Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Dlaczego warto stworzyć stronę WWW na WordPress?

Dlaczego warto stworzyć stronę WWW na WordPress?

Ponad 1/3 stron internetowych na świecie jest oparta na WordPressie, od małych blogów po złożone strony internetowe największych korporacji tj. Sony, Time Inc., New York Post czy NBC. Mimo, że nie jest jedynym darmowym systemem do zarządzania treścią w witrynach internetowych, użytkownicy cenią go za unikatowość wielu funkcji oraz elastyczność w tworzeniu strony internetowej o dowolnym przeznaczeniu. To właśnie czyni go najczęściej wybieranym CMS-em (ang. Content Management System), ale powodów jego popularności jest zdecydowanie więcej.

Opinie o WordPress

WordPress plasuje się na szczycie listy trzech najczęściej używanych systemów do budowania stron internetowych na świecie. Na drugim miejscu znajduje się Joomla, a podium zamyka Drupal. Wszystkie te systemy są darmowe i powszechnie dostępne do pobrania oraz zainstalowania na hostingu. Każdy z nich jest także wyposażony w dodatki, które usprawniają działanie strony i dają możliwość dostosowania jej do indywidualnych potrzeb użytkownika. Jak to się stało, że to właśnie WordPress stał się numerem 1? Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.

Zainteresowanie frazą WordPress w ujęciu czasowym dla 2018 roku w Google Trends. Na żółto – Drupal, na czerwono – Joomla.

WordPress z biegiem lat stał się oprogramowaniem bardziej otwartym dla początkujących użytkowników, a jego sukces wynika przede wszystkim z łatwości instalacji oraz pierwszego tzw. dobrego wrażenia. Użytkownik bez wiedzy technicznej o wiele szybciej odnajdzie się w interfejsie WordPressa, aniżeli w przypadku Joomli lub Drupala. Dużym atutem WordPressa jest to, że od kilku lat systematycznie ułatwia samodzielne wykonanie witryny poprzez dodatkowe edytory (tzw. Page Buildery), dostępne w postaci wtyczek (których instalacja jest równie banalna). O ile wspomniane edytory budzą kontrowersje wśród profesjonalistów kodujących motywy na zamówienie, tak dla laika są świetnym sposobem na postawienie własnego serwisu, który szybko przeistoczy się w estetycznego bloga, sklep internetowy lub zwykłą stronę-wizytówkę.

Joomla i Drupal, pomimo zastosowania podobnego języka programowania nie są tak bardzo przyjazne jak WordPress, a zasady działania i tworzenia stron za ich pomocą nie są tak przejrzyste dla początkujących. Nie oznacza to jednak, że są to rozwiązania gorsze – są po prostu inne, skierowane do użytkowników bardziej doświadczonych.

WordPress i jego zastosowanie

Chociaż WordPress pierwotnie został stworzony do blogowania i związanych z tym innych rodzajów publikacji w sieci, to jednak obecnie działa na o wiele szerszym obszarze. Jego elastyczność w połączeniu z dużą społecznością tworzącą dodatki powoduje, że jest zazwyczaj pierwszym wyborem do zarządzania rozbudowanymi stronami dużych międzynarodowych korporacji, a także małych, jednoosobowych firm lub blogerów chcących promować swoją markę nie tylko w mediach społecznościowych.

Słuchasz The Rolling Stones? Ich oficjalna strona została stworzona dzięki WordPress!

Witryny zbudowane przy pomocy WordPressa mogą stać się sklepami internetowymi (dzięki wtyczce WooCommerce), prezentować portfolio fotografa lub programisty, służyć jako serwis informacyjny dla konkretnej społeczności, a nawet jako portal do publikacji podcastów. To, w czym WordPress jest szczególnie mocny to tzw. gotowość do działania „out of the box” (bezpośrednio po instalacji). Po uruchomieniu aplikacji od razu otrzymujemy dostęp do wszystkich niezbędnych elementów publikacji wpisów, artykułów, a także edycji wyglądu. Instalacja kolejnych wtyczek tylko rozszerza i tak szeroki wachlarz możliwości.

WordPress to rozwiązanie dla początkujących oraz profesjonalistów

WordPress to również ciekawy przypadek łączący początkujących z profesjonalistami. Ci pierwsi wybierają go ze względu na łatwe i szybkie tworzenie treści, drudzy z kolei korzystają z WordPressa z powodów finansowych – programowania własnych dodatków, oferowania audytów strony WWW, a nawet zabezpieczania witryny przed cyberprzestępcami. Wszystko, czego potrzebuje użytkownik do uruchomienia strony WWW na WordPressie to nazwa domeny i hosting. Istnieje co prawda opcja uruchomienia witryny w serwisie wordpress.org, ale wiąże się to z szeregiem ograniczeń na podstawowym poziomie np. zarządzania dodatkami lub pozycjonowania witryny.

Jeżeli chcesz wystartować ze swoją stroną internetową na WordPressie – zainwestuj w hosting. W home.pl znajdziesz rozwiązanie dedykowane dla entuzjastów tego oprogramowania w postaci Hosting WordPress SSD – z nowoczesnymi dyskami SSD zapewniającymi szybkie ładowanie stron WWW oraz stabilne działanie przy dużym ruchu użytkowników. Za pomocą jednego kliknięcia zainstalujesz WordPressa, a dzięki kopii zapasowej przechowywanej do 7 dni wstecz możesz czuć się bezpiecznie prowadząc internetowy biznes.

Motywy i wtyczki do WordPressa – zbudujesz dzięki nim dowolny serwis

Strona wizytówka? Blog firmowy? Sklep internetowy? A może serwis rekrutacyjny? WordPress oferuje użytkownikom szereg możliwości w postaci wtyczek i motywów, które są pomocne w dopracowaniu wyglądu i funkcji nowej strony WWW. Praktycznie nie ma tutaj żadnych ograniczeń poza czasowymi oraz finansowymi. Dzięki WordPressowi można zbudować stronę WWW każdego typu. Duża w tym zasługa lojalnej i dużej społeczności systematycznie rozwijającej możliwości WordPressa o nowe dodatki.

Czym są wtyczki do WordPressa?

Pluginy czyli tzw. wtyczki to kawałki kodu zaprojektowane do wykonania określonych zadań w obrębie obsługi strony WWW. Pozwalają użytkownikom wyposażyć swoją witrynę w takie rozwiązania jak e-sklepy, galerie, formularze kontaktowe itp. W razie potrzeby wtyczki mogą być aktywowane lub dezaktywowane i odinstalowywane. Z uwagi na ich charakter oraz wpływ na funkcjonowanie witryny, warto je regularnie aktualizować. Stara wersja wtyczki może ułatwić hakerom przejęcie kontroli na stroną WWW.

Wiele wtyczek jest dostępnych za darmo, od ręki poprzez oficjalne repozytorium w samej aplikacji. Oprócz tego w sieci dostępne są setki serwisów, w których zaopatrzysz się w płatne wtyczki lub elementy wykonane na zamówienie. W przypadku najpopularniejszych serwisów tego typu można liczyć także na wsparcie techniczne oraz aktualizacje poprawiające lub dodające nowe funkcje.

Bogactwo wtyczek do różnych zastosowań – to ogromna zaleta WordPressa.

WordPress jest przyjazny w pozycjonowaniu oraz SEO

Pozycjonowanie strony internetowej w Google jest czasochłonne i wymaga często wiedzy specjalistycznej i monitorowania działań konkurencji. Kluczem do wysokiej pozycji w Google i innych wyszukiwarkach jest odpowiednia struktura strony internetowej oraz optymalizacja treści i słów kluczowych. W przypadku WordPressa użytkownicy mają nieco ułatwione zadanie ponieważ społeczność stworzyła kilka wtyczek, dzięki którym można samodzielnie pozycjonować serwis.

Wtyczki ułatwiają pozycjonowanie strony w Google. Źródło – wordpress.org

Jest też druga strona medalu – wtyczki SEO do WordPressa mają pewną wadę, a mianowicie… ich obsługa pożera strasznie dużo czasu. Duża liczba funkcji i możliwość optymalizacji nawet pojedynczego elementu witryny powodują, że może zabraknąć nam dnia na najważniejszą kwestię, czyli prowadzenie biznesu.  Jeżeli nie masz czasu na opracowanie własnej strategii SEO i chcesz skupić się w 100% na prowadzeniu firmy – skorzystaj z pomocy naszych specjalistów. Bez względu na branżę sprawimy, że Twoja strona będzie lepiej widoczna w Google.

WordPress wygląda dobrze na smartfonach

Responsywność, czyli dopasowanie wyglądu strony do innych urządzeń np. mobilnych, jest również czynnikiem branym pod uwagę w rankingach Google. Po drugie, umożliwia czytelnikom przeglądanie stron w komfortowy sposób z zachowaniem identycznej treści, a to ważne przy prezentacji oferty firmy lub sklepu internetowego. WordPress jest tutaj wręcz wzorem do naśladowania. Praktycznie wszystkie motywy (zarówno płatne jak i darmowe), jakie pojawiły się na przestrzeni ostatnich lat są opracowane w technologii RWD.

Nasz blog także powstał dzięki WordPressowi i wyświetla się poprawnie na urządzeniach mobilnych.

Wsparcie dla WordPress płynie z całego świata

Społeczność zrzeszona wokół WordPressa ulokowana jest na każdym kontynencie. To z kolei wpływa na dostępność dodatków (wtyczek) w różnych wersjach językowych, również polskiej. Najpopularniejsze, najchętniej pobierane wtyczki są w 100% przetłumaczone na nasz rodzimy język. Grupa wsparcia i miłośników WordPressa jest odpowiedzialna za aktualizowanie WordPressa oraz jego prawidłowe zabezpieczenie. Społeczność WordPress angażuje się również w wiele działań na rzecz użytkowników: organizując obozy WordPress na całym świecie i wspierając rozwój lokalnych grup użytkowników WordPress.

home.pl wspiera WordPress!

Co druga strona internetowa w Polsce korzysta z hostingu home.pl. Od ponad 21 lat wspieramy polskie firmy w rozwoju ich internetowej oferty, a WordPress jest oprogramowaniem najczęściej wybieranym na naszej platformie do obsługi strony internetowej. Stabilność i niezawodność usług jest możliwa m.in. dzięki PHP w wersji 7.3 oraz dedykowanemu wsparciu technicznemu, a także serwerowi Apache zapewniającego pełną kompatybilność z najpopularniejszymi wtyczkami do budowy stron na WordPress.

Pakiety WordPress Hosting SSD są dostępne pod adresem https://home.pl/wordpress-hosting/ .