Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak zabezpieczyć komputer przed włamaniem?

Jak zabezpieczyć komputer przed włamaniem?

W internecie nie jest bezpiecznie – to fakt. Ataki czyhają na nas na każdym kroku: czasami wystarczy, że klikniemy w przypadkowy link lub chwilowo utracimy czujność. Możliwości hakerów nieustannie się mnożą, a oni sami wychodzą z coraz nowszymi sposobami na przejęcie danych swoich ofiar. Na szczęście nie mamy związanych rąk: istnieją opcje, które umożliwiają nam zadbanie o ochronę wykorzystywanych urządzeń. W tym poradniku zgromadziliśmy sposoby, które pozwolą Ci uchronić swój komputer przed włamaniem i czuć się bezpiecznie w sieci.

Uważaj na publiczne sieci Wi-Fi

Jeśli nie jest to konieczne, nie łącz się z publicznymi sieciami Wi-Fi. Nawet, jeśli są one chronione hasłem – skoro Ty masz dostęp do danej sieci, to dlaczego nie mieliby go mieć także hakerzy? W przypadku, gdy nie masz możliwości skorzystania z bezpieczniejszej opcji i koniecznie musisz połączyć się z niezaufaną siecią, zadbaj o te elementy:

  1. Wyloguj się ze wszystkich stron i aplikacji, których nie zamierzasz w danym momencie używać,
  2. Korzystaj tylko ze stron, których adres zaczyna się od https://. Dzięki temu zapewnisz sobie większe bezpieczeństwo poprzez szyfrowane połączenie,
  3. Korzystaj z VPN (Virtual Private Network), który dodatkowo zapewni poufność przesyłanych danych.

W tym poradniku porównaliśmy popularne antywirusy z funkcją VPN. Zobacz, które z nich warto wybrać.

Nie zapisuj haseł w przeglądarce

Popularne przeglądarki nierzadko proponują, że zapamiętają za nas hasła do posiadanych kont. To bardzo wygodne rozwiązanie, dlatego nikogo nie dziwi, że często bezrefleksyjnie klikamy “Zapamiętaj”. Warto jednak pamiętać, że ułatwiając sobie w ten sposób korzystanie z sieci, poza komfortem fundujemy sobie także spore ryzyko. Przechwycenie haseł zapisanych w przeglądarce jest scenariuszem tak samo przykrym, jak i – niestety – prawdopodobnym.

Przykład hasła zapisanego w przeglądarce
Hasła zapisywane do różnych kont w social media za pomocą przeglądarki nie są do końca bezpieczne.

Dlatego korzystając z przeglądarki stosujmy zasadę ograniczonego zaufania, jeśli chodzi o przechowywanie haseł. Spokojnie, nie oznacza to, że musimy (wręcz przeciwnie: nie powinniśmy!) wracać do czasów, gdy hasła zapisywaliśmy w kalendarzu czy zeszycie. Z odsieczą przychodzą nam programy stworzone do zapisywania haseł (tzw. menedżer haseł), które odpowiednio je szyfrują i zabezpieczają.

By jeszcze lepiej chronić swoje konta w sieci, korzystaj z weryfikacji dwuetapowej (2FA) wszędzie, gdzie to możliwe. To dodatkowe zabezpieczenie, które zapobiega włamaniu nawet wtedy, gdy dojdzie do przechwycenia hasła.

Korzystaj z dobrego antywirusa

Nie ma lepszego sposobu na zabezpieczenie komputera przed włamaniem niż wyposażenie go w program antywirusowy, który będzie aktywnie chronić urządzenie. Jeśli korzystasz z Windowsa 10 lub 11, to wbudowany w nieco Microsoft Defender będzie podstawowym, solidnym rozwiązaniem do ochrony urządzenia. Ale dzisiaj zagrożenia mogą czyhać na każdym kroku, dlatego warto pomyśleć o innych opcjach.

A taką może być zewnętrzne, popularne oprogramowanie do ochrony komputera nie tylko przed wirusami. Na przykład aplikacja Norton 360 poza ochroną antywirusową zapewnia dodatkowe, wcale nie mniej przydatne funkcje. Do użytecznych dodatków Nortona 360 należy choćby wspomniany już w artykule menadżer haseł, który w bezpiecznej przestrzeni przechowa Twoje hasła. Składową tego narzędzia jest także omawiany już VPN, który umożliwia bezpieczne przeglądanie internetu.

Aplikacje antywirusowe chronią komputer PC przed różnymi atakami, które np. szyfrują dyski lub przechwytują dostęp do kamerki internetowej (przez co haker może sprawdzić. co aktualnie robisz i gdzie się znajdujesz). Sprawdź najlepsze antywirusy na rynku klikając poniższy przycisk:

Dbaj o aktualność swojego oprogramowania

Nie korzystaj z przestarzałych aplikacji i wersji oprogramowania. Czas jest dużym sprzymierzeńcem, jeśli mówimy o potencjalnych podatnościach na ataki hakerskie. Bardzo często nowe aktualizacje zawierają poprawki bezpieczeństwa, które bywają kluczowe w zabezpieczaniu urządzeń przed atakami. Nie ignoruj powiadomień o nieaktualności oprogramowania czy przeglądarki – im szybciej dokonasz aktualizacji, tym bezpieczniej dla Ciebie i Twojego komputera.

Jeżeli Twój komputer z Windows wyświetli powiadomienie o nowej aktualizacji systemu, to nie zwlekaj z tym. Prawdopodobnie jest to ważna aktualizacja, która zwiększy bezpieczeństwo komputera.

Nie wszystkie aplikacje zgłaszają jednak użytkownikowi obecność nowej wersji. Możesz też takie powiadomienie przeoczyć lub zignorować. Jeśli chcesz mieć zawsze pod ręką najświeższe wersje, to możesz do tego celu wykorzystać oprogramowanie do porządkowania dysku.

Nie daj się socjotechnikom

Znajomy wysyła dziwny, nieznany link na Messengerze? A może dostajesz maila od tego samego nadawcy co zwykle, ale z treścią, która wydaje ci się niepokojąca? Zawsze zwracaj na to szczególną uwagę. Hakerzy bardzo często korzystają z socjotechnik, które niestety nieraz okazują się skuteczne.

Tego typu ataki są trudne do wykrycia przy pomocy programów antywirusowych, dlatego kluczowym jest zachowanie czujności. Pamiętaj, że w Twojej głowie powinna zapalić się czerwona lampka, gdy:

  • Nadawca wywiera presję i sugeruje, że coś jest bardzo pilne i wymaga natychmiastowych działań z Twojej strony,
  • W treści widzisz link, którego nie kojarzysz,
  • Zostaniesz poproszony/a o podanie wrażliwych danych (np. dane karty płatniczej czy hasła).

Pamiętaj, że to człowiek ostatecznie staje się najsłabszym ogniwem w temacie bezpieczeństwa. Nawet jeśli wyposażysz swój dom w pancerne drzwi to nie będą one chroniły przed atakującym, jeśli podarujesz mu klucze. Tak samo jest w internecie.