Masz telefon z Androidem? Zadbaj nie tylko o jego wygląd fizyczny, ale również o ochronę przed zagrożeniami w internecie. Każdego dnia tysiące smartfonów pada pod naporem ataku hakerskiego lub oszustwa w sieci. W uniknięciu takiej sytuacji pomoże Ci nie tylko wiedza i czujność, ale także oprogramowanie do ochrony. Sprawdź, jaki darmowy antywirus można zainstalować na telefonie. Z naszego poradnika dowiesz się także, jakie są wady bezpłatnych aplikacji do walki z wirusami.
Czy warto mieć antywirusa na telefonie?
Kwestia zabezpieczania telefonu antywirusem od lat dzieli społeczność internetową na 2 grupy. Jedni wskazują, że zabezpieczanie urządzenia mobilnego takim oprogramowaniem nie ma sensu, ponieważ z biegiem lat system operacyjny Google stał się bardziej odporny na zagrożenia. Druga strona z kolei odpowiada, że współczesne problemy z cyberbezpieczeństwem nie dotyczą już tylko wirusów, ale także potencjalnych ataków z wykorzystaniem socjotechniki, fałszywych stron lub niebezpiecznych wiadomości SMS.
Prawda jak zwykle leży gdzieś pośrodku – przy perfekcyjnej “higienie” podczas użytkowania smartfona dodatkowa ochrona nie jest konieczna. Jeśli obserwujesz na bieżąco tematy związane z przestępstwami internetowymi i znasz najnowsze sposoby na wyłudzanie danych lub infekowanie urządzeń, to dzięki swojej wiedzy możesz pominąć instalację antywirusa.
Przeczytaj również o różnicach między darmowymi i płatnymi antywirusami.
Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na taki komfort. A przecież na telefonie trzymamy wiele ciekawych danych, dokumentów, plików czy dostępów do ważnych kont email lub social media. Dla osób mniej ostrożnych każdy antywirus na telefonie będzie dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek przykrej sytuacji. A ta zdarza się wszędzie i o każdej porze.
Warto jednocześnie zadać pytanie, czy wystarczający do tych celów będzie darmowy antywirus? Jeśli tak, to jaki?
Wady darmowych antywirusów
Antywirus na telefon dostępny za darmo to podstawowa warstwa ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem, które może pojawić się na smartfonie. Czy to w pełni wystarczy do tego, aby uznać temat bezpieczeństwa za zamknięty? Dla pewnych osób tak, ale dla innych niekoniecznie. Darmowe antywirusy mają bowiem wady:
- Ograniczone funkcje – darmowe rozwiązanie to zawsze okrojone rozwiązanie. Producent aplikacji nic na niej nie zarabia (z pewnymi wyjątkami), więc siłą rzeczy traktuje antywirusa jako opcję pod promowanie swojej marki. Nie znajdziesz więc w nim narzędzi do ochrony przed szkodliwymi linkami, skanowania plików w czasie rzeczywistym, czy modułu antykradzieżowego.
- Wyświetlanie reklam w aplikacji – niektóre darmowe antywirusy wyświetlają reklamy. Nie zablokujesz ich żadnym adblockiem.
- Przekazywanie danych do celów reklamowych – nic nie płacisz za aplikację, ale jej aktywacja lub instalacja wymaga podania np. adresu email. I ten email może być później wykorzystany do celów reklamowych. Co więcej – niektóre antywirusy działają bez podanego maila, ale zbierają dane o Twojej aktywności. Nie jest to żadną tajemnicą, ponieważ producent informuje o tym na karcie aplikacji w sklepie Google:
- Brak wsparcia technicznego – antywirus zacznie wadliwie działać, psuć się lub wysyłać fałszywe sygnały o zagrożeniu (tzw. false positive)? Nie przysługuje Ci żadna pomoc producenta. Darmowy produkt nie jest objęty wsparciem.
- Nie są do końca darmowe – wiele aplikacji promowanych w sklepie Google jako „antywirus za darmo” to w dużej mierze wersje próbne płatnych rozwiązań. Oferują one krótki czas testów, wymagają też dodania do konta danych karty płatniczej. Są więc za darmo, ale tylko na chwilę.
Polecane, darmowe antywirusy na telefon z Androidem
Jaki darmowy antywirus wybrać dla swojego smartfona? Na rynku wbrew pozorom nie ma zbyt wielu ofert. Produkcja i rozwój takiej aplikacji to duży koszt dla producenta.
Równocześnie warto omijać wszelkiego rodzaju podejrzane rozwiązania rzekomo ułatwiające “czyszczenie” urządzenia ze zbędnych plików. Może to być oprogramowanie podszywające się pod antywirus, w rzeczywistości zagrażające danym znajdującym się na telefonie.
Przykładowo w 2022 roku ze sklepu Google usunięto 6 fałszywych antywirusów, które tak naprawdę wykradały informacje wpisywane przez użytkownika.
Dlatego lepiej rozejrzeć się za sprawdzonymi, znanymi markami tj..:
- Bitdefender Antivirus Free – to darmowa wersja znanego i cenionego antywirusa na PC i Android. Pobrano ją ponad 5 milionów razy, a średnia ocen wynosi 4,6/5.
- AVG Antivirus & Security – jeden z najpopularniejszych darmowych antywirusów na Androida. Ma ponad 100 milionów pobrań i średnią ocen 4,8/5. Ważne – aplikacja zbiera dane do celów marketingowych: ID urządzenia oraz lokalizację.
- Avast Antivirus – drugi bardzo popularny antywirus z podstawowymi funkcjami ochrony na Androida. Ma ponad 100 milionów pobrań oraz bardzo wysoką ocenę 4,8/5 wśród użytkowników. Jak niemal każdy antywirus za darmo, zbiera również dane: ID urządzenia i lokalizację.
Chcesz bardziej skutecznej aplikacji? Sprawdź tanie antywirusy na Androida
Co zrobić, jeśli chcesz lepiej zabezpieczyć telefon z Androidem i dodatkowo nie udostępniać swoich danych do celów reklamowych? Pozostaje kupić pakiet antywirusowy dla całej rodziny lub firmy, ewentualnie – jeśli zamierzasz chronić tylko smartfona – tani antywirus ze wsparciem na Androida:
- ESET Mobile Security – popularny antywirus na Androida w Polsce. Oprócz klasycznej ochrony przed wirusami oferuje filtr rozmów i wiadomości SMS, ochronę karty SIM czy moduł antykradzieżowy. W ramach niskiej ceny dostajesz więc pełen zakres ochrony przed różnymi zagrożeniami.
- Bitdefender Mobile Security – jeden z najtańszych, ale wielokrotnie nagradzanych za skuteczność antywirusów na urządzenia mobilne. Wyróżnia się przede wszystkim wydajnym i szybkim skanerem zagrożeń, a także ochroną prywatności m.in. umożliwia sprawdzenie adresów email pod kątem wycieków baz danych.
- Norton 360 Mobile – świetny antywirus dla osób, które chcą chronić kompleksowo swój telefon, jednocześnie potrzebując doradcy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Aplikacja od Nortona zawiera także moduł VPN, który ułatwi Ci zmianę lokalizacji adresu IP Twojego telefonu.