Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak zaktualizować telefon z Androidem?

Jak zaktualizować telefon z Androidem?

Kupujesz lub posiadasz smartfon z systemem Android? Sprawdź poniżej jak i dlaczego warto go aktualizować. W poniższym poradniku zamieściliśmy proste instrukcje instalacji nowej wersji oprogramowania na telefonach popularnych marek na polskim rynku. Dowiesz się również, dlaczego aktualizację są ważne i co Ci może grozić, jeżeli telefon jest już stary i nie wspiera go producent.

Aktualizacja Androida do nowej wersji – instrukcja

Procedura aktualizacji smartfona z Androidem jest łatwa i uniwersalna dla urządzeń od różnych producentów. Różnice mogą tkwić wyłącznie w nazewnictwie odpowiedniej opcji, w której znajdziesz szczegóły aktualizacji. Poniżej zamieściliśmy krótkie instrukcje dla najpopularniejszych marek smartfonów na rynku.

Jak zaktualizować telefon Xiaomi lub POCO?

Aktualizacja Androida dla smartfonów marki Xiaomi oraz POCO wygląda podobnie. Jest to efekt bliźniaczej nakładki MIUI, zainstalowanej na smartfonach obu marek.

Jak zaktualizować Androida Xiaomi i POCO?

  1. Wejdź w menu Ustawienia – możesz to zrobić rozwijając górną belkę z menu i dotykając ikonę ustawień. Alternatywnie, znajdź na ekranie głównym ikonę podpisaną Ustawienia.
  2. Znajdź zakładkę „O telefonie” i wejdź do niej
  3. Zapoznaj się z informacjami o telefonie i przejdź do kafelka z nazwą nakładki (w tym przypadku MIUI).
  4. Smartfon po kilku sekundach sprawdzi, czy dostępna jest aktualizacja. Jeśli tak – zaproponuje jej pobranie i instalację.

Jak zaktualizować Androida na telefonie marki Samsung?

Aby zaktualizować smartfon Samsunga, przejdź do menu Ustawienia i odszukaj opcję o nazwie „Aktualizuj oprogramowanie”. Jeśli aktualizacja będzie dostępna, pojawi się opcja „Pobierz i zainstaluj”.

Jak zaktualizować Androida na telefonie Motorola?

Smartfony Motorola posiadają czysty system Google z kilkoma wgranymi funkcjami od producenta. Z tego względu proces aktualizacji wygląda odrobinę inaczej. Wejdź do menu Ustawienia, przejdź do opcji System, a następnie Zaawansowane i odszukaj funkcję „Aktualizacje systemowe”.

Jak zaktualizować smartfon Oppo?

Jeżeli posiadasz urządzenie od Oppo, to skorzystaj z menu Ustawienia, Informacje o urządzeniu i dotknij nazwy systemu w kafelku. Smartfon sprawdzi dostępność nowej wersji.

Jak uzyskać szybciej aktualizację?

W niektórych sytuacjach istnieje szansa na szybsze uzyskanie aktualizacji na swoim telefonie. Jak to zrobić? Kluczowy jest tutaj wybór regionu, w którym obsługiwane jest urządzenie. W każdej chwili możesz ten region zmienić na inny. Wystarczy wejść do Ustawień i w wyszukiwarce funkcji wpisać „region„. Powinna się wówczas wyświetlić stosowna funkcja do wyboru kraju.

Jaki region jest najlepszy, aby uzyskać aktualizację wcześniej?

Standardowo większość polskich użytkowników wybiera jako region Polskę. Należy tutaj mieć na uwadze, że Polska należy do grupy państw, które uzyskują aktualizacje Androida relatywnie późno (wynika to z kilku czynników). Dlatego warto zmienić region na inny i samodzielnie sprawdzić, czy w innym kraju nowa wersja Androida dla danego urządzenia została wydana.

Przy wyborze regionu unikaj krajów azjatyckich. Polityka aktualizacji w tych państwach jest specyficzna, ponieważ razem z łatką Androida instalowane są zbędne aplikacje, nieprzydatne z perspektywy polskiego użytkownika. Polecam jednocześnie sprawdzić kraje europejskie tj. Szwajcaria, Niemcy, Szwecja, Hiszpania lub Wielka Brytania.

Pamiętaj, że zmiana regionu nie zmienia języka w samym systemie!

Dlaczego warto aktualizować telefon z Androidem?

Jeżeli posiadasz smartfona z Androidem, sprawdzaj regularnie czy Twój otrzymał aktualizację. W niektórych sytuacjach powiadomienie o nowej wersji powinno pojawić się na górnej belce. Dlaczego warto aktualizować oprogramowanie na smartfonie? 2 kluczowe korzyści to:

  • wprowadzają nowe funkcje oraz możliwości konfiguracji.
  • poprawiają bezpieczeństwo urządzenia.

Należy przy tym dodać, że nie wszystkie aktualizacje są takie same i gwarantują dostęp do nowości. Możemy je podzielić na 2 kategorie: aktualizacje główne (rozbudowane, zajmujące więcej miejsca, podnoszą wersję Androida) oraz aktualizacje zabezpieczeń (mniejsze łatki, których zadaniem jest aktualizacja zabezpieczeń Androida). Te drugie są wydawane częściej.

Zbliżają się ferie lub dłuższe wakacje? Sprawdź, jak zabezpieczyć telefon dziecka.

Jak długo wspierany jest smartfon z Androidem?

Długość i zakres wsparcia zależy od polityki aktualizacji producenta urządzenia. Każdy model lub seria może mieć własny harmonogram dostarczania nowych wersji oprogramowania. Listy aktualnie wspieranych urządzeń znajdziesz pod poniższymi linkami:

Co zrobić, jeśli telefon nie otrzymuje aktualizacji?

Każdy telefon z Androidem otrzymuje kilka lat wsparcia po premierze od producenta. Ten okres jest różny dla poszczególnych marek. Warto to jednak dodać, że czas ten liczy się od momentu premiery smartfona, a nie jego zakupu w sklepie. Innymi słowy – jeżeli kupisz urządzenie niemal natychmiast po pojawieniu się go na rynku, tym dłużej będziesz cieszyć się aktualizacjami.

Teoretycznie, każdy smartfon powinien otrzymywać rocznie 1-2 (w niektórych przypadkach więcej) małe aktualizacje z łatkami bezpieczeństwa oraz jedną dużą aktualizację zmieniającą wersję Androida na wyższą. Nie zawsze jednak jest tak różowo. Może się okazać, że w miarę nowy telefon przez kilka miesięcy nie będzie uzyskiwać żadnych powiadomień o nowej wersji oprogramowania. Tak samo może być ze starszymi modelami, które będą powoli „wypychane” z rynku.

Wskazówka – z perspektywy bezpieczeństwa ważniejsze jest, aby samo urządzenie otrzymywało mniejsze, aczkolwiek regularne poprawki, aniżeli większe aktualizacje.

Co zrobić w takiej sytuacji?

  1. Przede wszystkim zachowaj spokój. To, że smartfon z Androidem ze względu na swój wiek nie otrzymuje już aktualizacji, nie oznacza że przestanie działać. Takim telefonem możesz dzwonić do rodziny dalej nawet przez kolejne kilka lat (o ile nie pojawią się oznaki zużycia baterii, ekranu itd.).
  2. Brak poprawek bezpieczeństwa może sprawić, że z biegiem czasu Twój smartfon będzie narażony na nowe ataki ze strony cyberprzestępców. Jeżeli regularnie korzystasz z aplikacji social media lub bankowości elektronicznej, może to być dla Ciebie realny problem. Możesz pokusić się o zainstalowanie skutecznego antywirusa na smartfonie, który uchroni Cię przed popularnymi zagrożeniami.
  3. W pewnych sytuacjach warto jednak ze zmianą smartfona poczekać, ponieważ wielokrotnie zdarzało się, że nawet starsze urządzenie otrzymywało nagle (bez zapowiedzi) aktualizację zabezpieczeń Androida.

Ostatecznym krokiem jest oczywiście zmiana telefonu na nowy, który będzie wspierany przez 3, 4 a może nawet 5 lub więcej lat. Taką decyzję z pewnością jednak podejmiesz samodzielnie, w odpowiednim momencie.

Przeczytaj również:

TAGI: / /