Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Podpis kwalifikowany dla księgowych z programem Płatnik – jak zacząć?

Podpis kwalifikowany dla księgowych z programem Płatnik – jak zacząć?

Certyfikat kwalifikowany jest obecnie niezbędnym narzędziem dla osób zajmujących się księgowością w biurach rachunkowych i biznesie, ale również pracowników działów HR, rozliczających np. wynagrodzenia pracowników i kontaktujących się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych ZUS. Co ciekawe – coraz więcej osób docenia współpracę certyfikatu kwalifikowanego z popularnym programem Płatnik. Jak to wygląda w praktyce?

Czym jest program Płatnik?

Program Płatnik to oprogramowanie, które służy do komunikacji z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych ZUS. Program Płatnik jest bezpłatny i można go pobrać na stronie https://www.zus.pl/firmy/program-platnik/o-programie-platnik.

Do czego służy program Płatnik?

Program Płatnik to dedykowane narzędzie, dzięki któremu osoby pracujące w dziale kadr lub w dziale księgowości tworzą i wysyłają dokumenty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takie jak:

  • dokumenty zgłoszeniowe: ZUS ZUA, ZUS ZIUA, ZUS ZCNA, ZUS ZWUA, ZUS ZZA, ZUS ZPA, ZUS ZFA, ZUS ZIPA, ZUS ZWPA, ZUS ZBA i ZUS ZAA;
  • dokumenty rozliczeniowe: ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA, ZUS RZA.
Program Płatnik wymaga podpisu kwalifikowanego.  Jednym z e-podpisów działających z Płatnikiem jest SimplySign - mobilny podpis elektroniczny
Oprogramowanie Płatnik to niezbędne narzędzie do elektronicznej wymiany dokumentów z ZUS. Korzystając z Płatnika należy posiadać certyfikat kwalifikowany, np. SimplySign.

Oprogramowanie Płatnik jest również kompatybilne z innymi programami płacowymi. Dzięki skutecznej integracji, osoba zajmująca się kontaktem z ZUS może w szybki i wygodny sposób zaimportować dane pracownika i wykorzystując certyfikat podpisu kwalifikowanego przesłać je bezpośrednio drogą elektroniczną do ZUS.

Czy mobilny certyfikat kwalifikowany działa w Płatniku?

Certyfikat kwalifikowany (np. SimplySign) to nowa generacja podpisu kwalifikowanego, który nie wymaga korzystania z fizycznej karty kryptograficznej i czytnika. Dzięki temu, podczas korzystania z programu Płatnik podpiszesz dokumenty bezpośrednio z użyciem komputera, pomijając krok podpinania do urządzenia dodatkowego czytnika z kartą kryptograficzną.

Jak uzyskać certyfikat i rozpocząć pracę z SimplySign przeczytasz w artykule: https://blog.home.pl/2020/06/jak-uzyskac-podpis-elektroniczny-za-granica/

Co przygotować przed rozpoczęciem korzystania z podpisu kwalifikowanego w programie Płatnik?

Korzystanie z podpisu kwalifikowanego w programie Płatnik wymaga jedynie kilku prostych kroków. Poniższy przykład dotyczy wykorzystania podpisu elektronicznego SimplySign. W pierwszej kolejności sprawdź, czy posiadasz:

Następnie przejdź do instalacji certyfikatu w magazynie systemowym Windows.  

Jak zainstalować certyfikat kwalifikowany w magazynie systemowym Windows?

Aby móc korzystać mobilnego e-podpisu w programie Płatnik, po zainstalowaniu oprogramowania SimplySign Desktop, należy zainstalować certyfikat w magazynie systemowym Windows. Aby to zrobić:

  • Zaloguj się do swojego konta SimplySign, poprzez kliknięcie w ikonę oprogramowania SimplySign Desktop na pulpicie lub poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy w ikonę znajdującą się w prawym dolnym rogu ekranu;
Połącz się z SimplySign Desktop aby rozpocząć podpisywanie dokumentów na komputerze
Po zainstalowaniu SimplySign Desktop otrzymasz dostęp do swojego podpisu mobilnego w chmurze
  • Wpisz swój adres email powiązany z kontem SimplySign oraz kod OTP, który znajdziesz w aplikacji SimplySign na swoim smartfonie;
SimplySign Desktop wymaga kodu OTP - znajdziesz go w swoim smartfonie w aplikacji SimplySign
Aby zalogować się do usługi SimplySign, wpisz swój adres email powiązany z usługą oraz 6-cyfrowy kod OTP, który znajdziesz w aplikacji mobilnej SimplySign w swoim smartfonie.
Kod OTP, w ramach 2FA to twój klucz dostępu do podpisu kwalifikowanego.
Kod OTP to dynamiczny klucz dostępowy do Twojego podpisu w chmurze oraz usług kwalifikowanych SimplySign

Po pierwszym zalogowaniu się do SimplySign Desktop, Twój certyfikat kwalifikowany automatycznie zarejestruje się w magazynie certyfikatów na komputerze z systemem Windows.

Jak sprawdzić, czy certyfikat zainstalował się poprawnie w magazynie systemowym Windows?

Aby sprawdzić, czy Twój certyfikat podpisu kwalifikowanego został poprawnie zainstalowany w magazynie systemowym Windows, kliknij przycisk Win+r, a następnie wpisz polecenie certmgr.msc i kliknij OK. Następnie wybierz folder Osobisty -> Certyfikaty i sprawdź czy na liście znajduje się certyfikat z Twoim imieniem i nazwiskiem.

Magazyn systemowy certyfikatów w systemie Windows
Widok magazynu certyfikatów w systemie operacyjnym Windows

Nie widzę swojego certyfikatu w magazynie systemu Windows – co robić?

Jeżeli mimo zalogowania się do usługi SimplySign Desktop nie widzisz swojego certyfikatu w magazynie systemu Windows, możesz go skonfigurować ręcznie. Aby to zrobić, skorzystaj z Kreatora importu certyfikatów. Kliknij prawym przyciskiem myszy w ikonę SimplySign Desktop, a następnie Zarządzanie certyfikatami -> Lista certyfikatów.

Certyfikat do magazynu systemu Windows możesz dodać również ręcznie za pomocą aplikacji SimplySign Desktop
Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę SimplySign Desktop -> Zarządzanie certyfikatami -> Lista certyfikatów, aby ręcznie dodać certyfikat do magazynu systemowego Windows.
Lista certyfikatów w SimplySign Desktop
Widok listy certyfikatów w programie SimplySign Desktop

Wyświetli się lista posiadanych przez Ciebie certyfikatów. Kliknij prawym w pole certyfikatu, następie Pokaż certyfikat i Zainstaluj certyfikat.

Kliknij Zainstaluj certyfikat, aby dodać go ręcznie do magazynu systemu Windows

Po uruchomieniu kreatora wystarczy, że klikniesz: Bieżący użytkownik -> Automatycznie wybierz magazyn certyfikatów na podstawie typu certyfikatu -> Zakończ.

Kreator importu certyfikatów systemu Windows
Widok interfejsu kreator importu certyfikatów w systemie Windows

Jak skonfigurować certyfikat kwalifikowany SimplySign w programie Płatnik?  

Dzięki konfiguracji certyfikatu SimplySign w programie Płatnik skorzystasz ze swojego podpisu mobilnego w komunikacji z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Za pomocą SimplySign wyślesz do ZUS dokumenty i informacje wymagające podpisania ich certyfikatem kwalifikowanym.

Jak wybrać certyfikat użytkownika w programie Płatnik?

Bieżący certyfikat do podpisu w programie Płatnik jest pobierany bezpośrednio z magazynu systemu Windows i jest widoczny w polu Certyfikat Użytkownika.

Aby wybrać inny certyfikat kwalifikowany lub jeżeli pole Certyfikat Użytkownika jest puste, kliknij Wybierz, w oknie Certyfikaty wybierz właściwy certyfikat potwierdź klikając OK.

Sprawdź czy program Płatnik widzi właściwy certyfikat kwalifikowany
Interfejs programu Płatnik z widokiem wyboru certyfikatu kwalifikowanego.

Jak ustawić poprawny certyfikat ZUS w programie Płatnik?

W polu Certyfikat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych znajduje nazwa certyfikatu ZUS. Prawidłowa nazwa certyfikatu ZUS jest ustawiana domyślnie. Jego nazwa to PE-2-ZUS-EWD.

Jeżeli nie widzisz nazwy certyfikatu ZUS, usunąłeś certyfikat ZUS lub nie skonfigurowałeś certyfikatu ZUS – kliknij Pobierz, a następnie wskaż certyfikat o nazwie PE-2-ZUS-EWD i kliknij OK. Po wprowadzeniu wszystkich zmian kliknij Zapisz.

Jaka jest nazwa Certyfikatu ZUS?
Prawidłowy certyfikat ZUS nosi nazwę PE-2-ZUS-EWD.

Jak uruchomić wstępną weryfikację podpisu w programie Płatnik?

Przed rozpoczęciem komunikacji z ZUS za pośrednictwem programu Płatnik warto zweryfikować poprawność zastosowanych certyfikatów. W tym celu kliknij:

  • Przekaz -> Uruchom weryfikację wstępną;

lub

  • w oknie Ustawienia przekazu elektronicznego, w zakładce Certyfikaty kliknij Weryfikuj teraz.

Jeżeli certyfikat został skonfigurowany poprawnie zobaczysz zielony komunikat o treści: Obecny stan certyfikatów pozwala na przekazywanie przesyłek do ZUS.

Dlaczego warto przejść na nową generację certyfikatów kwalifikowanych?

Tradycyjne certyfikaty kwalifikowane wgrane na kartę kryptograficzną są nadal dostępne i wykorzystywane przez przedstawicieli wielu zawodów, w tym działy księgowe i osoby pracujące w branży HR. Choć certyfikaty na karcie fizycznej są skuteczne, to z uwagi na konieczność stosowania dodatkowego czytnika tracą na popularności na rzecz nowszego rozwiązania chmurowego – SimplySign.

Certyfikat kwalifikowany SimplySign to nowoczesne rozwiązanie służące do elektronicznego podpisywania dokumentów, również tych stosowanych w komunikacji z ZUS. Podpis mobilny SimplySign zachowuje pełną funkcjonalność tradycyjnego podpisu kwalifikowanego na karcie kryptograficznej, a dodatkowo:

  • Nie wymaga podpięcia fizycznej karty i czytnika do komputera;
  • Posiada dedykowaną aplikację na smartfon, dzięki której podpiszesz dokumenty PDF bezpośrednio w telefonie;
  • Swój podpis kwalifikowany masz zawsze pod ręką – w biurze, podróży, domu, wystarczy smartfon lub komputer z wgranym oprogramowaniem Płatnik.

Gdzie znajdę dodatkowe informacje o SimplySign od home.pl?

Jeżeli szukasz dodatkowych informacji o korzyściach i możliwościach jakie daje e-podpis, sprawdź także: