Sklepy internetowe

65 pytań i odpowiedzi z webinariów “Zmiany w prawie dla e-sklepów”

We wrześniu 2014 roku nasz partner, Rzetelny Regulamin, przeprowadził dla właścicieli sklepów Click Shop warsztaty w formie webinarów związane z wchodzącymi od 13 czerwca b.r. zmianami w prawie unijnym dla e-konsumentów oraz właścicieli e-sklepów. Po warsztatach powstał pdf wraz ze wszystkimi zadawanymi pytaniami i odpowiedziami – szczegóły w dalszej części artykułu.

Jak zatem dostosować sklep na platformie Click Shop do wymogów ustawy? Poniżej prezentujemy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy w jaki sposób wywiązać się z obowiązków nakładanych przez prawo unijne.

Opisy przycisków w koszyku

Zgodnie z zaleceniem unijnym, przycisk umożliwiający finalizację zamówienia powinien odróżniać się od pozostałych przycisków w całym procesie zakupu, dodatkowo powinien zostać opisany w sposób jasny, wskazujący jednoznacznie, iż jego kliknięcie wiązać się będzie ze świadomym złożeniem zamówienia i koniecznością jego opłacenia.

Ważne jest tym samym, aby wprowadzić odpowiednie zmiany do tłumaczeń nazw istniejących w sklepie przycisków. Aby zmienić nazwę przycisku:

1. Przejdź do sekcji ‘Konfiguracja -> Ustawienia regionalne -> Języki -> polski -> Frazy’.

2. Na liście w sekcji ‘Frazy’ odszukaj interesujący Cię przycisk, np. Złóż zamówienie (możesz również skorzystać z wyszukiwarki).

nowe-prawo-esklepy-2014

3. Na ekranie edycji wprowadź nowe tłumaczenie dla przycisku, np.: Kupuję i płacę.

zamowienie-nowe-prawo-esklepy

4. Potwierdź wprowadzone zmiany przyciskiem “Zapisz”.

kupuje-place-esklepy

Analogicznie można postąpić dla pozostałych przycisków widocznych w całym procesie składania zamówienia. Wystarczy na liście fraz w sklepie odszukać bieżące tłumaczenie i po prostu zastąpić je nowym, własnym zapisem.

[alert type=”box_ok” text=”Polecamy zastąpienie obecnego napisu ‘Złóż zamówienie’ na ostatnim etapie składania zamówienia przez klienta napisem: ‘Kupuję i płacę’. Jest to zalecany komunikat, dzięki któremu Twój e-sklep w łatwy sposób zostanie dostosowany do nowych przepisów.”]

Obowiązki informacyjne

Po wejściu w życie nowych przepisów, sprzedawca będzie zobligowany do potwierdzenia, na trwałym nośniku, spełnienia 21 obowiązków informacyjnych. Ponieważ zamieszczanie tak dużej ilości informacji w treści wiadomości e-mail wpłynie negatywnie na jej czytelność, w ramach jednej z kolejnych aktualizacji sklepów wprowadzimy nową funkcjonalność. Dodamy mechanizm pozwalający na załączenie, do automatycznej wiadomości e-mail wysyłanej po złożeniu zamówienia, pliku w formacie PDF. W takim pliku właściciel sklepu będzie mógł potwierdzić spełnienie wspomnianych obowiązków informacyjnych.

O wprowadzeniu nowej funkcjonalności poinformujemy wszystkich użytkowników usługi Click Shop. Po aktualizacji wystarczy pobrać poniższy plik i dołączyć go do maila wysyłanego do klientów podczas składania zamówienia (‘Zamówienie – potwierdzenie’). Taka możliwość zostanie udostępniona w menu ‘Zawartość -> Wiadomości e-mail’.

65 pytań i odpowiedzi z webinariów

Rzetelny Regulamin przygotował zestaw odpowiedzi na wszystkie zadane podczas webinariów pytania. Zapraszamy do zapoznania się z tym opracowaniem. Poruszone są w nim zagadnienia dotyczące następujących tematów: obowiązki informacyjne, zamówienie, płatność, odstąpienie od umowy, dostawa towaru, reklamacje.

[button color=”green” size=”normal” width=”normal” url=”http://sklep-pomoc.home.pl/getattachment.php?data=Mzg3fFdlYmluYXJpYV9GQVEucGRm” target=”_blank” text=”Pobierz PDF o zmianach prawa dla e-sklepów”]
Ze strony home.pl oraz w imieniu przedstawicieli Rzetelny Regulamin chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom szkoleń za aktywny udział i zapewnić, iż w kwestiach edukacyjnych dla właścicieli sklepów nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa.

[button color=”green” size=”normal” width=”normal” url=”https://blog.home.pl/wp-content/uploads/2014/05/2014-09-16-Ustawa-o-prawach-konsumenta.pdf” target=”none” text=”Pobierz prezentację: ustawa o prawach konsumenta”]

home.pl wspiera rozwój firm w Internecie

home.pl jest największym w Polsce dostawcą usług internetowych dla klientów biznesowych i indywidualnych. Jako członek globalnej grupy United Internet firma jest liderem branży również w Europie.

#wspieramyrozwójfirm