczka, która być może oferuje mniej niż przywołana wyżej wpForo, ale w dalszym ciągu niezwykle interesująca. Sami twórcy pluginu piszą o bardzo rygorystycznym podejściu do kwestii szybkości działania i bezpieczeństwa, nawet przy bardzo dużej liczbie aktywnych kont.

Simple:Press jest bowiem kompatybilne z najnowszą wersją PHP 8.2, co nie jest częstym widokiem w tego typu dodatkach. Warto o tym jednak pamiętać wybierając konkretną wtyczkę do forum na WordPressie, ponieważ PHP 8.2 to jeszcze większe bezpieczeństwo aplikacji.

Więcej o wtyczce Simple:Press przeczytasz tutaj.

Wtyczka do forum w WordPress - Simple Press
Wygląd forum na wtyczce Simple:Press. Źródło – simple-press.com

Asgaros forum

Lekka, szybka i przyjemna w użytkowaniu wtyczka. Wizualnie wygląda również bez zastrzeżeń, aczkolwiek to zawsze kwestia gustu. Wersja demonstracyjna forum jest dostępna tutaj.

Dużym atutem forum Asgaros jest jego częsta aktualizacja. Biorąc również pod uwagę fakt, że zainstalowano go już ponad 10 tysięcy razy, można śmiało założyć, że jest to dodatek warty Twojego czasu.

Paczkę instalacyjną forum Asgaros znajdziesz tutaj.

Forum dyskusyjne na bazie pluginu Asgaros. Źródło: asgaros.de

BuddyPress

To kolejna, bardzo popularna wtyczka typu forum, którą warto zainstalować na swoim WordPressie. Już sama liczba instalacji (ponad 100 tysięcy) mówi, że jest to często pierwszy wybór wśród użytkowników, którzy chcą budować społeczność.

Wizualnie jest to rozwiązanie zbliżone do tego, co oferuje bbPress, ale ma tę zaletę, że jest projektem rozwijanym i aktualizowanym. A to jest aspekt, który powinien być traktowany przez Ciebie priorytetowo. Dodatkowo do samego BuddyPress powstało wiele motywów przeznaczonych właśnie do forum.

Skąd pobrać BuddyPress? Najlepiej z oficjalnej strony dodatku – https://buddypress.org/

Przykład forum na WordPress, które działa na wtyczce BuddyPress
Stream aktywności na forum w BuddyPress. Źródło – buddypress.org

ForumEngine

Pierwsza w zestawieniu wtyczka do forum, która działa wyłącznie w komercyjnej, płatnej wersji. Z tego też względu warto się nią zainteresować, jeżeli chcesz przenieść się z innej wtyczki na bardziej elastyczne, rozwijane rozwiązanie technologiczne. Jej zaletą jest jednak lekkość i szybkość w działaniu, a także system powiadomień oraz rang dla użytkowników.

Więcej o wtyczce przeczytasz na stronie dodatku w tym miejscu. Cena podstawowego pakietu kosztuje 49 dolarów na rok.

ForumEngine - plugin do prowadzenia w WordPressie forum dysuksyjnego
Wtyczka ForumEngine. Źródło – enginethemes.com

Discussion Board

Discussion Board to wtyczka, która w darmowej wersji posiada podstawowe funkcje do założenia odpowiednich działów i kategorii na forum. Jeżeli chcesz zobaczyć, jak oprogramowanie działa w rzeczywistości – przejdź do demo.

Dla płatnej wersji twórcy przewidzieli wiele benefitów, przydatnych przy obsłudze większej liczby użytkowników – zatwierdzenia treści przez admina, notyfikacje, lepszy edytor wizualny postów, subskrypcje wątków i wiele, wiele więcej.

Zakup licencji jest możliwy na specjalnej stronie.

Wtyczka do forum w WordPress - Discussion Board
Wygląd forum we wtyczce Discussion Board w WordPress. Źródło: wordpress.org

Forum dyskusyjne na WordPressie – porady

Instalacja forum na stronie z WordPress to dopiero początek. Jako zarządca forum zadbaj o to, aby było to miejsce, gdzie wymiana zdań będzie stała na kulturalnym poziomie, ale przede wszystkim – aby to było miejsce bezpieczne przed potencjalnymi atakami i wyłudzeniami. Zastosuj przede wszystkim poniższe 3 wskazówki, które zmniejszą potencjalne ryzyko, iż na forum pojawi się ktoś, kto ma wobec Twojej społeczności nieciekawe zamiary:

  • Uruchomienie potwierdzania rejestracji – praktycznie każda wtyczka do forum w WordPress posiada funkcję do zatwierdzania nowych użytkowników. Zwracaj uwagę m.in. na nietypowe adresy email, z których korzystają przy zakładaniu konta. Boty lubią w tym celu używać egzotycznych nazw z domenami zagranicznymi (np. .br, .mx, .kz). Ręczne zatwierdzanie dostępu do forum zwiększa bezpieczeństwo.
  • Włączanie zabezpieczeń na hostingu – jeżeli Twój operator hostingu oferuje jakiekolwiek zabezpieczenia stron internetowych, upewnij się, że są one aktywowane. Fora dyskusyjne to strony internetowe jak każde inne, a te mogą być celem cyberprzestępców, a także szkodliwych skryptów. Dla przykładu, w home.pl klienci mogą na hostingu włączyć pełen zakres ochrony WAF (Web Application Firewall), która chroni serwis przed popularnymi rodzajami ataków.
  • Aktualizacja oprogramowania forum – wszystkie wtyczki do zarządzania forum w WordPressie powinny być na bieżąco aktualizowane. Jeżeli po zalogowaniu do panelu widzisz, że taki dodatek posiada nowszą wersję – zaplanuj prace techniczne i uruchom aktualizację. Każdy taki proces usuwa potencjalne luki programistyczne, które mogą służyć złamaniu zabezpieczeń strony.

Forum na WordPress – pytania i odpowiedzi

Co to jest forum dyskusyjne?

Forum dyskusyjne (inaczej forum internetowe) to forma strony WWW, która umożliwia dyskusję za pomocą wątków, kategorii i postów. Mechanizmy forum umożliwiają moderację, tworzenie nowych miejsc na rozmowę, a także wyróżnianie aktywnych użytkowników specjalnymi rangami. Rejestracja na forum jest zazwyczaj bezpłatna, chyba że właściciel takiego miejsca uzna inaczej.

Czy fora dyskusyjne są wciąż popularne?

Pomimo popularyzacji wszelkiego rodzaju social media tj. grupy na Facebooku czy Discorda, tradycyjne fora dyskusyjne są wciąż poszukiwane. Wynika to z wielu aspektów – odpływu niektórych użytkowników z popularnych aplikacji społecznościowych pod wpływem np. cenzury, a także przyzwyczajeń i chęci tworzenia społeczności w ramach własnych zasad.

Czy uruchomienie i prowadzenie forum w internecie jest łatwe?

Jeśli chodzi o instalację odpowiedniego oprogramowania, to dużym ułatwieniem jest tutaj posiadanie już wcześniej strony internetowej opartej na WordPress (możesz go zainstalować w home.pl poprzez autoinstalator). Forum jest wtedy osobną wtyczką, którą znajdziesz w katalogu dodatków w WordPressie. Jeśli zaś chodzi o samo prowadzenie forum… jak zwykle takie pytanie można skomentować stwierdzeniem „To zależy!”. Jeżeli masz odpowiednio dużo czasu i lubisz wchodzisz w dyskusję z innymi ludźmi, to takie zarządzanie będzie na pewno czymś przyjemnym.