Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Polecane filmy science-fiction o sztucznej inteligencji – propozycje tytułów z motywem AI w fabule

Polecane filmy science-fiction o sztucznej inteligencji – propozycje tytułów z motywem AI w fabule

Sztuczna inteligencja to temat, który fascynuje i przeraża zarazem. Korzystają z niego pisarze, twórcy gier, a także kilkudziesięciu lat filmowcy. Ich prace łączy często jeden motyw – wizja świata, w którym maszyny zyskują świadomość i emocje. Czy są one zagrożeniem dla ludzkości? Ciężko to przewidzieć, ale w tym artykule przedstawiam filmy science-fiction z serwisu CDA Premium, w których motyw AI (sztucznej inteligencji) jest ważny dla całej fabuły.

Chcesz oglądać CDA Premium bez karty płatniczej?
Zapoznaj się z naszym przewodnikiem o dostępie do CDA bez subskrypcji.

Filmy science-fiction ze sztuczną inteligencją (AI), które warto obejrzeć

Kiedy myślimy o filmach ze sztuczną inteligencją, to przed oczami mamy zazwyczaj pesymistyczny obraz nacechowany akcją oraz przemocą. Na poniższej liście takich produkcji nie brakuje, ale nie ograniczyłem się wyłącznie do typowego kina rozrywkowego. AI potrafi również być elementem dramatu, który zadaje trudne pytania.

Co warto obejrzeć? Poznaj propozycje, które są dostępne na CDA Premium.

Monsters of Man

Polski tytuł: Zabójcze roboty

Amerykańska firma zajmująca się produkcją nowoczesnej broni walczy o ważny kontrakt. Aby osiągnąć swój cel, postanawia przetestować w akcji nowy produkt – wojskowe roboty. W tym celu na jednej z azjatyckich wysp rozpoczyna militarną operację z ich użyciem. Misja wymyka się jednak spod kontroli, gdy oddział elektronicznych żołnierzy trafia w środku dżungli na grupę lekarzy, którzy leczą ludzi z pobliskich wiosek. Zaczyna się krwawa walka o przeżycie.

Link do filmuMonsters of Man
Zamów kod dostępu – CDA Premium + TV

Control

W ciemnym pomieszczeniu budzi się pewna kobieta. Nie pamięta co się wydarzyło wcześniej, ani w jaki sposób znalazła się w tym miejscu. Widzi jedynie, że jest przywiązana do krzesła. Tajemniczy głos karze jej rozwiązać serię zagadek, a od jej sprytu i inteligencji zależy życie córki. Co kryje się za całą intrygą i kto stoi za porwaniem bohaterki?

Link do filmuControl
Obejrzyj film „Control”, zamów kod dostępu do CDA Premium + TV

Hardware

Jeden z najciekawszych klasyków science-fiction (pochodzi z 1990 roku!), który rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie. Bohater o imieniu Moses kupuje od zbieracza złomu fragment robota. Przedmiot jest na tyle unikalny, że postanawia go podarować swojej dziewczynie. W nocy maszyna po podłączeniu do prądu zyskuje świadomość i zaczyna polować na domowników.

Link do filmu – Hardware
Obejrzyj film z kodem dostępu do CDA Premium + TV

Filmy science-fiction o sztucznej inteligencji - Hardware (1990)
Scena z filmu Hardware (1990) – źródło: IMDB

The Machine

Polski tytuł: Maszyna

Brytyjska produkcja o sztucznej inteligencji, która zamknięta w ciele maszyny o wyglądzie kobiety, wymyka się spod kontroli strażników, naukowców, wojska i rządu. Zyskująca coraz większą świadomość bohaterka staje się ogromnym zagrożeniem dla wszystkich z jej otoczenia. Film zdobył 4 nagrody BAFTA, w tym za najlepszy film i muzykę.

Link do filmu – Maszyna
Obejrzyj film dzięki karcie z dostępem do CDA Premium + TV

Uncanny

Polski tytuł: Niesamowitość

Główna bohaterka, dziennikarka Joy, nawiązuje kontakt z genialnym naukowcem, który jest o krok od odkrycia prawdziwej, sztucznej inteligencji. Podczas pracy nad materiałem angażuje się emocjonalnie w relację i odkrywa owoce 10-letniej pracy partnera. Nie wszystko jednak toczy się według pomyślnego scenariusza.

Link do filmu na CDA Premium – Niesamowitość
Obejrzyj film z kodem dostępu do CDA Premium + TV

Jakie inne filmy warto obejrzeć na CDA Premium?

Science-fiction i sztuczna inteligencja to tylko jeden gatunek filmowy, który możesz spotkać w tym serwisie VOD. Jeśli jednak szukasz czegoś innego, zapoznaj się z naszymi pozostałymi listami z proponowanymi tytułami:

TAGI: / / / /