Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Co powinien zawierać hosting dla szkoły?

Co powinien zawierać hosting dla szkoły?

Twoja szkoła potrzebuje miejsca na stronę internetową i pocztę email? To moment, w którym trzeba podjąć decyzję o wyborze hostingu. Biorąc pod uwagę różnorodność oferty na rynku, wybór nie musi być prosty. Z tego artykułu dowiesz się, jakimi argumentami kierować się kupując hosting dla swojej szkoły oraz na co zwrócić uwagę, aby uniknąć przykrych niespodzianek. 

Dlaczego szkoła powinna korzystać z hostingu? 

Szkoła – bez względu na typ – jako instytucja publiczna, dbająca o edukację dzieci i młodzieży, musi wzbudzać zaufanie i jednocześnie pełnić rolę informacyjną dla rodziców. Służą ku temu konkretne metody.

Prywatne placówki często wybierają do tego celu własne aplikacje mobilne na smartfony. Ich wytworzenie i obsługa kosztuje jednak o wiele więcej niż prowadzenie strony internetowej. Dlatego większość szkół publicznych decyduje się właśnie na ten drugi sposób i uruchamia własną stronę WWW. 

Nie oznacza to oczywiście, że prywatne szkoły rezygnują z tego narzędzia. Jeśli spojrzymy na ten rynek, to bez problemu znajdziemy strony internetowe z ofertą prywatnej edukacji. Bez względu jednak na źródło finansowania szkoły, do uruchomienia strony w internecie potrzebny jest właśnie hosting. A jeśli instytucja chce używać wiarygodnych i bezpiecznych skrzynek email, to zakup takiej usługi jest również konieczny. 

Czy hosting to wszystko, czego potrzebują szkoła do pojawienia się z ofertą w internecie? Jeśli instytucja działa już kilka lat, ale dopiero teraz chce przejść do sieci (ewentualnie rozpoczyna dopiero swoją działalność edukacyjną), to warto zarejestrować adres internetowy w postaci domeny. Zapoznaj się z naszym artykułem o wyszukiwaniu wolnej nazwy dla strony i poczty email.

Jakie są najważniejsze parametry hostingu dla szkoły? 

Szkoła przy wyborze hostingu powinna kierować się aktualnymi potrzebami. Warto sobie je ustawić od kluczowych do mniej znaczących. Dla przykładu, jeśli liczba pracowników może od razu wskazać ile skrzynek email będzie potrzebnych do uruchomienia. Liczba klas z kolei pomoże przy ewentualnym oszacowaniu, ile stron WWW będzie umieszczanych w sieci. Jakie cechy hostingu będą z perspektywy szkoły kluczowe?  

Pojemność (przestrzeń dyskowa) 

Szkoła nie jest małą firmą, dlatego jej potrzeby na przestrzeń będą większe. Na przykład, jeśli kadra nauczycielska złożona jest z 12 osób i każdy nauczyciel ma posiadać skrzynkę pocztową o rozmiarze 4 GB, to hosting o przestrzeni 5-10 GB nie wystarczy. Co więcej – strona internetowa szkoły wraz z dokumentami do pobrania też zajmuje konkretną przestrzeń dyskową. 

Z tego też względu placówka pokroju szkoły podstawowej lub liceum powinna liczyć się z koniecznością poszukiwania hostingu o przestrzeni 50 GB lub większej. 

Bezpieczna, aktualizowana technologia 

Szkoła może zbierać ważne dane swoich uczniów, jak również dane od rodziców np. adresy email. Utrzymywanie takich informacji w bazie wymaga podjęcia odpowiednich kroków bezpieczeństwa, a także stosowania zawsze aktualnych i bezpiecznych technologii. Hosting powinien takie oferować w standardzie. Mogą to być m.in.:

Przeczytaj również: Jak zrobić prostą stronę internetową?

Wsparcie dla aplikacji do tworzenia stron 

Hosting dla szkoły będzie z pewnością służył jako miejsce do utrzymywania strony internetowej. Dlatego warto sprawdzić, jakie ułatwienia oferuje w kontekście budowania witryny. 

Takie narzędzia jak autoinstalator WordPressa oraz moduł do instalacji Joomli będą przydatne dla osób, które potrzebują szybkiego dostępu do edytorów treści (CMS). 

Jaki hosting wybrać dla szkoły? 

Kierując się wyborem hostingu dla szkoły weź pod uwagę nie tylko kwestie techniczne, ale również historię dostawcy i jego renomę. Utrzymywanie strony lub poczty na serwerach firmy, która działa od kilku miesięcy może być ryzykowne. Potencjalną pułapką może też być podejrzanie niska cena, która bywa zazwyczaj przyczyną częstej awaryjności i niedostępności wsparcia technicznego.  

Dostawcy hostingu działający na rynku przynajmniej kilka lat mają o wiele większe doświadczenie w zakresie obsługi oraz rozwijania technologii. Posiadają też bardziej rozbudowane zespoły wsparcia technicznego. Dodatkową weryfikację możesz wykonać kontaktując się z wybranym biurem obsługi klienta – telefonicznie, mailowo lub za pomocą wiadomości w social media. Kilka pytań na temat oferty pozwoli Ci ocenić, czy dostawca jest godny zaufania.

Oczywiście nie zapomnij o parametrach usługi. W przypadku szkoły hosting musi być odpowiednio pojemny, a dużą przestrzeń dyskową oferują nieliczni. Wynika to z faktu, iż większość marek celuje z ofertą w segment jednoosobowych firm lub osób prywatnych, dla których więcej niż 10 GB nie musi być teraz potrzebne. 

Jakie przykładowe pakiety hostingu dostosowane do szkoły z dużą kadrą nauczycielską znajdują się w home.pl? Są to min.: 

Więcej informacji znajdziesz w tym miejscu. 

TAGI: / /