Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak zrobić stronę z ogłoszeniami za pomocą WordPressa?

Jak zrobić stronę z ogłoszeniami za pomocą WordPressa?

Zaczynają Cię denerwować zmienne trendy w mediach społecznościowych, zmniejszane zasięgi postów i znikomy wpływ na to, co pojawia się w Twojej grupie? Czas na własną stronę internetową, na której użytkownicy będą zamieszczać oferty na wzór OLX i Allegro Lokalnie. W tym artykule dowiesz się, jakie wtyczki do WordPressa pomogą Ci w uruchomieniu portalu z ogłoszeniami.

Dlaczego warto uruchomić stronę z ogłoszeniami?

Jakie zalety kryje w sobie pomysł na uruchomienie portalu, na którym użytkownicy będą zamieszczać różne ogłoszenia? Argumentów przemawiających za realizacją jest wiele. Poniżej wymieniłem tylko kilka z nich.

Budowa lokalnej społeczności

Strona internetowa z ogłoszeniami może być dobrym krokiem ku budowie lokalnej społeczności ludzi, którzy mają wspólne zainteresowania, wyzwania i mieszkają w okolicy. Portal z opcją dodawania zapytań i ofert zwłaszcza dla mieszkańców mniejszych miast ułatwi nawiązywanie kontaktów, poszukiwanie specjalistów (np. od remontów) i innych osób. W ten sposób lokalna społeczność będzie wiedziała gdzie i kogo prosić o pomoc, a także jak umieszczać ogłoszenia dla innych mieszkańców.

Zmienne trendy i algorytmy w social media

Wydawać się może, że informacje z ogłoszeniami najłatwiej dodać do grupy na Facebooku. Jest to łatwe i dostępne z poziomu telefonu oraz aplikacji, ale jako administrator grupy nie masz tam pełnej kontroli nad tym, co się dzieje z tymi treściami. Trendy i algorytmy w social media – zwłaszcza na Facebooku – zmieniają się i są nieprzewidywalne, a to wpływa na widoczność i zasięg postów (te są cały czas ograniczane).

Pamiętaj również, że prowadząc grupę tylko pozornie jesteś jej właścicielem. Formalnie wszystkie obszary związane z budową społeczności (fanpage, grupy) są integralną częścią firmy Meta i mogą zostać w każdej chwili skasowane, jeśli z jakichś powodów zostanie złamany regulamin wewnętrzny serwisu.

Pełna kontrola nad jakością ogłoszeń

Własną stronę WWW budujesz od podstaw i masz wpływ na jej wygląd. Uruchamiając portal ogłoszeniowy ustalasz także własne zasady oraz kryteria publikacji ofert. Możesz np. wymagać od użytkowników, aby każde ogłoszenie miało zdjęcie lub informacje o zakresie usługi.

Dodając do tego opcję usuwania potencjalnie fałszywych i niebezpiecznych ogłoszeń zwiększysz swoją wiarygodność, a użytkownicy docenią, że mogą korzystać z serwisu, w którym czują się bezpiecznie.

Możliwość zarobku

Portal ogłoszeniowy to jedna z form zarobku. Za wystawianie nowych ogłoszeń możesz pobierać symboliczne opłaty a także (jeśli już zyskasz odpowiednią widownię) sprzedając przestrzeń reklamową na swojej stronie.

Pamiętaj jednak, że przynajmniej na początku musisz rozkręcić zbudować popularność serwisu i zdobyć pierwsze ogłoszenia za darmo, aby pomysł mógł się rozwijać. W takiej perspektywie łatwiej ci będzie wprowadzić elementy komercyjne lub wprowadzić prowizję od realizacji ogłoszeń.

Co jest potrzebne do zrobienia portalu ogłoszeniowego?

Własna strona do dodawania ogłoszeń wymaga posiada 3 podstawowych elementów:

  • domeny (adresu internetowego)
  • hostingu
  • certyfikatu SSL

Aby portal mógł działać i wyświetlać się nie tylko w przeglądarce, ale także w Google – potrzebujesz adresu, pod którym ludzie znajdą go w sieci. Właśnie czymś takim jest domena. Jak dobrze ją wybrać dla strony internetowej, na której ludzie będą publikować ogłoszenia? Masz przynajmniej kilka możliwości:

  • Najbardziej logicznym i optymalnym rozwiązaniem jest poszukanie domeny z rozszerzeniem .pl – to najpopularniejsza końcówka w Polsce.
  • Alternatywą jest poszukanie domeny regionalnej tj. .szczecin.pl, .waw.pl, wroclaw.pl – to dobry pomysł, jeśli Twój portal będzie skierowany do osób z konkretnego obszaru geograficznego.
  • Inwestując w domenę globalną, taką jak .com lub .info, możesz pokusić się o rozwój strony na inne rynki.
  • Jeśli chcesz budować kreatywny wizerunek i wyróżnić się na rynku – spróbuj znaleźć domenę z kategorii nTLD (tzw. nowe domeny). Są wśród nich takie rozszerzenia, jak: .city, .online, .expert czy .zone.

Chcesz wiedzieć więcej o wyborze domeny? Zapoznaj naszą instrukcją jak zarejestrować pierwszą domenę.

Drugi element układanki to hosting. Dzięki tej usłudze otrzymasz przestrzeń na pliki strony internetowej. Dobry hosting pod portal ogłoszeniowy powinien charakteryzować się dobrą wydajnością, regularnymi kopiami zapasowymi oraz wsparciem dla najnowszej wersji PHP, technologii LiteSpeed czy http/3.

Jest to konieczne, gdy w pewnym momencie Twój portal z ogłoszeniami przeglądać będzie większa liczba użytkowników. Odpowiednie zasoby sprzętowe zapewnią szybkie ładowanie strony. Wszystkie warunki spełnia w tym przypadku WordPress Hosting SSD w home.pl.

Certyfikat SSL jest ci z kolei niezbędny, aby nie odstraszyć użytkowników komunikatem o „niezaufanej witrynie”. Zamówienie certyfikatu dla domeny uchroni Cię przed takim błędem:

Błąd certyfikatu SSL w Chrome "Twoje połączenie z tą witryną nie jest bezpieczne"
Przykładowy komunikat w przeglądarce Google Chrome przy braku certyfikatu SSL

Jeżeli już dysponujesz powyższymi usługami – czas rozpocząć budowę strony! Do tego celu warto zastosować oprogramowanie WordPress, które zainstalujesz m.in. poprzez autoinstalator. Zapoznaj się z instrukcją jak zainstalować CMS WordPress w home.pl.

Potrzebujesz przewodnika, który pokazuje przykładowe tworzenie strony? Kliknij tutaj i przeczytaj, jak zbudować prostą witrynę za pomocą aplikacji WordPress.

Wtyczki do WordPressa, dzięki którym zbudujesz stronę internetową z ogłoszeniami

Instalacja WordPressa to pierwszy krok do zbudowania własnego portalu. Drugi to odpowiednie zabezpieczenie strony. Trzeci polega na odpowiednim doborze wtyczek, które ułatwią Ci budowę portali z ofertami użytkowników. W poniższym zestawieniu zgromadziłem dla Ciebie przykładowe pluginy, które otwierają przed właścicielami stron nowe możliwości, związane z obsługą ogłoszeń.

Ważne – poniższe wtyczki nie są w pełni przetłumaczone na język polski i ich obsługa wymaga znajomości języka angielskiego.

Advanced Classifieds and Directory Pro

Dzięki tej wtyczce uruchomisz w WordPressie funkcjonalny i przejrzysty portal z ogłoszeniami drobnymi. Dodatek ten posiada bardzo dużo ustawień, które ułatwiają dostosowanie wyglądu ogłoszeń do Twoich potrzeb. Dodatkowo plugin dodaje do strony z ogłoszeniami wyszukiwarkę, która umożliwia przeszukanie ofert pod kątem słów kluczowych, zakresu ceny, lokalizacji, czy po prostu kategorii.

Co ciekawe, w wersji darmowej plugin jest naprawdę obszerny (nie ma limitów dla liczby ogłoszeń), a opcja licencji komercyjnej nie jest specjalnie droga bo oscyluje w granicach 8 dolarów miesięcznie, a zawiera m.in. integrację z Paypalem oraz wtyczką WooCommerce.

Wtyczka do tworzenia strony z ogłoszeniami na WordPress - Advanced Classfieds
Wygląd przykładowych ogłoszeń na stronie internetowej po użyciu wtyczki Advanced Classifieds and Directory Pro

AWP Classifieds

Ta wtyczka działa na nieco innej zasadzie od powyższej. Przede wszystkim nie jest ona tak rozbudowana (choć w darmowej wersji wystarczy do uruchomienia serwisu ogłoszeniowego na początek) i posiada osobne, płatne moduły dodające różne opcje, zwiększające funkcjonalność.

Mimo wszystko, warto ją sprawdzić. W ustawieniach ogłoszeń administrator może zdecydować m.in. jakie formaty plików zdjęciowych użytkownik zastosuje w ogłoszeniu, jakie pola są wymagane do uzupełnienia, a także jaki format waluty jest obsługiwany.

Wtyczka typu portal z ogłoszeniami - WordPress
Przykładowy wygląd ogłoszenia we wtyczce AWP Classfieds

Directorist – Business Directory

Directorist to bardzo ciekawa wtyczka typu „portal ogłoszeniowy”, którą warto zainteresować się z kilku względów. Po pierwsze – jako jeden z niewielu pluginów w tej kategorii posiada wersję komercyjną „wieczystą”, płatną jednorazowo.

Po drugie – bardzo dobrze współdziała z edytorem strony Elementor, co ułatwia konfigurację wyglądu ogłoszeń lub podstron z kategoriami. Nie musisz więc dbać o osobny motyw na stronę, bo możesz bazować na tym, co daje Ci sam plugin Elementor.

Dodatek sprawdza się też bardzo dobrze w wersji darmowej, gdyż posiada własny autoinstalator, importujący do Twojej struktury WordPressa niezbędne elementy np. strony i podstrony kategorii. W znacznym stopniu ułatwia to pracę.

Strona z ogłoszeniami utworzona w Elementorze oraz wtyczce Directorist.
Wygląd podstrony z ogłoszeniami po użyciu wtyczki Directorist oraz edytora Elementor.

Classified Listing

To kolejny plugin, który ułatwia budowę portalu do publikacji ogłoszeń. Jest bardzo uniwersalny, ponieważ nadaje się zarówno do strony, na której zamieszczane są oferty sprzedaży produktów fizycznych, cyfrowych, jak i normalnych usług typu sprzątanie, remonty, transport itp.

Podobnie, jak w przypadku innych wtyczek – warto wgryźć się w każde ustawienie i zapoznać się z dokumentacją. Możliwości dodatku są naprawdę duże, a sama zakładka do konfiguracji powiadomień email zawiera kilkadziesiąt pozycji.

Wygląd ogłoszeń po zainstalowaniu wtyczki Classifieds Listings w WordPress