Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Darmowe motywy do WordPressa – poznaj listę 10 dodatków, które upiększą Twoją stronę internetową

Darmowe motywy do WordPressa – poznaj listę 10 dodatków, które upiększą Twoją stronę internetową

Budowanie strony w CMS WordPress nie musi wyglądać jak wtaczanie dużego kamienia pod górę. Wszystko zaczyna się od wyboru odpowiedniego motywu. To on wpływa na paletę barw, rodzaj fontu i wygląd pojedynczych elementów. Jeśli to zrobisz – jesteś w połowie drogi do pojawienia się ze stroną w sieci. W tym artykule znajdziesz 10 darmowych motywów, które przyśpieszą oraz ułatwią Twój start w świecie webedelopingu.

Motyw a szablon – z technicznego punktu widzenia są to 2 oddzielne elementy WordPressa. Motyw to zbiór instrukcji jak mają wyglądać poszczególne składniki strony. Szablony z kolei to gotowe wzorce do wykorzystania przy tworzeniu dowolnej podstrony. Z tej perspektywy szablony znajdują się w tej hierarchii na niższej pozycji. Na potrzeby tego tekstu dokonałem uproszczenia i obu haseł używam mając na myśli właśnie motyw.

Darmowy szablon czy płatny szablon – co wybrać?

Darmowe szablony mają oczywiście tę przewagę, że nie musisz ich kupować. Znajdziesz je w internecie na osobnych stronach prowadzonych przez twórców motywów, jak i w głównym katalogu dodatków WordPressa.

Jest ich tysiące, a podział na kategorie tematyczne. Znajdziesz wśród nich szablony pod bloga, sklep internetowy, a nawet portfolio zdjęć dla fotografa. Kiedy wybrać darmowy szablon dla WordPressa? Takich sytuacji jest przynajmniej kilka:

 • Gdy dopiero zaczynasz przygodę z tworzeniem stron i chcesz sprawdzić, jak to wygląda
 • Jeżeli motyw, który jest darmowy, spełnia Twoje potrzeby związane z wyglądem i stylem strony
 • Gdy masz ograniczony budżet i nie możesz pozwolić sobie na zakup szablonu od twórcy.

Jednak darmowe szablony mają też swoje wady. Warto o poniższych kwestiach pomyśleć, jeżeli tworzysz na przykład stronę firmową lub prowadzisz sklep internetowy (na bazie wtyczki WooCommerce):

 • Szczególnie kluczowe jest tu wsparcie autora. Darmowe motywy do WordPressa mogą nie być regularnie aktualizowane, a to tworzy potencjalny problem z bezpieczeństwem. Nieaktualny motyw może zawierać luki, przez które strona zostanie złamana przez hakera.
 • Jakość darmowych szablonów bywa „różna”. Nawet te najbardziej minimalistyczne mogą mieć problem z szybkością, bo były tworzone pod kątem funkcjonalności, a nie wydajności.
 • Pamiętaj, że za słowem „darmowe” podąża najczęściej „ograniczone”. Darmowy szablon nie da Ci tylu możliwości, co płatny, zwłaszcza gdy szukasz rozwiązania pod sklep internetowy lub stronę firmową, która pod kątem designu ma posiadać jakąś ciekawą charakterystykę.

Dobra i estetyczna strona WWW nie powinna powstawać długo. Poznaj hosting dla WordPressa, który przeprowadzi Cię krok po kroku po polecanych szablonach i wtyczkach.

Zalety i wady płatnych motywów

W przypadku płatnych szablonów sprawa jest nieco bardziej złożona. Najprościej jednak ujmując, są one po prostu alternatywą, skierowaną do już bardziej świadomych (i wiedzących czego potrzebują) użytkowników. Motyw do WordPressa kupuje się w momencie, gdy chcesz posiadać rozwijane i wspierane rozwiązanie.

Motywy do WordPressa mają zróżnicowaną cenę w zależności od polityki dostawcy, a nawet specyfikacji danej „skórki”. Proste, mniej złożone szablony mogą kosztować kilka lub kilkanaście dolarów. Inne z kolei kosztują od kilkudziesięciu to nawet kilkuset dolarów. Jeszcze droższe dodatki należą już do rzadkości.

Jakie zalety posiadają płatne motywy? To przede wszystkim:

 • regularne aktualizacje w postaci nowych funkcji, a także usuwania błędów.
 • dostęp do pomocy technicznej na wypadek pojawienia się jakichkolwiek problemów
 • większe możliwości personalizacji i dostosowania motywu do własnej strony

Należy przy tym pamiętać, że nawet zakup motywu nie jest idealnym wyborem. Jak pokazuje wieloletnia praktyka, nawet takie rozwiązania mogą być obarczone masą błędów, które powodują, że strona działa wolno, a sam szablon jest przeładowany funkcjami i trudny w obsłudze. Na dodatek sama pomoc techniczna bywa „dyskusyjna”, bo dostępna tylko pod mailem.

Warto też pamiętać, że zakup szablonu wiąże się najczęściej z dostępem do powyższych korzyści przez rok. Jeśli po tym czasie będziesz potrzebować wsparcia lub aktualizacji – musisz odnowić licencję w zbliżonej cenie. Aczkolwiek sam motyw będzie działać cały czas.

Na co uważać w darmowych szablonach?

Jeśli zdecydujesz się na darmowy szablon, musisz być ostrożny i sprawdzić kilka rzeczy, zanim go zainstalujesz. Po pierwsze, upewnij się, że szablon jest bezpieczny i nie zawiera żadnego złośliwego kodu, który może zainfekować twoją stronę lub komputer.

Po drugie, unikaj paczek instalacyjnych z darmowym szablonem, umieszczonych w podejrzanych serwisach, stronach, na forach. Weryfikuj, czy źródło pochodzenia motywu jest wiarygodne. Uważaj zwłaszcza na wszelkiego rodzaju oferty płatnych wtyczek, dystrybuowanych „za darmo” – bywają kuszące, ale nie masz pewności, co zostało w nich umieszczone.

Wskazówka – Każde archiwum z darmową wtyczką lub motywem warto przeskanować dobrym antywirusem, aby uniknąć zainfekowania komputera.

Po trzecie – sprawdź, jak działa szablon na roboczej treści. Skorzystaj z takich narzędzi jak Google PageSpeed Insights lub GTmetrix i upewnij się, że wybrany motyw funkcjonuje szybko. Ze względu na darmowość, takie dodatki nie muszą posiadać wysokiej jakości, a to może wpłynąć na komfort działania strony. To z kolei wpływa na pozycję witryny w Google.

Jak zainstalować darmowy motyw w WordPressie?

Zainstalowanie darmowego motywu w WordPressie jest proste i zajmuje kilka minut. Możesz to zrobić na dwa sposoby: przez panel administracyjny WordPressa lub przez połączenie FTP. Obie metody opisałem poniżej:

 • Przez panel administracyjny WordPressa:
 1. Zaloguj się do swojego panelu administracyjnego WordPressa i przejdź do zakładki Wygląd -> Motywy.
 2. Kliknij na przycisk „Dodaj” i wyszukaj motywu według nazwy, kategorii lub tagów.
 3. Wybierz motyw, który ci się podoba i kliknij na przycisk Zainstaluj. Jeżeli masz motyw pobrany ze strony, wówczas wystarczy wybrać opcję „Wyślij motyw na serwer”.
 4. Po zakończeniu instalacji kliknij przy nim Aktywuj.
 • Przez FTP:
 1. Pobierz plik motywu ze strony lub bloga twórcy motywu i rozpakuj go na swoim komputerze zgodnie z instrukcją (dokumentacją).
 2. Zaloguj się do swojego serwera za pomocą programu FTP np. FileZilla, Total Commander lub WinSCP. Jeśli masz hosting w home.pl – skorzystaj z funkcji WebFTP w Panelu klienta.
 3. Odszukaj katalog ze stroną na swoim serwerze i przejdź do folderu wp-content/themes i skopiuj tam folder z rozpakowanym motywem.
 4. Zaloguj się do swojego panelu administracyjnego WordPressa i przejdź do zakładki Wygląd -> Motywy.
 5. Znajdź motyw, który właśnie skopiowałeś i kliknij na przycisk Aktywuj.

Polecane, darmowe szablony do WordPressa

Na poniższej liście znajdziesz 10 szablonów, które możesz pobrać za darmo. Kilka z nich ma swoje płatne odpowiedniki, ale nie są one wymagane do budowy strony internetowej. Zapoznaj się z naszymi propozycjami.

Lativ

Przyjemny dla oka, designerski, estetyczny motyw, który pasuje do wszelkiego rodzaju firm z branży beauty lub medycyny estetycznej.

Pobierz szablon Lativ tutaj.

Darmowy szablon do WordPressa dla firm z branży beauty

Hey

Czysty, minimalistyczny szablon dla blogerów. Jeśli nie chcesz przytłoczyć swoich czytelników nadmierną ilością treści to Hey będzie dla Ciebie dobrym wyborem.

Pobierz szablon Hey tutaj.

Darmowy motyw do WordPressa, który pasuje do blogów.

Grammer One

Motyw, który przypomina galerię zdjęć, a więc warto zwrócić na niego uwagę jeśli jesteś fotografem lub artystą, chcącym zaprezentować w internecie swoje dzieła.

Pobierz szablon Grammer One tutaj.

Darmowy szablon do WordPress dla fotografa lub artysty

Lettre

Kolejny, bezpłatny motyw do WordPressa, który ułatwia uruchomienie bloga. Jest prosty pod kątem designu, ale łatwy w obsłudze. Posiada również opcję dodania pola do zapisu na newsletter. Ten dodatek będzie z pewnością odpowiedni dla blogerek i blogerów z branży fashion i wedding.

Pobierz darmowy szablon Lettre tutaj.

Darmowy szablon dla bloga ślubnego lub modowego

Iotix

Darmowy szablon dla małej firmy, która działa w branży technologicznej. Świetnie sprawdza się w przypadku jednoosobowych działalności, które oferują konkretną usługę np. konsultacje online, dostęp do aplikacji itp.

Darmowy szablon Iotix dla WordPressa znajdziesz tutaj.

Darmowy motyw do strony internetowej na WordPress dla firmy technologicznej

Attar

Motyw Attar to ciekawy wybór dla firm z branży beauty, które zajmują się sprzedażą lub produkcją kosmetyków. Może być również użyty przez blogerów, influencerów promujących tego typu produkty na swojej stronie.

Pobierz za darmo motyw Attar tutaj.

Motyw do WordPressa za darmo, który pasuje do strony promującej kosmetyki

Morden

Uniwersalny, biznesowy motyw pod różne branże np. turystykę, przemysł, ubezpieczenia itp. Nie jest skomplikowany, ale będzie przydatny w momencie, gdy szukasz kompromisu.

Motyw Morden jest dostępny tutaj.

Darmowy szablon do WordPressa na stronę firmową

Ollie

Bardzo elastyczny, uniwersalny i zaskakująco dobrze opisany pod kątem dokumentacji szablon do WordPressa. Pasuje zarówno do stron firmowych, jak i hobbystycznych.

Motyw Ollie jest dostępny za darmo tutaj.

Bezpłatny szablon WordPress dla stron internetowych

Astra

Astra to już legendarny wśród webdeveloperów motyw, który służy często jako fundament pod stronę internetową. To jeden z najpopularniejszych dodatków do WordPressa, w którym znajduje się wiele ciekawych funkcji do personalizacji wyglądu strony.

Paczkę instalacyjną z Astra znajdziesz tutaj.

WP Astra - darmowy motyw do WordPressa

Blocksy

Blocksy to coś więcej niż tylko motyw. Autorzy tego dodatku nie pozostawili użytkownika bez narzędzi do budowania strony i uwzględnili w swojej darmowej ofercie również pakiet bloków do edytora Gutenberg (jako osobny plugin). Dzięki temu wybierając ten motyw oraz wtyczkę otrzymujesz kompletny zestaw elementów do postawienia swojej strony internetowej.

Więcej o Blocksy poczytasz tutaj.

Motyw do WordPressa o nazwie Blocksy

Wskazówka – każdy dodatek do WordPressa (motyw lub plugin) warto aktualizować do najnowszej wersji, aby uniknąć potencjalnego ryzyka z włamaniem i usunięciem strony. Dlatego twórz kopie zapasowe na wypadek konieczności przywrócenia danych. Sprawdź polecane narzędzie do backupu stron WWW.

O czym jeszcze warto przeczytać?