Według opublikowanego raportu NASK na jednego abonenta przypada 2,25 domen internetowych. Jak to jednak bywa ze średnią – kiedy jeden użytkownik dysponuje jedną usługą tego typu, inny posiada ich w swoim cyfrowym portfelu kilka lub kilkanaście. A to oznacza, że może z nich skorzystać w ramach nowych, dodatkowych stron WWW i testować pomysły biznesowe lub też odpowiadać na działania konkurencji. Pojawia się w tym momencie pytanie, jak dobrze wybrać hosting dla większej liczby serwisów, które chcemy prowadzić w internecie?
Dlaczego nie każdy hosting nadaje się do prowadzenia kilku stron internetowych?
Wyobraź sobie następującą sytuację: masz w planach przeprowadzkę, która wymaga przetransportowania nie tylko mebli, ale także dekoracji oraz sprzętu RTV i AGD. Całość waży przynajmniej kilkaset kilogramów (a nawet więcej) i zajmuje (razem z kartonami) kilkanaście metrów kwadratowych.
Do przewiezienia całości wybierasz jednak mały samochód z bagażnikiem, a także słabym silnikiem. W efekcie transport okazuje się droższy, trwa dłużej, ujawnia przy okazji dodatkowe koszty (choćby ze względu na paliwo, ale też zmęczenie kierowcy).
Tak samo jest z hostingiem. Źle dopasowana usługa do Twoich potrzeb sprawi, że z pozoru niska cena lub podstawowe parametry techniczne będą w dłuższej perspektywie nie tylko przeszkodą, ale też źródłem kolejnych kosztów.
Wybór odpowiedniej usługi hostingowej, zwłaszcza gdy chcesz uruchomić kilka stron WWW, powinien być dokładnie przemyślany. W pewnych przypadkach kompromis nie jest wskazany. Warto taką analizę oprzeć na 3 kategoriach:
- Główne parametry techniczne – każdy hosting posiada nie tylko przestrzeń na dane, ale także parametry związane z wydajnością, szybkością czy też liczbą obsługiwanych operacji np. na bazach danych.
- Funkcje zabezpieczające działanie stron – niektóre hostingi stosują rozwiązania, które w podstawowym zakresie chronią zainstalowane aplikacje, a także zwiększają szybkość wczytywania serwisów, co pozytywnie wpływa na ich pozycję w Google.
- Opcje dodatkowe, które nie zawsze są dostępne w każdej firmie hostingowej – unikalne, autorskie rozwiązania mogą Ci pomóc w osiągnięciu lepszego efektu lub zwiększeniu komfortu pracy.
Poniżej znajdziesz objaśnienia dla każdej z wymienionych kategorii, które ułatwią Ci znalezienie hostingu dla 3, 4, 5 a nawet 10 stron internetowych.
Parametry techniczne – co powinien zawierać hosting dla kilku stron?
Na tak postawione pytanie wbrew pozorom nie ma uniwersalnej odpowiedzi.
Dlaczego tak jest? Ponieważ nawet jedna strona internetowa może być bardzo obciążająca dla serwera i będzie działać bardzo wolno. Jest też druga strona tego medalu – 5 małych stron-wizytówek z jedną podstroną spokojnie obsłuży tani hosting.
Pamiętaj, że w internecie mogą pojawić się sytuacje nieprzewidziane. Najnowszy wpis na Twoim blogu zdobędzie ogromną popularność, a chwilowa promocja firmy w jakimś medium sprawi, że nagle wszyscy zaczną wchodzić na stronę i wyciskać wszystkie soki ze sprzętu, który odpowiada za działanie hostingu. To może przydarzyć się każdemu!
Gdy takich stron jest kilka to potencjalny problem z wydajnością będzie się powtarzał z większą intensywnością i częstotliwością. Jeśli masz w planach obsługę większej liczby serwisów, to warto wziąć pod uwagę takie elementy oferty pakietów hostingowych jak:
Odpowiednia przestrzeń na dane – mówi się, że dla jednej strony warto zarezerwować 1 GB, ale to bardzo duże uproszczenie. Strony mogą przecież się rozrastać, a wraz z nimi baza danych. Do tego dochodzą wtyczki, które też generują dodatkowe dane na dysku (robią tak np. pluginy WordPressa zapisujące kopie zapasowe plików).
Wsparcie dla domen i subdomen bez limitu – jeśli chcesz mieć na hostingu więcej stron, to upewnij się, że ten obsługuje dodatkowe domeny wraz z subdomenami. Czasami wybrany pakiet okazuje się stworzony tylko dla 1 serwisu i oferuje dodanie 1 domeny do konta.
Wysokie parametry bezpieczeństwa i wydajności – jeśli Twoja strona będzie coraz bardziej popularna, lub też jest po prostu sklepem internetowym, może być bardzo wymagająca dla hostingu.
Dyski SSD – tradycyjne dyski talerzowe dają większą pojemność hostingu, ale są wolniejsze. Dyski SSD z kolei są o wiele szybsze pod kątem operacji zapisu i odczytu danych.
Jak wspomniałem wyżej, nie da się tutaj przedstawić konkretnych liczb. Strony WWW są różne, jedne napisane są optymalnie, drugie pomimo rzekomej prostoty noszą „pod sobą” bardzo dużo kodu, który wpływa na wydajność hostingu.
Hosting, a bezpieczeństwo – jakie elementy wpływają na ochronę stron?
Dobry, wydajny hosting nie obędzie się bez odpowiednich zabezpieczeń. Strony internetowe muszą działać nie tylko szybko, ale też być niezawodne i chronione. Temat bezpieczeństwa jest jednak szeroki, ale można go uprościć do jednego stwierdzenia:
Nawet najlepiej zabezpieczony hosting nie będzie w stanie spełnić swojej roli, jeśli przekażesz klucze do strony cyberprzestępcom.
Innymi słowy, nie polegaj wyłącznie na samych funkcjonalnościach hostingu, ale przede wszystkim zadbaj o odpowiednią, cyfrową higienę. Na przykład aktualizacje oprogramowania (takiego jak WordPress) są niezbędne, jeśli chcesz cieszyć się wolną od błędów i ataków hakerskich witryną w sieci.
Czy wszyscy aktualizują WordPressa na bieżąco? Dane z raportu Melapress 2024 są zaskakujące. Okazuje się, że zaledwie 30% stron opartych na tym CMS posiada włączoną funkcję automatycznych aktualizacji.
Co powinien posiadać sam hosting, aby Twoje strony były bardziej bezpieczne?
Najnowsze wersje PHP – zaufany operator hostingu powinien udostępniać najnowsze wersje znanego interpretera skryptów. Zapewnisz sobie tym sposobem nie tylko szybsze działanie stron, ale też większe bezpieczeństwo. Stare, niewspierane wersje PHP mogą powodować wiele komplikacji, włącznie z obecnością dziurawych skryptów ułatwiających hakowanie witryny.
Separacja serwisów/katalogów – taka funkcja będzie przydatna w momencie, gdy jedna ze stron będzie zagrożona potencjalnym włamaniem. Oddzielenie stron za pomocą separacji sprawi, że szkodliwe efekty nie będą przenoszone na inne strony w obszarze tego samego hostingu. Przeczytaj, jak działa przykładowa separacja katalogu w home.pl.
Dostęp do kopii zapasowych – skuteczny, regularny backup to dzisiaj podstawa. Jako administrator stron powinieneś uwzględnić czas wykonywania kopii zapasowej przez hosting. Minimalny okres to kopia z 3 ostatnich dni, optymalnie – z 7 dni.
Obsługa WAF – ten tajemniczy skrót oznacza zaporę przed zagrożeniami dla aplikacji webowych. Jest to zestaw funkcjonalności operatora, odpowiadający za podstawową ochronę zainstalowanych na hostingu aplikacji. WAF blokuje ataki z wykorzystaniem znanych metod tj. SQL Injection, XSS czy Cross Site Scripting.
Przeczytaj, jak aktywować WAF w panelu, na przykładzie hostingu home.pl.
Jakie dodatkowe rozwiązania warto wziąć pod uwagę wybierając hosting?
Parametry techniczne lub kwestie bezpieczeństwa nie muszą być ostatnią kategorią tematów, które potencjalny klient bierze pod uwagę przy zakupie hostingu. Dodatkowe serwisy, prowadzone za pomocą WordPressa, mogą wymagać jeszcze innych funkcjonalności, wspierających działanie aplikacji. Mogą to być np.:
Serwer Litespeed – to typ serwera, który jest alternatywą dla popularnego Apache’a. Oferuje lepszą wydajność, obsługuje więcej żądań przy mniejszym zużyciu zasobów hostingu. Jest też często polecany twórcom stron, którzy korzystają z WordPressa.
Autoinstalatory aplikacji – to spore ułatwienie dla osób, które chcą jak najszybciej pojawić się z własną stroną w internecie. Autoinstalator za pomocą kilku kliknięć wykona za użytkownika całą instalację aplikacji. Przy kilku stronach to spora oszczędność czasu.
Wsparcie dla wielu certyfikatów SSL – każda strona internetowa powinna być obsługiwana poprzez bezpieczny, szyfrowany protokół https. Odpowiada za to właśnie certyfikat SSL. Hosting powinien obsługiwać opcję instalacji wielu certyfikatów, a nie tylko dla 1 domeny.
Obsługa HTTP/3 – kiedy przeglądasz strony internetowe to na pewno widzisz, że adres witryny zaczyna się od https:// (lub http://). Ten protokół umożliwia przesyłanie danych między serwerem, a urządzeniem użytkownika. Najnowsza wersja http jest nie tylko szybsza, ale także bardziej bezpieczna i oferuje większą stabilność połączenia. Warto, aby hosting internetowy oferował taką technologię.
Wsparcie dla protokołu HTTP/3 jest dostępne we wszystkich usługach hostingu w home.pl.
Polecane usługi w home.pl do obsługi kilku stron
Jeśli wciąż zastanawiasz się, na jakim hostingu umieścić kilka stron internetowych, to poniżej znajdziesz krótką ściągawkę usług home.pl, które są przystosowane właśnie do tych celów.
- Hosting WordPress SSD Profesjonalny – popularny pakiet dla entuzjastów stron tworzonych na WordPressie z przestrzenią 50 GB i obsługą do 50 stron. Oferuje kopie zapasowe z 7 dni, dyski SSD, technologię HTTP/3 oraz serwer Litespeed.
- Managed Hosting – to usługa skierowana do bardziej wymagających użytkowników, którzy chcą jednocześnie zachować dostęp do znanego panelu zarządzania hostingiem. Własny adres IP, wysokie parametry wydajności oraz bardzo duża pojemność to idealne połączenie dla zaawansowanych projektów.
- VPS Linux M – serwery VPS to rozwiązania dla osób, które chcą mieć pełną kontrolę nad zasobami. Możesz je skonfigurować wedle własnych potrzeb, instalować inne panele do zarządzania aplikacjami lub pocztą email. Tu w zasadzie budujesz od podstaw usługę, która posłuży do uruchomienia większej liczby stron internetowych.