Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

ESET czy Bitdefender – jaki antywirus wybrać dla domu?

ESET czy Bitdefender – jaki antywirus wybrać dla domu?

Zastanawiasz się, jaki antywirus wybrać, aby chronić swój domowy komputer? Nic dziwnego, że zajmuje Ci to sporo czasu. Chcesz mieć po prostu pewność, że cyfrowa tarcza ochroni Cię przed zagrożeniami, które mogą nadejść z najmniej oczekiwanego kierunku. Na rynku jest wiele opcji, ale w tym artykule przyjrzymy się 2 produktom, które od lat wybierane są przez miliony użytkowników. Przed Tobą porównanie ofert antywirusa Bitdefender i ESET.

ESET i Bitdefender – kto jest producentem obu antywirusów?

Nie będąc anonimowymi postaciami na polu walki z cyberzagrożeniami, ESET i Bitdefender to weterani, którzy od lat zapewniają bezpieczeństwo milionom użytkowników.

ESET, założony w 1992 roku na Słowacji przez Miroslava Trnkę, może się pochwalić, że zapewnił ochronę ponad miliardowi użytkowników na całym świecie. Masz w domu starsze urządzenie? ESET ze swoją minimalną ingerencją w system, może być Twoim cichym bohaterem.

A co z Bitdefenderem? Rumunia nie jest może największym krajem na świecie, ale Bitdefender od swojego powstania w 2001 roku stał się globalnym ekspertem w walce z malware. Pierwszy raz usłyszałeś o uczeniu maszynowym zastosowanym w antywirusach? To dzięki takim pionierom jak Bitdefender, który na bieżąco aktualizuje swoje bazy wirusów przez Global Protective Network.

Kluczowe funkcje w antywirusie ESET

Wybierając antywirusa marki ESET możesz z pewnością liczyć na intuicyjną obsługę oraz bardzo skuteczną, autorską technologię.

Do wyróżniających się cech usługi należy na pewno kompleksowa ochrona w czasie rzeczywistym, a także ochrona przed wyłudzeniami danych (phishing), która blokuje dostęp do potencjalnie niebezpiecznych witryn.

Użytkownicy antywirusów ESET wielokrotnie podkreślają, że jest to również rozwiązanie stworzone dla posiadaczy starszych, mniej wydajnych konfiguracji sprzętowych, ponieważ wpływ na szybkość działania systemu jest tutaj minimalny. Jest to z pewnością czynnik, który warto wziąć pod uwagę.

Dla entuzjastów najwyższego poziomu bezpieczeństwa ESET przewidział w wyższych pakietach funkcje szyfrowania plików i folderów. Jeśli z kolei chcesz zadbać o dodatkową warstwę ochrony swoich kont w social media oraz email, to wykorzystaj wbudowany w antywirusa menadżer haseł do przechowywania ważnych danych.

Ile urządzeń zabezpieczymy w domowych pakietach ESET? Maksymalnie 5 w dowolnej konfiguracji np. 3 laptopy z systemem Windows i 2 smartfony z Androidem. Oprogramowanie działa również na urządzeniach Apple.

Najważniejsze opcje w ochronie antywirusowej Bitdefender

Antywirusy od Bitdefender od lat cieszą się uznaniem wśród użytkowników, głównie dzięki bardzo skutecznej ochronie przed malware. Interfejs aplikacji nie jest może tak prosty i czytelny jak u konkurencyjnych dostawców, ale wystarczy poświęcić kilka minut, aby skonfigurować kluczowe opcje. Pomoże w tym m.in. Autopilot czyli samouczek, który przekieruje Cię do najważniejszych zakładek z ustawieniami.

A znajduje się w nich kilka ciekawych funkcji. Jedną z nich jest ochrona przed popularnym cryptominingiem, czyli atakiem na urządzenie użytkownika, który ma na celu wykorzystanie podzespołów do kopania kryptowalut.

Oprócz tego pakiety Bitdefender oferują darmowego VPN-a z dziennym limitem 200 MB. Nie jest to dużo i można ten transfer wyczerpać w kilka minut, aczkolwiek jest przydatny w momencie, gdy potrzebujesz na chwilę zmienić lokalizację IP, aby wejść na kilka stron internetowych z ograniczonym dostępem.

Ważnym elementem, na którym opiera się skuteczność antywirusa Bitdefender, jest architektura o nazwie Global Protective Network. To autorska sieć rozwiązań chmurowych, które zbierają dane o nowych wirusach w czasie rzeczywistym. Dzięki temu producent zapewnia błyskawiczną aktualizację bazy danych o zagrożeniach.

Jeśli chcesz wykorzystać Bitdefendera w rodzinie i zainstalować go na większej liczbie urządzeń to warto wiedzieć, że w jednym z pakietów oferuje on wsparcie nawet dla 15 stanowisk!

Jak ESET i Bitdefender wypadają w testach bezpieczeństwa?

Antywirus powinien być nie tylko intuicyjny oraz wydajny, ale przede wszystkim skuteczny w działaniu. To jest główny cel, jaki nam przyświeca wybierając daną ofertę.

Aby przyjrzeć się bliżej jak dobre są rozwiązania od ESET oraz Bitdefendera, skorzystaliśmy z ogólnodostępnej bazy recenzji serwisu AV-Test, który cyklicznie weryfikuje jakość ochrony popularnych antywirusów.

Warto tutaj jednocześnie wspomnieć, że wybierane do testów są konkretne pakiety. Biorąc pod uwagę fakt, iż wszystkie usługi od danego dostawcy działają na tym samym silniku antywirusowym – wyniki skuteczności będą praktycznie identyczne bez względu na to, jaki pakiet ostatecznie od dostawcy ostatecznie wybierzemy do naszych celów.

Czy ESET i Bitdefender to polecane antywirusy? Wyniki z testów w grudniu 2024 roku pokazują, że oba rozwiązania nie mają się czego wstydzić.

Wyniki testów bezpieczeństwa, wydajności i usability dla pakietów antywirusowych ESET i Bitdefender.
Wyniki skuteczności testów dla antywirusów w serwisie AV-Test (grudzień 2024).

Przede wszystkim świetnie poradziły sobie z najnowszymi typami wirusów (powstałymi w ostatnich 4 tygodniach poprzedzających testy) – zablokowały 100% takich zagrożeń. Równie pomyślnie oba rozwiązania uchroniły urządzenia przed konsekwencjami ataków 0-day, które jeszcze nie istnieją w bazach danych o zagrożeniach i nie muszą być szerzej znane.

Zarówno ESET jak i Bitdefender bardzo dobrze interpretują potencjalne ryzyka i nie zgłaszają fałszywych alarmów (tzw. False Positives) dla plików, które są bezpieczne. Na ponad milion różnych próbek Bitdefender odnotował tylko 1 taki błąd, ESET z kolei 0. To znacząco mniej niż wynosiła średnia rynkowa w postaci 10.

Przy porównaniu obu aplikacji warto wziąć jeszcze pod uwagę aspekt historyczny w kontekście osiąganych wyników. Dla wielu klientów jest to często ważny argument, związany ze stabilnością dostarczanych przez producenta rozwiązań. Na tym polu Bitdefender może poszczycić się lepszymi osiągnięciami, ale od kilkunastu miesięcy ESET notuje niemal identyczne oceny. Świadczy to o bardzo dużej pracy wykonanej przez słowacką firmę. Produkt został udoskonalony.

Tak wyglądają historyczne wyniki dla antywirusa ESET:

Dla porównania, wyniki testów Bitdefender na przestrzeni ostatnich lat wyglądają tak:

Ile kosztują pakiety ESET oraz Bitdefender?

Cena antywirusa to nie tylko liczba na papierze, ale często decyzja inwestycyjna w spokój ducha. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile jesteś gotów zapłacić za to, by nie martwić się wirusami czy złośliwym oprogramowaniem? Zarówno ESET, jak i Bitdefender oferują różne opcje dostosowane do Twoich potrzeb oraz liczy urządzeń, które chcesz chronić.

W poniższym zestawieniu znajdziesz przykładowe kwoty pakietów ESET i Bitdefender dla użytkowników domowych, które są dostępne w home.pl (stan na luty 2025).

Ceny antywirusów ESET

Cennik tego producenta jest bardzo zróżnicowany, ponieważ w każdym wariancie oprogramowania mamy licencje jedno i wielostanowiskowe. Kwoty brutto prezentują się następująco:

Dostępne warianty ESET NOD32 Antivirus:

Dostępne warianty ESET HOME Security Essential:

Dostępne warianty ESET HOME Security Premium:

Ceny antywirusów Bitdefender

Cennik pakietów Bitdefender jest zdecydowanie prostszy – im wyższy pakiet, tym większa liczba chronionych urządzeń. Warto tutaj zwrócić uwagę na bardzo konkurencyjny wariant Family Pack.

Dostępne warianty antywirusów Bitdefender:

Czy ESET i Bitdefender oferują darmowe antywirusy?

Bezpłatne oprogramowanie antywirusowe jest często pierwszym krokiem do zabezpieczenia komputera. Nic więc dziwnego, że użytkownicy szukają darmowych aplikacji, a dopiero potem inwestują w płatne, bardziej rozbudowane rozwiązania.

Czy ESET oraz Bitdefender spełniają obie te potrzeby? Niestety nie. ESET nie oferuje darmowej wersji, aczkolwiek umożliwia przetestowanie komercyjnej wersji w ramach 30-dniowego okresu próbnego.

Bitdefender z kolei posiada bezpłatnego antywirusa Free Edition, aczkolwiek jest on stosowany tylko w sytuacji, gdy nie chcesz usilnie korzystać z domyślnego antywirusa w systemie Windows. Nie oferuje ochrony przed atakami ransomware, nie posiada też ustawień zapory firewall, która jest normą w aplikacjach do ochrony komputera.

Co przemawia za wyborem antywirusa ESET?

W jakich sytuacjach warto wybrać ESET? Klienci oraz użytkownicy bardzo często zwracają uwagę na to, że jest to po prostu intuicyjny, łatwy w obsłudze antywirus. Nie przytłacza interfejsem i mnogością okienek, przez które trzeba się przeklikać, aby skonfigurować wszystkie warstwy ochrony.

Za zakupem przemawia również skuteczność w walce z wirusami, która podkreślona jest rygorystycznymi testami przeprowadzonymi przez specjalistów AV-test.

Dla niektórych osób zaletą jest dość elastyczna oferta, jeśli chodzi o liczbę wspieranych urządzeń. Pakiety ESET pasują zarówno indywidualistom, jak i internautom chcącym zabezpieczyć większą liczbę urządzeń.

Wybór pakietu ESET może być także podyktowany posiadanym, starszym sprzętem. Niskie wymagania oraz znikomy wpływ na wydajność systemu sprawia, że usługa świetnie się sprawdza na typowo biurowych konfiguracjach.

Kiedy warto wybrać antywirusa Bitdefender?

Jako, że w tekście zestawiliśmy ze sobą 2 popularne antywirusy, znalezienie znaczących różnic między nimi nie jest łatwym zadaniem. Bitdefender jest bowiem równie skuteczną ochroną i dobrym wyborem do zabezpieczania urządzeń.

To, co wyróżnia jego ofertę to z pewnością unikalny pakiet Family Pack, gwarantujący ochronę nawet 15 stanowisk. Czy to dużo? Przeciętna rodzina posiada około 5-6 urządzeń z dostępem do sieci, a więc cała licencja może pokryć nie tylko najbliższe środowisko, ale także dalszą rodzinę i znajomych.

Pakiety Bitdefender – poza przytoczonym wyżej darmowym – oferują również dostęp do VPN. Występuje tu co prawda dość niski limit danych w postaci 200 MB/dzień, ale jest to “gratis”, który również przydaje się w pewnych sytuacjach.

Przeczytaj również: