Czytanie znów jest modne, co pokazują popularne trendy w social media, takie jak BookTok na TikToku i BookTube na YouTube. W 2023 roku Polacy wydali na książki około 4,5 miliarda złotych. Sprawdź, jak sprzedawać książki – nowe, używane, ebooki i audiobooki – łatwo, szybko i wygodnie.
Czytanie w trendach 2025 roku. Jak wygląda branża księgarska w Polsce?
Często słyszymy, że dzisiaj zamiast książek pochłaniają nas social media. Rzeczywistość nie jest jednak aż tak pesymistyczna. Według raportu Biblioteki Narodowej, odsetek osób sięgających po książki osiągnął najwyższy poziom od dekady – w 2023 roku aż 43 proc. Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę. Jeszcze bardziej optymistyczne są wyniki badania przeprowadzonego przez IMAS International dla Krajowego Rejestru Długów i Rzetelnej Firmy, które pokazują, że ponad 80 proc. Polaków deklaruje regularne czytanie.
W 2023 roku Polacy wydali na książki około 4,5 miliarda złotych (raport Instytutu Książki). Branża książkowa to dynamicznie rozwijający się biznes. Kupujemy książki w różnych formach – od tradycyjnych papierowych wydań po nowoczesne ebooki i audiobooki. Największą popularnością cieszą się kryminały, thrillery, literatura obyczajowa oraz romanse.
Od papieru po piksele. Jak sprzedawać książki w cyfrowym świecie?
Chociaż zapach papieru w księgarniach i antykwariatach wciąż budzi nostalgię, coraz rzadziej kojarzy się z kupowaniem książek, dlatego te miejsca znikają z polskiej mapy. Jak wynika z raportu Instytutu Książki, od 2019 roku zamknięto ponad 200 księgarń stacjonarnych. Stoi za tym głównie dynamiczny rozwój handlu internetowego (e-commerce) oraz wzrost liczby platform, które umożliwiają zarówno sprzedaż, jak i zakup książek.
Według raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2024”, aż 52 proc. polskich internautów zamówiło produkty z kategorii „Książki, płyty, filmy” w sieci. Książki znalazły się też na drugim miejscu (71 proc.) w kategorii produktów używanych.
Co ciekawe, historia polskiego e-commerce zaczęła się właśnie od książek. Jak można przeczytać w raporcie „Od modemu do 5G: Trzy dekady internetu w Polsce” opracowanym przez Polityka Insight przy partnerstwie home.pl, w 1994 roku założono pierwszą polską księgarnię internetową Nepo.
eKsięgarnie czyli niestacjonarnie. Gdzie sprzedać książki?
Niezależnie od tego, czy masz do sprzedaży nowe egzemplarze prosto z drukarni, czy zastanawiasz się, jak sprzedać stare książki z drugiej ręki – w sieci łatwo trafisz do swojego odbiorcy. Możesz sprzedać książkę za pomocą takich kanałów jak:
- Platformy sprzedażowe
Jednym z najprostszych sposobów na rozpoczęcie sprzedaży książek jest wykorzystanie platform typu marketplace, takich jak Allegro, OLX czy Vinted. Te serwisy zapewniają dostęp do ogromnej liczby potencjalnych klientów poszukujących nowych tytułów.
- Własny sklep internetowy
Gdzie sprzedawać książki, jeśli marzysz o pełnej kontroli nad swoim biznesem? Własny sklep internetowy będzie idealnym rozwiązaniem. Sprawdzi się tu gotowe rozwiązanie sklepowe typu SaaS, takie jak Sellastik by home.pl, które umożliwia szybkie i łatwe rozpoczęcie sprzedaży książek, w tym ebooków.
- Sprzedaż na własnej stronie lub blogu
Nie musisz zaczynać od zera. Jeśli prowadzisz bloga z recenzjami książek lub posiadasz stronę internetową, na której chcesz sprzedać swoją autorską książkę, łatwo zamienisz ją w kanał sprzedażowy dzięki Sellastikowi. Wystarczy dodać zakładkę sklepową na stronie lub umieścić przycisk „Kup teraz” przy recenzowanych tytułach.
Jak sprzedać książkę w sieci?
Jeśli zastanawiasz się, jak sprzedawać książki dla dzieci, dorosłych, ebooki, czy własną twórczość literacką, zacznij od przetestowania własnego sklepu internetowego (również, gdy posiadasz stronę lub blog). Dzięki temu zbudujesz markę jako autor/ autorka, księgarnia lub antykwariat online. Tym bardziej, że założenie sklepu Sellastik jest proste, wygodne i tanie (podstawowy pakiet Go kosztuje tylko 184,50 zł za 1. rok). Możesz to zrobić nawet w 30 minut!
Sprawdź, jak wygląda sprzedaż książek z Sellastikiem, testując go za darmo przez 21 dni:
Po uruchomieniu sklepu Sellastik dodaj swoją książkę (książki) do katalogu produktów.
W zakładce Atrybuty uzupełnij informacje o książce, np. numer ISBN, autora, liczbę stron itp.
Jeśli sprzedajesz nowe książki (w tym ebooki), zmień stawkę podatku na jednolitą 5% stawkę VAT.
I gotowe! Możesz zacząć sprzedaż.
Jeśli sprzedajesz ebooki, sprawdź, jak dodać je do sklepu Sellastik.