Za nami kolejny webinar organizowany przez home.pl, w ramach cyklu Akademia home.pl Godzinne spotkanie online, tym razem dotyczyło skutecznego pozycjonowania strony WWW i jej edycji, tak aby osiągnąć wysoką pozycję w Google poprowadzony przez Barbarę Kaleńczuk, Specjalistkę ds. marketingu z Zespołu Wsparcia WWW. Uczestnicy mieli też sporo pytań. Poniżej publikujemy odpowiedzi na każde z nich, których udzielili eksperci home.pl
Gdzie odnaleźć tzw. dobre katalogi? Przykład dobrego katalogu
Dobre katalogi to są te, które tyczą się konkretnej branży. Nie poleca się dodawania wizytówki swojej firmy (tym samym strony internetowej) do katalogów, które zawierają wszystkie firmy, niezależnie od jej rodzaju i kategorii. Warto zainteresować się serwisami, które poza agregowaniem spisu przedsiębiorstw dostarczają również użytkownikom jakąś wartość w postaci contentu poradnikowego lub informacyjnego. Polecam również przed dodaniem firmy do jakiegokolwiek katalogu sprawdzić, czy jest on zaindeksowany w Google. Aby to zrobić należy wpisać w wyszukiwarce: site:adreskatalogu.pl
Czy ma każdej podstronie dawać te nagłowki h1?
Tak, każda podstrona powinna zawierać zarówno nagłówek H1, jak i nagłówki H2-H6.
Sugeruję, aby w nagłówku H1 zamieścić główne hasła kluczowe dotyczące danej podstrony (np. nazwa usługi, której ta podstrona dotyczy), natomiast w nagłówku H2 hasła kluczowe, które precyzują daną podstronę, wchodzą głębiej w jej temat. Pamiętaj, aby H1 znajdował się na samej górze strony, jako pierwszy z nagłówków.
Przykład zastosowania nagłówków H1-H6 na stronie internetowej
Załóżmy, że nasza strona dotyczy usług budowlanych świadczonych w Szczecinie. Zatem nagłówki na głównej stronie powinny wyglądać następująco:
H1: Usługi budowlane i remontowe Szczecin (hasła kluczowe ogólnie opisujące działalność)
H2: Wykończeniówka, kafelkowanie łazienek, drobne naprawy (hasła kluczowe precyzujące dane usługi)
Każdy z kolejnych nagłówków jest już mniej istotny dla Google i powinien zawierać to, co według naszego uznania, pomoże użytkownikom i Algorytmom Google lepiej rozumieć treści na naszej stronie.
Czy można mieć parę adresów siedziby firmy w wizytówce Google? Jak to zrobić?
Każda siedziba firmy powinna posiadać osobną wizytówkę Google Moja Firma. Po więcej informacji odsyłam tutaj: https://www.google.com/intl/pl_pl/business/
Znacznik „<a href=>” oznacza link jaki posiadamy na danej stronie. Tutaj ten link ma znacznik „nofollow”, co sugeruję usunąć, gdyż pozbawia nas to linkowania wewnątrz witryny.
Witaj, czy stronę facebooka – fanpage można również „pozycjonować” w google ?
Fanpage na Facebooku będzie wysoko pozycjonował się na hasło zawierające jego nazwę. Natomiast ze względu na brak możliwości choćby modyfikowania kodu źródłowego w profilu firmowym na FB, czy oznaczania nagłówków H1-H6 we wpisach, pozycjonowanie fanpage na facebooku na hasła związane z działalnością nie jest możliwe.
Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Strona WWW czy fanpage na Facebooku?
Są 4 znaczniki linków, follow/nofollow/ugc/sponsored Czy google określa, stopień ich wartości. szczególnie tych nowych dwóch.
Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy pochylić się nad tym co oznaczają poszczególne atrybuty i jaką informację przekazują one do Google.
Co oznacza atrybut rel=”follow”?
Atrybut rel=”follow” przekazuje informację Algorytmom Google, że strona, która znajduje się w odnośniku jest stroną godną polecenia, więc należy ją zaindeksować. Z punktu widzenia pozycjonowania linki oznaczone tym atrybutem są najbardziej wartościowe, ponieważ podnoszą one rangę domeny w Google.
Co oznacza atrybut rel=”nofollow”?
Atrybut rel=nofollow stosujemy w przypadku linków do stron, których nie chcemy rekomendować wyszukiwarce i nie chcemy, aby były one zaindeksowane i wyświetlane w wynikach wyszukiwania.
Co ozncza atrybut rel=”sponsored”?
Jest to jeden z najnowszych atrybutów linków. Tym atrybutem należy oznaczać odnośniki, które wcześniej były oznaczone jako nofollow i prowadzą one do reklamodawców, czyli kierują na przykład na artykuły sponsorowane.
Co oznacza atrybut rel=”ugc”?
To kolejny świeżo wprowadzony przez Google atrybut linka. On powinien pojawiać się w treściach publikowanych przez użytkowników, czyli np. w komentarzach lub na forach internetowych.
Atrybuty linków- który jest najważniejszy dla Google?
Podsumowując, najważniejszym atrybutem linka jest wciąż rel=”follow”, który jednoznacznie rekomenduje daną stronę. Warto również pochylić się nad najnowszym atrybutem, jakim jest rel=”ugc”. Jeżeli pojawi się on w treściach jednoznacznie wskazujących daną stronę, jako eksperta, znacznie podniesie jej rangę w wyszukiwarce.
Po więcej informacji odsyłam do artykułu na blogu Google dla WebMasterów: https://support.google.com/webmasters/answer/96569?hl=pl
Dzień dobry, jak opisywać grafiki które wgrywamy na stronę?
Każda z grafik, którą publikujemy na naszej stronie powinna być opisana atrybutem „alt”. Powinniśmy zawrzeć w nim główne hasła kluczowe po których nasza grafika mogłaby zostać odszukana w Google Grafika.
Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule: Jak opisywać grafiki na stronie.
Mam stronę w której podstronami są nazwy produktów czy nagłówkami H1 powinny być nazwy tych produktów?
Tak, należy pamiętać, aby poza nazwami tych produktów w nagłówku H1 znalazły się główne hasła kluczowe, które ich dotyczą.
Tak, o ile nie zduplikujemy treści, które publikowaliśmy już wcześniej, na przykład na naszej stronie. Jest to polecana technika tworzenia link buildingu na stronie- gościnna publikacja treści eksperckich, z linkowaniem do źródła artykułu, czyli do naszej stronie.
Witaj, jak prowadzę stronę w innym języku niż polskim (cyrylica) czy wobec tego warto słowa kluczowe tez pisać polskimi literami?
Wszystko zależy od tego, do jakich użytkowników chcesz trafić. Jeżeli są to również polskojęzyczni użytkownicy, rekomenduję stworzenie osobnej wersji strony, w której poza hasłami kluczowymi, również tekst będzie pisany alfabetem łacińskimi. Jeżeli te warunki są spełnione, strona będzie indeksować się prawidłowo polskim użytkownikom Google.
W jaki sposób modyfikować „follow”
Jest to znacznik, który mieści się w kodzie źródłowym strony i to tam należy go modyfikować.